W Radomszczańskiej Miejskiej Bibliotece odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego 2020/2021 Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wiem Więcej”. W trakcie uroczystości odbył się także wernisaż wystawy.
Woli działania i hartu ducha gratulowała słuchaczom RUTW „Wiem więcej” Beata Pokora, Starosta Powiatu Radomszczańskiego w liście, którzy (wraz ze słodkim załącznikiem) przekazał na ręce Prezes Anny Kapuściarek Tomasz Kornacki, Sekretarz Powiatu Radomszczańskiego.
– „Niezależnie od wieku udowadniacie Państwo, że ,,chcieć to móc”. Rozwijacie swoją osobowość, pogłębiacie zdolności intelektualne, fizyczne, pobudzacie aktywność społeczną, a także pomagacie potrzebującym. Życzę Wam wielu kolejnych lat takiej aktywności” – pisała w swoim liście Starosta Beata Pokora.
Mimo pandemii prężnie działający od 10 lat RUTW i liczący 100 słuchaczy będzie dalej funkcjonować, choć w zmienionej formule. Program zajęć musiał zostać zmodyfikowany i dostosowany do panujących ograniczeń sanitarnych.
– „Planujemy zajęcia stacjonarne w małych grupach z zachowaniem rygorów sanitarnych. W planach są zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu, takie jak nordic walking. Będą także zajęcia z obsługi komputera w systemie 1 na 1, gdzie każdy uczący będzie miał swojego opiekuna. Podobne zajęcia planujemy z obsługi smartfona, aby podnieść kompetencje cyfrowe naszych słuchaczy”– wylicza prezes RUTW „Wiem Więcej” Anna Kapuściarek.
Poza inauguracją rozpoczęcia roku akademickiego w czasie wydarzenia odbył się także wernisaż wystawy pt. „Ocalić od zapomnienia” poświęconej historii radomszczańskiego przemysłu na przykładzie jednego z największych zakładów – Metalurgii. Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc dokonał otwarcia wystawy.
„Ocalić od zapomnienia” to projekt, który powstał dzięki współpracy RUTW „Wiem więcej” z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach VII edycji projektu „UTW dla społeczności”. Radomszczański Uniwersytet był jednym z 10 UTW z całej Polski, które zostały zakwalifikowane do tego projektu.
– „Można śmiało powiedzieć, że Radomsko wyrosło w oparciu o zakłady Metalurgii oraz fabrykę mebli giętych. Dzięki nim nastąpiło przyspieszenie gospodarcze i rozwój miasta. Przez wiele lat zakłady te tworzyły podstawę ekonomiczną naszego miasta. Rozwinęło się budownictwo mieszkaniowe, infrastruktura, ale także życie społeczne” – podkreślił prezydent.
Poza historycznymi zdjęciami na wystawie znalazły się też dokumenty zawierające wywiad z dawnymi pracownikami zakładu.
Wszystkie zebrane materiały zostaną przekazane Muzeum Regionalnemu im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku, które planuje utworzenie działu fonicznego.
Ponadto goście dzisiejszego wydarzenia obejrzeli film dokumentalny nakręcony na podstawie pozostałych materiałów, zdjęć i pamiątek oraz wspomnień pracowników Metalurgii.
[post_gallery]
Fot: UM Radomsko i Powiat Radomszczański