fbpx

Weekend pod znakiem ryby. Na jubileuszowe XXV Święto Pstrąga zaprasza Gmina Janów

5 i 6 sierpnia na błoniach przy „Amerykanie” w Złotym Potoku królować będą ryby. Miłośnicy kulinarnych przysmaków spotkają się w tym roku na jubileuszowej edycji Święta Pstrąga. Nie zabraknie pysznej kuchni, konkursów i atrakcji dla najmłodszych oraz gwiazd na scenie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

W najbliższy weekend już po raz 25. Gmina Janów zaprasza na rodzinne spotkania kulinarne. Święto Pstrąga, bo o nim mowa, co rok przyciąga nie tylko wielbicieli tej królewskiej ryby. Plenerowa impreza w Złotym Potoku obfituje w liczne wydarzenia – zawody wędkarskie, pokazy związane z potrawami z pstrąga i konkursy kulinarne, koncerty, zabawy taneczne i animacje dla dzieci. Za organizację wydarzenia odpowiadają gmina Janów oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie.

W tym roku Święto Pstrąga tradycyjnie zainaugurują o godz. 15 Otwarte Spławikowe Zawody Wędkarskie na „Irydionie”,  zaś oficjalne otwarcie imprezy zaplanowano godzinę później. O 16.30 rozpocznie się pokaz kulinarny Jakuba Kuronia – zawodowego kucharza, szefa kuchni i gościa wielu programów telewizyjnych. Po popisach gastronomicznych przyjdzie czas na konkursy dla publiczności, które z pewnością dostarczą wielu pozytywnych emocji.

Weekend pod znakiem ryby. Na jubileuszowe XXV Święto Pstrąga zaprasza Gmina Janów 1
Święto Pstrąga w Złotym Potoku

Dla smakoszy i nie tylko przygotowano także wiele atrakcji muzycznych. W sobotę koncerty rozpoczną się o 18.30 występem zespołu Defis, potem zaprezentuje się Greso, a o 21 publiczność posłucha utworów Teamu Skolim. Od 22.30 do północy będzie można potańczyć do rytmów muzyki dyskotekowej.

Drugiego dnia imprezy wędkarze spotkają się o godz. 6 na kolejnych zmaganiach, tym razem będą to Otwarte Spinningowe Zawody Wędkarskie na „Irydionie”, zaś niedzielne Święto Pstrąga rozpocznie się o 14 atrakcjami dla najmłodszych uczestników wydarzenia, które potrwają do 16. Dorośli zaś będą mogli od godz. 14.30 posłuchać utworów grupy Bav Space, a potem wziąć udział w konkursie kulinarnym, który rozpocznie się o 15.30 w Hotelu Kmicic. Po emocjach związanych z turniejem będzie można rozluźnić się przy dźwiękach nowego projektu Libera, bowiem o 16 rozpocznie się koncert Liber & InoRos. Jako ostatnia zaprezentuje się na złotopotockiej scenie Daria, znana z przeboju Paranoia.  Zwieńczeniem imprezy będzie zabawa taneczna z zespołem Rytm.

Przypomnijmy, że Złoty Potok nieodłącznie związany jest z hodowlą królewskiej ryby – pstrąga tęczowego. To właśnie stąd zaczął się triumfalny pochód tej ryby na stoły całej Europy. W drugiej połowie XIX wieku hrabia Edward Raczyński – właściciel Złotego Potoku – postanowił wykorzystać krystalicznie czystą wodę ze źródeł Zygmunta i Elżbiety, i założyć hodowlę ryb łososiowatych. Teren przeznaczony pod gospodarstwo rybackie obejmował 22 stawy o łącznej powierzchni 132 000 m² usytuowane w dolinie wzdłuż rzeki Wiercicy. W tym czasie było to pierwsze i największe pstrągowe gospodarstwo rybackie w kontynentalnej Europie.

W 1881 roku przypłynęła statkiem z Ameryki pierwsza zalęgowa partia ikry pstrąga tęczowego. Transport eskortował senator Stanów Zjednoczonych Ameryki na cześć którego, Raczyński zmienił nazwę Stawu Gorzkich Łez na Staw Amerykan. Pstrągarnia Raczyńskich działa z dobrym skutkiem do dzisiaj. Albinotyczna odmiana pstrąga o złotym zabarwieniu zyskała nawet przydomek ,,złoty pstrąg ze Złotego Potoku”. W stawach pojawiła się też odmiana pstrąga o kolorze błękitnym zwana „hrabiowską”. W 2006 roku przy pstrągarni powstała smażalnia ryb, gdzie można zjeść smacznego, świeżego pstrąga zarówno smażonego jak i wędzonego. W gospodarstwie rybackim Pstrągarnia w Złotym Potoku można również zakupić żywe pstrągi oraz karpie i jesiotry.

red. mat. UG Janów

Czytaj także: „Święto Ciulimu – Czulentu”. Spotkanie dwóch kultur w Lelowie już po raz 20.