Wzrost temperatury wiąże się z tym, że pojawiają się mali, brzęczący krwiopijcy. O kim mowa? Oczywiście o komarach, które uniemożliwiają spędzanie czasu na balkonie czy w przydomowym ogródku. Co zrobić, żeby się ich skutecznie pozbyć?
Świetnym sposobem w walce z komarami jest posadzenie na balkonie czy w ogrodzie odpowiednich roślin, które pięknie wyglądają i równocześnie odstraszają nieproszonych gości. Oprócz roślin warto także zaprosić do swojego otoczenia jerzyki lub jaskółki.
Rośliny odpędzające komary wydzielają zwykle lotne olejki eteryczne, których zapach nie jest lubiany przez niepożądane owady. Wśród takich roślin znajduje się wiele ziół, a także popularne kwiaty balkonowe, stosunkowo łatwe w uprawie.
Komarzyca
Komarzyca jest byliną z rodziny jasnotowatych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie, ale również jako roślina doniczkowa w mieszkaniu. Charakteryzuje się jasnozielonymi liśćmi z białym obramowaniem.
To roślina, która jest bardzo prosta w uprawie i nie ma specjalnych wymagań. Tuż przed wsadzeniem dobrze jest dodać nawóz wolnodziałający. Poza tym komarzycę należy nawozić od wiosny do końca sierpnia.
Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste z rozproszonym światłem słonecznym. Należy podlewać ją dość obficie średnio co dwa dni, a w upalne dni nawet dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Komarzycę najlepiej sadzić po ustąpieniu ostatnich przymrozków, czyli po połowie maja.
Pelargonia
Pelargonie to kwiaty, które królują na polskich balkonach. Jednak mało kto wie o tym, ze ich zapach odstrasza komary. Poza tym pięknie kwitną, a ich kwiaty występują w olbrzymiej gamie kolorów i na dodatek są jadalne.
Pelargonia może rosnąć w miejscach słonecznych. Należy ją często podlewać, latem nawet do dwóch razy dziennie. Od wiosny do końca lata warto nawozić ją nawozami specjalistycznymi do pelargonii lub nawozami o zwiększonej dawce fosforu. Warto też usuwać przekwitłe kwiatostany, bowiem takie działanie przedłuży kwitnienie rośliny.
Lawenda
Lawenda to roślina o pięknym zapachu, który odstrasza nie tylko komary, ale też meszki. Poza tym bardzo ładnie wygląda i jest byliną wieloletnią. Można ją uprawiać zarówno na balkonie czy tarasie, jak i w pobliżu altany.
Roślina ta lubi stanowiska zaciszne i ciepłe. Optymalne są dla niej podłoża wapienne, z dobrym drenażem. Przed nadejściem zimy wymaga dokładnego okrycia, szczególnie jeśli jest uprawiana w donicy.
Zaproś do siebie jerzyki
Świetnym sposobem na walkę z komarami jest zaproszenie do swojego ogrodu lub na balkon ptaki, które żywią się tymi owadami. Należą do nich m.in. jerzyki. Warto stworzyć dla nich miejsca do wylęgu, a gdy w nich zamieszkają, z pewnością liczba komarów zmniejszy się.
Budka dla jerzyka powinna mieć wymiary zbliżone do prostopadłościanu o bokach 18 x 20 x 36 cm, z owalnym otworem wlotowym o wymiarach min. 3,5 x 6,5 cm, znajdującym się z brzegu dłuższego boku skrzynki. Najważniejsza jest jej bardzo solidna konstrukcja oraz prawidłowe zawieszenie.
Gdy para jerzyków zdecyduje się na to, by zamieszkać w takiej budce wówczas zyskujesz pewność, że przez najbliższe lata, co roku będą do niej przylatywać, równocześnie walcząc z komarami od końcówki kwietnia do początku sierpnia, czyli do momentu odlotu.
Warto dowiedzieć się również, jak pomóc jerzykowi, który znalazł się w potrzasku. Przeczytasz o tym tutaj.
Linda Nocoń