fbpx

Starostwo Powiatowe w Częstochowie rusza od 1 września z powiatową komunikacją

Starostwo Powiatowe w Częstochowie rusza od 1 września z powiatową komunikacją. Uruchomione zostaną kursy na siedmiu liniach. Pięć z nich będzie obsługiwać prywatna firma, dwie – PKS częstochowski.

Transport powiatowy będzie woził pasażerów zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy czy święta. Oczywiście najwięcej połączeń będzie w dni robocze, aby do pracy, także do Częstochowy dotrzeć mogło jak najwięcej osób. Transport publiczny został opracowany z uwzględnieniem młodzieży dojeżdżającej do Częstochowy do szkół ponadpodstawowych lub na częstochowskie uczelnie.

Nowe linie mają nawiązywać numeracją do kodów pocztowych poszczególnych miejscowości. I tak na trasie

Częstochowa – Olsztyn – Janów – Lelów kursować ma linia „42 – 235”, pomiędzy Częstochową a Mykanowem autobusy numer „42 – 233”, na trasie: Częstochowa – Srocko –  Żuraw – Przyrów- Dąbrowa Zielona pojazdy opatrzone numerem „42 – 265”. Pomiędzy Kłomnicami a Częstochową kursować będzie linia „42 – 270”, a na trasie Dąbrowa Zielona – Koniecpol – Lelów – linia numer „42 – 230”.

Na realizację usług na pierwszych pięciu liniach, władze powiatu wybrały firmę Robert Opara Przewóz Osób z siedzibą w Korczynie  w województwie świętokrzyskim. Dwie pozostałe: „42 – 282” Częstochowa – Kruszyna oraz „42 – 260” Częstochowa – Kamienica Polska obsługiwać ma PKS w Częstochowie.

Pomysł utworzenia własnej komunikacji narodził się w powiatowym samorządzie w 2020 roku. Trudny czas pandemii zbiegł się wówczas z problemami częstochowskiego PKS-u, który był wówczas w stanie likwidacji i regularnie ciął liczbę połączeń regionalnych. Doprowadziło to wtedy do odcięcia od transportu publicznego regionów oddalonych od głównych szlaków komunikacyjnych.

Teraz komunikacja nadzorowana przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie obsługiwać będzie większość gmin powiatu: Olsztyn, Janów, Lelów, Mykanów, Przyrów, Dąbrowę Zieloną, Kłomnice i Koniecpol.

Aby pomóc mieszkańcom, samorząd powiatowy opracował pomysł nowej komunikacji, która będzie kursować częściej i zapewni stabilne połączenia. Jak powiadał pracujący nad całą koncepcją Adam Morzyk, chodziło o to, aby powiat był niezależny wyłącznie od losów PKS-u i ewentualnych kolejnych zawirowań w komunikacji regionalnej.

–Sieć połączeń została tak zaprojektowana, aby niemal wszystkie gminy w powiecie, poza Koniecpolem, który dysponuje pociągami, miały połączenie z Częstochową – powiedział nam Adam Morzyk, Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego. – Linie te biec będą często przez dwie, trzy gminy, więc zapewnią mieszkańcom dojazd nie tylko do miasta, ale także do sąsiadów. W każdej z gmin oczywiście będzie więcej niż jeden przystanek tak więc linie te połączą również mniejsze miejscowości.

Na realizację zadania powiat otrzymał dofinansowanie z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Przygotowując powiatową komunikację w Starostwie Powiatowym w Częstochowie brano pod uwagę nie tylko jakość i liczbę połączeń, ale także kwestie związane z ekologią i wygodą pasażerów. Dlatego wybierając operatorów postawiono im liczne warunki z tym związane.

 – Busy wyposażone będą w klimatyzację, przydatną szczególnie w okresie letnim – zapewnił Adam Morzyk. – Stawiamy na ochronę środowiska, dlatego pojazdy muszą spełniać normy EURO6. Dodatkowo dbając o jak najniższy ślad węglowy, poza godzinami szczytowymi będą kursowały małe busy, a samochody 50-osobowe, tylko w godzinach największego obłożenia.

Powiat zadbał również o to, aby koszt dojazdów nie był dla mieszkańców zbyt wysoki. Opłata za przejazd, jak zapowiada starostwo, będzie przystępna i uzależnione od długości pokonywanej trasy.

Cena biletu normalnego ma się rozpoczynać od 3 zł na trasie do 10 km i stopniowo będzie rosnąć, aż do 8 zł na trasie powyżej 50 kilometrów.

(IB, fot. pixabay)