Częstochowska Straż Miejska ma nowe sposoby na walkę ze smogiem. To specjalistyczny ekodron oraz mobilne laboratorium w postaci elektrycznego pojazdu z analizatorami zanieczyszczeń. Dzięki tym narzędziom strażnicy miejscy prowadzą skuteczne kontrole domowych kotłowni.
Pod koniec 2024 roku Straż Miejska otrzymała z Urzędu Miasta w Częstochowie elektryczne auto wyposażone m.in. w mobilny maszt wraz z przenośnym modułem kamerowym i głowicą pomiaru zanieczyszczeń, a także mobilne urządzenia do kontroli palenisk, przenośny detektor wielogazowy, wilgotnościomierz do drewna, pyłomierz, kamerę termowizyjną oraz lornetę. Na wyposażeniu częstochowskiej Straży Miejskiej znajduje się też dron wyposażony w głowicę do wykrywania zanieczyszczeń, który umożliwia precyzyjne zlokalizowanie źródła emitującego do atmosfery szkodliwe substancje. W łatwy sposób wskazuje, gdzie dochodzi do spalania odpadów, poprzez analizę substancji pobranych z komina. Poszczególne narzędzia wykorzystywane są podczas kontroli domowych kotłowni. Nie wolno spalać w nich śmieci, bowiem przyczyniają się one do powstawania groźnego dla ludzkiego zdrowia smogu.
Działania antysmogowe na terenie miasta przybliża Włodzimierz Tutaj – rzecznik prasowy UM Częstochowy
Od początku tego roku do pierwszego tygodnia marca częstochowscy funkcjonariusze przeprowadzili w sumie 356 inspekcji domowych kotłowni (w całym 2024 roku takich kontroli przeprowadzono 609). Sprawdzano czy w piecach nie dochodzi do spalania śmieci, plastiku, starych ubrań, lakierowanego drewna, itp. Strażnicy ujawnili 230 nieprawidłowości. Sprawców wykroczeń pouczano lub nakładano mandaty, nawet w wysokości 500 zł. Wobec osób, które nie chciały przyjąć mandatu karnego, kierowane były wnioski o ukaranie do sądu. Wszystko po to, by częstochowianie oddychali czystym powietrzem.
W walce ze smogiem Straż Miejska liczy na pomoc mieszkańców miasta. Podejrzenia dotyczące spalania odpadów lub nieprawidłowości związanych z kotłowniami sąsiadów można zgłaszać dzwoniąc na numer alarmowy – 986. Współpraca mieszkańców z lokalnymi służbami jest kluczowa w walce o czystsze powietrze i poprawę jakości życia w mieście.
red., mat. filmowy Konrad Woszczyński

Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.
Czytaj także: Wiosenne bogactwo śląskich lasów. [Fotorelacja]