Przez ostatnie trzy dni do Częstochowy na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) przybywała masa turystów i pielgrzymów. W utrzymaniu porządku i ogólną pomocą przybyłym służyła częstochowska Straż Miejska.
Ostatnie trzy dni dla całej Częstochowy nie należały do łatwych. Co rusz jakiś remont i do tego tłumy ludzi przybywających na Jasną Górę na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które odbyło się w minioną niedzielę, dlatego nad porządkiem i spokojem czuwały częstochowskie służby, w tym strażnicy miejscy.
Od piątku do niedzieli głównym zadaniem częstochowskich strażników miejskich było zabezpieczanie tras wejść pielgrzymek na Jasną Górę, a także patrolowanie centrum Częstochowy, okolic Jasnej Góry oraz okolic dworców PKP i PKS. W międzyczasie funkcjonariusze patrolowali też inne rejony miasta i realizowali zgłoszenia mieszkanek i mieszkańców Częstochowy.
W ciągu tych trzech intensywnych dni strażnicy odebrali łącznie 167 zgłoszeń z prośbą o interwencję. 68 zgłoszeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach publicznych, zakłócania spokoju i porządku publicznego.
Swój wkład w utrzymanie porządku miały także kamery miejskiego monitoringu, dzięki którym obsługujący je pracownicy częstochowskiej Straży Miejskiej z referatu ds. miejskiego monitoringu zaobserwowali 14 zdarzeń, które wymagały interwencji służb. 15 „monitoringowych” interwencji przeprowadzili zaś sami strażnicy miejscy.
Na szczęście w dniu najważniejszych uroczystości na Jasnej Górze obyło się bez poważniejszych incydentów. Strażnicy miejscy od rana do zakończenia mszy św. na Jasnej Górze patrolowali rejon Parków Staszica i 3-go Maja, al. Sienkiewicza, Pasaż Bareły oraz Al. NMP, dworce PKP, PKS i centrum miasta.
Kolejnego sierpniowy „szczytu pielgrzymkowego” należy się spodziewać 26 sierpnia 2021 roku.