fbpx

Rockowizna 2023. Na scenie m.in. Kult, T.Love, Organek i Big Cyc

Festiwal Rockowizna doczeka się w tym roku kolejnej odsłony. Na imprezę zaprasza Visual Production sp. z o.o. Koncerty odbędą się w Krakowie i Poznaniu. Na plenerowej scenie wystąpią m.in. Kult, T.Love, Organek, Big Cyc, happysad i Sztywny Pal Azji.

Firma Visual Production sp. z o.o. (www.visualproduction.pl) zaprasza na tegoroczną odsłonę Festiwalu Rockowizna. Tym razem impreza obejmie dwa wakacyjne weekendy. Najpierw, w terminie od 18 do 19 sierpnia zawita do Poznania i zielonych terenów Lotniska Poznań-Ławica. Potem, czyli od 25 i 26 sierpnia zagości w Krakowie, na terenie zlokalizowanym przy Tauron Arenie Kraków. Ta druga propozycja z pewnością najbardziej zainteresuje mieszkańców Częstochowy i regionu.

Rockowizna 2023. Na scenie m.in. Kult, T.Love, Organek i Big Cyc 2
Rockowizna (fot. Visual Production)

Zestaw muzycznych gości jest znamienity i gwarantuje ogromną dawkę przebojów. Pierwszego dnia na plenerowej scenie stawią się: T.Love, Organek, Blenders, Łydka Grubasa, Sztywny Pal Azji i Big Cyc. Z kolei dzień później muzyczną wartę przejmą: Kult, Nocny Kochanek, happy sad, Mery Spolsky, Zenek Kupatasa oraz Pull The Wire.

Sprzedaż biletów trwa! Karnet dwudniowy kosztuje 279 zł, a bilet na jeden dzień 179 zł. Oba warianty można kupić za pośrednictwem stron www.visualproduction.pl, ebilet.pl, eventim.pl, kupbilecik.pl oraz biletyna.pl.

Patronami medialnymi festiwalu są Rock Radio, Epoznan.pl oraz LoveKrakow.pl.

Gwiazdy Festiwalu Rockowizna 2023

Rockowizna 2023. Na scenie m.in. Kult, T.Love, Organek i Big Cyc 3
Rockowizna 2023 (mat. Visual Production sp. z o.o)

Poniżej przedstawiamy festiwalowe gwiazdy. Kolejność nie jest przypadkowa, ustawiliśmy je pod względem scenicznego stażu.

T.Love i Kult są równolatkami. Pierwszy z nich – jako Teenage Love Alternative – założono w styczniu 1982 r. Stworzyli go czterej uczniowie IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie: Zygmunt „Muniek” Staszczyk (który do dziś stoi na czele zespołu), Dariusz Zając, Jacek „Słoniu” Wudecki i Janusz „Janek” Knorowski. Zadebiutowali 5 lutego podczas szkolnej studniówki, pierwszy otwarty koncert zagrali zaś w domu kultury na Stradomiu. W 1986 r. zespół zmienił nazwę na T.Love i tej trzyma się do dziś. Na koncie ma zawieszenia działalności. Ostatnia reaktywacja nastąpiła w 2022 r. na 40-lecie zespołu. Jubileusz uczczono albumem „Hau, hau”.

Rockowizna 2023. Na scenie m.in. Kult, T.Love, Organek i Big Cyc 4
Rockowizna (fot. Visual Production)

Z kolei Kult powstał w lutym 1982 r. w Warszawie. Jego założycielami byli wokalista (a później także saksofonista) Kazik Staszewski i basista Piotr Wieteska. Obaj grali wcześniej w zespole Poland, jednym z pierwszych punkowych zespołów w kraju. Przez ponad cztery dekady zespół stał się – bezsprzecznie – kultowy. Mocne teksty, sceniczna, charakterystyczne połączenie gitar, sekcji dętej, perkusji i klawiszy. Grupa, za którą stoi nie tylko bogata dyskografia, ale i rzesza oddanych fanów, która tworzy kolejne pokolenia. Koszulki z Kultem nowszą więc wszyscy.

Sztywny Pal Azji powstał w 1986 r. założony przez gitarzystę, a zarazem głównego twórcę repertuaru Jarosława Kisińskiego oraz Leszka Nowaka, Pawła Nazimka, Janusza Dedę i Andrzeja Turka. Warto dodać, że w 2014 r. największy przebój zespołu – „Wieża radości, wieża samotności” uzyskał pierwsze miejsce w Polskim Topie Wszech Czasów radiowej Trójki. Nie zabraknie go z pewnością podczas festiwalu.

