Zmiana pracy jest niestandardowym okresem w życiu każdego. Decyzja zazwyczaj podejmowana jest w sposób racjonalny i przemyślany. Klasyczną metodą zapoznawania się z nowym miejscem pracy jest bezpośrednia rozmowa kwalifikacyjna u przyszłego Pracodawcy lub w pierwszej kolejności spotkanie z przedstawicielem firmy rekrutacyjnej, która współpracuje z firmą. Jak zatem przygotować się do spotkania, aby dobrze wypaść? Radzi Ewa Szubert z biura pośrednictwa pracy Havier.
Spotkanie jest dobrym momentem na zweryfikowanie zakresu obowiązku, poznanie kultury firmy, możliwości rozwoju na stanowisku oraz wysokości wynagrodzenia. Dobre przygotowanie się to rozmowy może w znacząco wpłynąć na podejmowaną przez nas decyzję a zmianie pracy, pozostanie na obecnym stanowisku lub poszukiwanie innego ogłoszenia o pracy. Bo właśnie tak to się zaczyna – od oferty pracy. Czasami przez przypadek, często sami wyszukujemy a jeszcze w innym przypadku ktoś oferuje mam zatrudnienie i proponuje spotkanie rekrutacyjne.
Poznanie dokładnie, na ile to możliwe, firmy – od tego najlepiej zacząć przygotowanie. Zebranie informacji o ilości zatrudnionych Pracowników, adresie firmy, możliwości dojazdu komunikacją miejską z miejsca zamieszkania, czasu dojazdu do pracy, zakresu obowiązku, zakresu działalności firmy, szczegółowe poznanie strony Internetowej firmy, opinie w Internecie o firmie. Jeśli pierwszy rekonesans przebieg korzystnie dla firmy i oferta wciąż wydaje się być atrakcyjna i kusząca należy przygotować się do rekrutacji merytorycznie.
Dokument, który bardzo jest przydatny podczas rozmowy kwalifikacyjnej to życiorys – pozwala w usystematyzowany sposób przedstawić dotychczasowe doświadczenie, jak również zakres obowiązków w poszczególnych firmach. Warto dokładnie przeanalizować firma po firmie jakie odnosiliśmy wymierne sukcesy i co sprawiało nam największą przyjemność a z czego najchętniej zrezygnowalibyśmy w nowej pracy. Kolejne punkty to zaplanowanie naszej ścieżki rozwoju. Gdy nie uzgodnimy sami ze sobą dokąd chcemy dojść w karierze, co osiągnąć w pracy nie będziemy mogli stwierdzić, czy oferowana posada jest dla nas. Te analizy pozwolą nam na przygotowanie pytań do osoby rekrutującej, które dadzą nam poczucie, ze wszystko co najważniejsze wybrzmiało na rozmowie.
Idziemy na spotkanie i jesteśmy punktualni. To bardzo ważne. Gdy z jakiegoś powodu nie będziemy mieć możliwości dotrzeć na czas należy użyć wszelkich możliwych metod, aby poinformować Rekrutera o tym fakcie. Najgorszym z możliwych sytuacji jest nie przyjście w ogóle, bez jakiejkolwiek informacji. Należy mieć świadomość, ze obecnie Rekruterzy pracują na bazach, gdyż takie informacje są zapisywane i konsekwencje nieposzanowanie czasu drugiej osoby są odczuwalne jeśli nie przy bieżącej rekrutacji to w późniejszym czasie. Wiec jeśli Kandydat nie chce przyjść na umówione spotkanie to ma do tego bezwzględne prawo, ale zasady savoir-vivre wymagają uprzedzenia o swojej absencji. Ale, gdy postanawiamy się spotkać to przygotowujemy również strój adekwatny do stanowiska, które będziemy zajmować w przyszłej pracy. Gdy chcemy rozpocząć pracę na produkcji to nie musimy przychodzić w garniturze, choć nie zaszkodzi, tylko w swobodnym schludnych ubraniu. Gdy chcemy zostać pracownikiem biurowym lub prezesem oczekiwania od stroju już są wyższe i powinniśmy wybrać bardziej formalny ubiór.
Na spotkanie, bierzemy ze sobą wydrukowany życiorys, bez względu na fakt, czy został wysłany na przykład drogą elektroniczną. Oczywiście jeśli rekruter poinformował nas wcześniej, że nie ma takiej konieczności to dostosowujemy się, ale dobrze jest nie dopytywać się, czy przynieść ze sobą, czy nie. Po prostu jeśli nie otrzymałeś informacji, ze masz nie brać to należy wydrukować i mieć ze sobą. Na osobnej kartce należy mieć przygotowane pytania, które powinny stanowić podsumowanie spotkania.
