fbpx

Samorząd Częstochowy w kolejnych latach również będzie dopłacał do procedury in vitro

Samorząd Częstochowy w kolejnych latach również będzie dopłacał do procedury in vitro. Rada Miasta przyjęła uchwałę dotyczącą kontynuacji gminnego programu na lata 2021-2023.


Samorządowy program dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro funkcjonuje od 2012 roku. Częstochowa była pierwszym miastem w Polsce, w którym samorząd zdecydował się pomóc parom starającym się o dziecko, wspierając je finansowo.


Przez osiem lat gmina dofinansowała w sumie 176 procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Dzięki tej pomocy na świat przyszło 53 dzieci: 27 dziewczynek i 26 chłopców, w tym 5 par bliźniaków. W tym roku ze wsparcia miasta skorzystało 30 par.


Przedłużając program, radni nie zmienili zasad ani kryteriów dotyczących rekrutacji par, które zechcą skorzystać z programu miejskiego.

Do programu kwalifikowane będą w dalszym ciągu pary, które spełniają następujące kryteria:

  • wiek kobiety mieści się w przedziale 20-40 lat według rocznika urodzenia – dopuszcza się możliwość przeprowadzenia procedury u pacjentek w wieku do 42 lat (wg rocznika urodzenia), jeżeli stężenie AMH jest powyżej 0,7 ng/ml,
  • pozostają w związku małżeńskim lub w związku partnerskim,
  • są mieszkankami i mieszkańcami Częstochowy,
  • poddały się wcześniej leczeniu niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiadają bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego,
  • zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez Realizatora Programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu.
    Każdemu z uczestników projektu przysługuje jednorazowe dofinansowanie zabiegu w wysokości 5 tysięcy złotych, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty zabiegu ponoszą pacjenci.
  • (zdjęcie ilustracyjne pixabay)