fbpx

Rosną węzły przesiadkowe w mieście

Blisko 69 mln złotych warta jest duża inwestycja miasta związana z budową centrów przesiadkowych przy dworcach kolejowych. Prace prowadzone są w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. Na ich realizację samorząd uzyskał dofinansowanie unijne.
Węzły przesiadkowe powstają przy dworcu głównym PKP (od strony ul. Piłsudskiego) oraz w okolicach dworców: Stradom i Raków.

Rosną węzły przesiadkowe w mieście 2


– Centra przesiadkowe mają poprawić estetykę i funkcjonalność otoczenia dworców – informuje rzecznik prasowy MPK i MZDiT w Częstochowie Maciej Hasik. – Ich zadaniem jest również polepszenie stanu infrastruktury układu drogowego wokół nich i umożliwienie powstania terenu, który w prosty, bezpieczny i komfortowy sposób pozwoli przesiadać się z jednego środka transportu na drugi, w tym do pojazdów zbiorowego transportu publicznego.
Chociaż pracy do wykonania jest dużo, inwestycje szybko posuwają się naprzód.
Przy ul. Piłsudskiego stawiane są konstrukcje związane z zadaszeniem peronów przyszłego węzła i budowana jest konstrukcja podłoża. Postępują także roboty przy przebudowie ulicy i chodników. Obecnie trwają uzgodnienia i planowane są prace dotyczące zabezpieczenia elementów stanowiących pozostałości po historycznym dworcu. Chodzi o fragment mury starego dworca.
– Zdaniem nadzoru budowlanego całość powinna być rozebrana, ale na razie, zgodnie z pierwotnym projektem, rozebrano mur na dwóch dwudziestometrowych odcinkach – mówi rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie. – Dalszy przebieg sytuacji zależy właśnie od ustaleń z konserwatorem zabytków.


Znacznie bardziej niż na ul. Piłsudskiego posunięte są prace w rejonie dworca Stradom.
Na Stradomiu oprócz prac budowlanych wokół dworca i przebudowy ul. Pułaskiego coraz bardziej zaawansowane są prace przy budowie drogi rowerowej.
Sieć nowych i przebudowanych ciągów pieszo – rowerowych połączy wszystkie trzy dworce. Będzie ona w sumie mierzyć kilkanaście kilometrów długości.
Na zakończenie prac przy wszystkich trzech dworcach wykonawca robót ma niewiele ponad rok. Całość ma być bowiem gotowa do końca lata 2020 roku.