2,5 miliona złotych to brakująca kwota, która umożliwi w Częstochowie budowę Domu Oczami Brata. By promować zbiórkę na ten cel, Fundacja Oczami Brata, sięgnęła po bardzo niekonwencjonalne metody.
O nietypowym komunikacie prasowym, który dotarł do naszej redakcji 1 grudnia, pisaliśmy już na łamach „Gazety Regionalnej”. Przypomnijmy, że wynikało z niego, że uczestnicy zajęć Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji Oczami Brata podejrzani są o kradzież artefaktów ze Starego Ratusza w Częstochowie. Napad na oddział Muzeum Częstochowskiego inspirowany miał być serialem „Dom z papieru” (więcej na ten temat TUTAJ).
Sprawa wyśniła się 3 grudnia, tj. w Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Konferencja prasowa odbyła się w Kawiarni Alternatywa 21, która mieści się na płycie Starego Rynku, czyli lokalizacji domniemywanego napadu. Sceneria przypominała zbieranie dowodów z miejsca zbrodni. Nie brakowało teczek z materiałem dowodowym, taśm, oznaczeń, odcisków palców…
Okazało się, że chodzi o najnowszą kampanię Fundacji Oczami Brata promującą budowę Domu Oczami Brata. Przypomnijmy, że dom ten powstaje przy ul. Brzezińskiej 57/59. Budowa rozpoczęła się w maju 2020 r. Udało się osiągnąć etap stanu surowego. W przyszłości zamieszka tu 16 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi, którzy ze względu na swoją niesamodzielność oraz wiek rodziców i opiekunów, nie są w stanie samodzielnie zamieszkać we własnym mieszkaniu. Oczywiście obiekt zostanie w pełni przystosowany do ich potrzeb – zarówno pod względem braku barier architektonicznych, jaki i wymogów bezpieczeństwa (pisaliśmy o tym TUTAJ). Do zakończenia inwestycji brakuje jeszcze 2 500 000 zł.
Bez wsparcia finansowego nie uda się zwieńczyć budowy
Kwota to ogromna, więc pomysłem na jej zdobycie był film „Dom nie z papieru”, w którym zagrali podopieczni Fundacji Oczami Brata. Wystąpili w czerwonych strojach i charakterystycznych maskach (a’ la Salvador Dali), ułożyli plan napadu i z bronią w ręku ruszyli na skarbiec Muzeum Częstochowskiego. Historia ich napadu jest mocno przewrotna, jednak przekaz jasny: bez wsparcia finansowego nie uda się zwieńczyć budowy.
– Nie pochwalam decyzji uczestników zajęć, ale ich determinacja świadczy o tym,
jak Dom Oczami Brata jest dla nich ważny i…, że nie jest on z papieru – zaznaczył
Paweł Bilski, prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata.
Warto dodać, że nie jest to pierwsze tego typu działanie fundacji. Wcześniej Oczami Brata promowało ciastko „Downie” (zamiast brownie), jako łamanie stereotypów dotyczących niepełnosprawności.
Budowę Oczami Brata można wspierać za pośrednictwem internetowej zbiórki organizowanej na portalu siepomaga.pl – www.siepomaga.pl/oczamibrata. Więcej informacji: www.domoczamibrata.pl.
Do tematu filmu i budowy Domu Oczami Brata niebawem powrócimy. Doceniając zapał i niekonwencjonalne metody, jako redakcja „Gazety Regionalnej” także chcemy wesprzeć budowę tego niezwykłego miejsca. O szczegółach poinformujemy już wkrótce.
Zuzanna Suliga