fbpx

DKF Rumcajs. Cypisek powraca z czeskimi przyjaciółmi

Dyskusyjny klub Filmowy „Rumcajs” zaprasza dla odmiany… dzieci. 24 czerwca w godz. 10.00 – 13.30 organizuje dla nich imprezę filmowo – rekreacyjną pod znakiem Cypiska. Patronat honorowy nad tym działaniem przyjęła Ambasada Republiki Czeskiej, a partnerem jest Czeskie Centrum w Warszawie.

Częstochowski „Rumcajs” jest od maja ubiegłego roku przez cały czas w jubileuszowych klimatach. Przed rokiem Klub świętował 65-lecie swojego istnienia. Była wielka wystawa o historii DKF-u oraz gala jubileuszowa z projekcją filmu dokumentalnego nakręconego specjalnie na tę okoliczność. Przedstawiciele Rady „Rumcajsa” tłumaczyli przy okazji, że ta feta przesunęła się w czasie z powodu pandemii, ponieważ powstanie datowane jest na grudzień 1955 roku, a częstochowski DKF jest jednym z trzech pierwszych założonych w Polsce, a dzisiaj najstarszym z (prawie) nieprzerwanie działających.

W roku ubiegłym z kolei Klub „Politechnik” obchodził 50-lecie swojego istnienia. Ponieważ DKF do pięknej i jakże nowoczesnej (wówczas) sali został zaproszony rok później, świętowaliśmy w maju 50-lecie tej współpracy szczególnie bogatym programem działania (trzy festiwale filmowe, w tym Częstochowski Festiwal Filmowy z udziałem m. in. Krzysztofa Zanussiego). Również 50 lat temu w wyniku plebiscytu wśród członków Klub przybrał imię „Rumcajsa”. W czerwcu natomiast przypominany jest inny jubileusz – powołania Dziecięcego Klubu Filmowego „Cypisek, który, jak dorosły DKF, cieszył się ogromnym powodzeniem.

Za sprawą rezydującego w Częstochowie Honorowego Konsula Republiki Czeskiej, Jarosława Krykwińskiego o tych świątecznych okolicznościach dowiedział się Petr Vlcek, dyrektor Czeskiego Centrum, a w przeszłości działacz klubu filmowego. Pomógł częstochowianom w zdobyciu filmów z Rumcajsem i Cypiskiem, a później w uzyskaniu dla obchodów Patronatu Honorowego Ambasady Republiki Czeskiej. Co więcej: sam postanowił być gościem cypiskowego święta. Klubowi działacze wierzą, że to początek pięknej przyjaźni.

Tak więc o godz. 10.00 w sali „Politechnika” (al. Armii Krajowej 23/25) otwarcia zabawowych obchodów 50-lecia DKF „Cypisek” wobec dziecięcej publiczności dokona Petr Vlcek (mówiący doskonale po polsku) w towarzystwie Rumcajsa jako przedstawiciela Rady DKF-u swojego imienia. Około godz. 10.15 zacznie się półgodzinny pokaz „Przygód rozbójnika Rumcajsa” udostępnionych przez Czeską Telewizję. Po projekcji bajkę przeczyta dzieciom Oliwia Migoń, uczestniczka Czteromiesięcznych Warsztatów Teatralnych dla Dorosłych prowadzonych w Teatrze im. Mickiewicza.

Rumcajs
DKF Rumcajs

Około godz. 11.00 dzieciaki wylegną na boisko przy Akademickim Centrum Kultury, gdzie czekać na nie będą animatorki – studentki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie pod kierownictwem Klaudii Szumacher, przewodniczącej Samorządu Studenckiego UJD. Mega bańki mydlane zapewnia przyjaciel, a od niedawna działacz Klubu Zbigniew Matyszczak. Dla chętnych zorganizowane zostaną gry w serso, badmintona oraz piłkarzyki. Najstarszym dzieciom udział w swoich popularnonaukowych pokazach proponują pracownicy Politechniki Częstochowskiej. Przy okazji organizatorzy pomyśleli też o dorosłych, restauracja Czeski Film serwować będzie kawę i herbatę, a do nich – ciasteczka.

Po półgodzinnej zabawie na powietrzu (w razie niepogody w sali gimnastycznej) zabawiania dzieci (a także  ich rodziców) podejmą się: Tadeusz Wrona i Justyna Rybak. Były Prezydent Częstochowy napisał wiersze, które zilustrowała graficzka Justyna Rybak. Wydali je w książeczce „Smoki, ptaki i robaki”, z której wierszyki przeczyta autor. Justyna pokaże ilustracje na sztalugach i zaprosi dzieci na mini warsztaty ilustratorskie. Kto nie poczuje w sobie talentu plastycznego, może wrócić na boisko, gdzie będą puszczane hiperbańki mydlane, plecione warkoczyki i malowane twarze, a  kredą włosy, puszczane być mają balony rakietowe.

Około godz. 12.30 najmłodsi (oraz starsi)  zaliczą kolejne filmowe spotkanie z Cypiskiem i jego ojcem – strasznym zbójem Rumcajsem. Oczywiście – jak to w przypadku imprez z udziałem dzieci bywa – plan działań jest prowizoryczny. W każdej chwili może też pojawić się nowy element programu. Pewne jest tylko to, że Klub „Politechnik” opuścić trzeba do godz. 13.30. Żeby osłodzić dzieciom i rodzicom smutek rozstania, ostatnim akordem imprezy będzie czytanie czeskich bajek z cyklu (również filmowego) „Żwirek i Muchomorek”. Wyszukała je dla publiczności i zaprezentuje znana oraz lubiana aktorka Teatru im. Mickiewicza, Agnieszka Łopacka.

Przypomnijmy, że partnerem w organizacji tego jubileuszu jest Centrum Czeskie w Warszawie, obok niego Politechnika Częstochowska, ACK „Politechnik”, Uniwersytet im. Długosza, Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Częstochowie oraz Restauracja Czeski Film.

Tadeusz Piersiak

Rumcajs
DKF Rumcajs

Czytaj także: Muzeum Częstochowskie. Jak wyśpiewać zioła?