Wieczór 15 stycznia był okazją do podsumowania działań miejskiego samorządu oraz podziękowania tym, których praca przyczyniła się do rozwoju społeczności lokalnej. Noworoczne spotkanie prezydenta Częstochowy odbyło się w Filharmonii Częstochowskiej.
Uroczyste spotkanie noworoczne odbyło się w poniedziałek.. Wśród zaproszonych gości znaleźli się działacze i działaczki społeczne, przedstawiciele organizacji „trzeciego sektora”, reprezentanci środowiska sportowego, przedsiębiorców i mediów, a także pracownicy naukowo-dydaktyczni częstochowskich uczelni, dyrekcje szkół oraz kierownictwa miejskich instytucji i spółek.
Na spotkaniu stawili się wszyscy zastępcy prezydenta Częstochowy: Jarosław Marszałek, Piotr Grzybowski, Ryszard Stefaniak i Bartłomiej Sabat. Z zaproszenia skorzystał także wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, który przez wiele lat kierował Miejskim Szpitalem Zespolonym. Wśród gości znalazł się też wieloletni samorządowiec, były poseł i przewodniczący Rady Miasta – Zdzisław Wolski. Samorząd wojewódzki reprezentowali wiceprzewodniczący Sejmiku Śląskiego Stanisław Gmitruk oraz członek zarządu województwa Grzegorz Boski.
Obecni byli częstochowscy radni; nie zabrakło najbliższych współpracowników prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka czy osób kierujących poszczególnymi wydziałami Urzędu Miasta. Z kolei wśród przedstawicieli mediów znalazła się również reprezentacja redakcji „Gazety Regionalnej”.
Po powitaniu, wprowadzeniu sztandaru przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej i odegraniu hejnału Częstochowy nadszedł czas na modlitwę ekumeniczną, którą poprowadził ks. prałat dr Andrzej Kuliberda z udziałem o. Grzegorza Prusa z Sanktuarium Jasnogórskiego, ks. Adama Glajcara z parafii ewangelicko-augsburskiej oraz pastora Mariusza Cieślińskiego z Centrum Chrześcijańskiego „Słowo Wiary”.
Noworoczne spotkanie – już tradycyjnie – było okazją nie tylko do symbolicznego podsumowania ostatnich działań w miejskim samorządzie, ale także przedstawienia planów na najbliższą przyszłość. Nie sposób było uciec od szerszego kontekstu wydarzeń roku 2023, a także wcześniejszych – wojny w Ukrainie, wynikającej z niej sytuacji uchodźczej oraz wypełnionej długimi okresami lockdownu pandemii.
– Pomimo różnych przeciwności sumiennie pracowaliśmy na rzecz samorządu, co dostrzegły różne gremia i kapituły przyznające w ubiegłym roku nagrody oraz tytuły – mówił m.in. prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Tu pozwolę sobie w skrócie wymienić najważniejsze – „Samorządowy Lider Zarządzania”, „Skrzydła IT w Administracji”, „Grunt na Medal” czy „Przyjazny Samorząd”. W 2023 roku otrzymaliśmy również certyfikat potwierdzający wdrożenie Standardów obsługi inwestorów w samorządzie nadany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.
W podsumowaniu przedstawionym przez prezydenta nie brakło odniesień do największych inwestycji wypełniających ubiegły rok – przebudowy odcinka DK-46, budowy nowej siedziby przedszkola przy ul. Osada Młyńska czy termomodernizacji jednej z najstarszych lokalnych szkół, tj.Technicznych Zakładów Naukowych.
Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wraz z przewodniczącym Rady Miasta Zbigniewem Niesmacznym wręczyli też medale Merentibus, nagrody za działalność wpisującą się w strategiczne miejskie programy oraz za poświęcone Częstochowie prace naukowe. Wręczono także medale za zasługi dla Województwa Śląskiego.
Artystyczną część wieczoru wypełniły piosenki o miłości zaprezentowane przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.
red., mat. UM Częstochowy