Psychologowie uważają, ze pierwsze trzydzieści sekund podczas pierwszego spotkanie to czas kiedy dokonujemy pierwszej oceny człowieka a ocena ta rzutuje na naszą opinie i ocenę w późniejszym czasie – oczywiście powierzchownie rzecz ujmując, gdyż temat ten zapewne jest bardzo głęboki i wymaga psychologicznej analizy podświadomości i świadomości. Nie mnie jednak trzeba mieć na uwadze, ze pierwsze wrażenie jest ważne. Dlatego należy pamiętać, aby przybyć odpowiednio wcześniej, być uśmiechniętych, chyba, ze nie leży to w naszej naturze, ale przede wszystkim znać nazwisko osoby, z którą mamy się spotkać.
Scenariusz rozmowy zazwyczaj podczas spotkania rekrutacyjnego narzuca Rekruter, dobrze jest odpowiadać na pytania bardzo zwięźle, ale merytorycznie i cały czas mieć na uwadze cele i wartości, które są dla nas ważne. Najczęściej popełniane błędy przez Kandydatów to zbyt lakoniczne odpowiedzi, które wymagają dodatkowych pytań uszczegóławiających odpowiedzi lub za bardzo rozległych wypowiedzi, które zazwyczaj mało wnoszą a są nużące. Musimy być przygotowani, ze sposób w jaki będziemy prezentować siebie i nasze doświadczenia ma bezpośredni wpływ na podejmowany decyzje przez Rekrutera. Po udzieleniu wszystkich odpowiedzi powinna, ze strony Rekrutera wyjść propozycja zadawania pytań przez Kandydata. Wówczas należy wyciągać listę pytań lub z w pamięci analizować istotne kwestie, zapewne wiele Kandydat dowiedział się już wcześniej, ale jeśli nie to należy bez żadnych obiekcji zadawać pytanie za pytanie.
Wysokość wynagrodzenia zazwyczaj ustala się na końcu spotkania, ale nie jest to obowiązujący scenariusz i Rekruter może zapytać o oczekiwania finansowe nawet na tak zwane przywitanie, wiec należy być na to gotowym w każdym momencie spotkania. Ważne, aby ze strony Kandydata ta kwestia była pozostawione jako ostatnie pytanie. Źle jest odbierane przez przedstawicieli firm, chęć poznania wysokości wynagrodzenia przed zaprezentowaniem swoich umiejętności. Polecam nie dać się zwieźć, ze obecnie jest rynek Pracownika, ze ma się tak bogate doświadczenie, ze to Kandydat rządzi. Spotkanie rekrutacyjne na być partnerską wymianą zdań a nie żonglowaniem stawkami wynagrodzenia.
Coraz częściej spotkania rekrutacyjne odbywają się wykorzystaniem narzędzi multimedialnych, które oszczędzają czas i koszty związane z dodarciem na spotkanie twarzą w twarz. Do tego celu może być wykorzystany program Skype lub Messenger. To forma rozmowy wymaga od obu stron większego skupienia, gdyż jest więcej czynników zakłócających komunikację. Jednak wciąż należy pamiętać o wyżej opisanych punktach przygotowania do rozmowy. Fakt, ze rozmawiamy na przykład u siebie w domu może działać korzystnie bo nie doświadczamy bodźców związanych z nowym miejscem, jednak ta zaleta może obrócić się przeciwko nam i spowodować większe rozluźnienie, w efekcie możemy zostać odebrani jako nonszalancka osoba.
Według literatury przedmiotu, każda rekrutacja, na każde stanowisko powinno mieć co najmniej trzy etat. Wtedy jest najwyższa skuteczność i dopasowanie. Nie muszą to być trzy spotkania, lecz na przykład wywiad telefoniczny. Często firmy decydują się na weryfikację wiedzy lub zachowa w sytuacja stresowych poprzez testy wiedzy lub scenki sytuacyjne są to formy zwanego z języka angielskiego Assessment Centre.
Rozmowa rekrutacyjna dobrze wykorzystana jest najlepszym sposobem na przygotowanie się do podjęcia decyzji o zmianie pracy, warto pamiętać o tym i się do niej rzetelnie przygotować dotyczy to zarówno Kandydata, jak i Rekrutera.