Rockowizna 2023. Na scenie m.in. Kult, T.Love, Organek i Big Cyc 5
Rockowizna (fot. Visual Production)

Big Cyc narodził się dwa lata później, tj. 1988 r. Łódzka kapela zadebiutowała albumem „Z partyjnym pozdrowieniem. 12 hitów w stylu lambada hardcore”. To z niego pochodzi „Berlin Zachodni” i „Ballada o smutnym skinie”. Dziś dyskografia zespołu jest znacznie pokaźniejsza, na ten moment zamyka ją „Przystanek wolność”. Koncert nagrano bez publiczności w Klub Stara Przepompownia w Ostrowie Wielkopolskim w czasie, gdy wszystko było zamknięte. Muzycy spotkali się w lutym 2020 roku, by choć na chwilę wrócić do normalnej pracy.

Zespół Blenders istnieje na scenie tylko niewiele krócej, założono go bowiem w 1991 r. Za początek działalności gdańskiej grupy należy, uznać koncert na festiwalu Yach Film, jednak debiutancka płyta ukazała się dopiero cztery lata później. Rockowo-funkowa „Kaszëbë” została ciepło przyjęta zarówno przez krytyków, jak i publiczność, co zaowocowało nominacją do nagrody statuetki Fryderyka 2015 w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku”. Jakiego utworu nie może zabraknąć na Rockowiznie? Wszysyc będą czekali na „Ciągnik”.

Z kolei Happysad utworzono dziesięć lat później. Zespół pochodzi ze Skarżyska-Kamiennej. Muzycy grali ze sobą jednak już dużo wcześniej, występując pod nazwą HCKF i Happy Sad Generation. Wokalistą grupy niezmiennie jest Kuba Kawalec, z którym kolejne pokolenia śpiewają takie przeboje jak „Zanim pójdę”, „Czysty jak łza”, „Noc jak każda inna” czy „Ja do Ciebie”. Niemniej nie tylko utwory z debiutanckiej płyty „Wszystko jedno” cieszą się taką popularnością, dyskografia grupy obejmuje bowiem jeszcze siedem albumów studyjnych, jeden kompilacyjny, a także trzy krążki koncertowe.

Rockowizna 2023. Na scenie m.in. Kult, T.Love, Organek i Big Cyc 6
Rockowizna (fot. Visual Production)

Rok później powstała Łydka Grubasa. Pierwotnie zespół ten miał być swoistym „żartem koncertowym” towarzyszącym powstałemu wcześniej zespołowi thrashmetalowemu Respite grającemu w takim samym składzie. Zespół regularnie podbija serca woodstockowej publiczności, ma koncie również Złotego Bączka. W ubiegłym roku zespół fetował jubileusz, z tej okazji wyruszył w trasę Żarty na bok, czyli XXL-ecie Łydki Grubasa”. Zabrzmiała wówczas nie tylko „Rapapara”.

Pochodząca z Żyrardowa punkrockowa grupa Pull The Wire narodziła się w 2005 r. z inicjatywy gitarzysty Pawła Marszałka, basisty Piotra Urbańskiego i perkusisty Krzysztofa Milczarka. Zespół na swoim koncie pięć albumów studyjnych. Ostatni z nich „Życie to western” ukazał się dwa lata temu. Pierwszy koncert promujący nową płytę zespół zagrał na Festiwalu w Jarocinie, rozpoczynając koncerty na Dużej Scenie.

Nocny Kochanek serwuje heavy metal od 2012 r. Grupę tworzą muzycy Night Mistress. Nazwę zespołu zawdzięczają Bartoszowi Walaszkowi – reżyserowi serialu animowanego „Kapitan Bomba”, w której wielokrotnie można było usłyszeć utwory Night Mistress. W jednym z odcinków formacja wystąpiła pod szyldem Nocny Kochanek. Grupa wydała dotąd pięć studyjnych krążków, najnowszy z nich czyli „O jeden most za daleko” ukazał się w 2022 r.

Specjalizujący się w rocku alternatywnym zespół Organek założono dekadę temu. Nazwa pochodzi od nazwiska lidera Tomasza Organka (wcześniej związanego z zespołem SOFA). Dziś należy on do najpopularniejszych polskich wykonawców. Debiutancki album „Głupi” (zawierający m.in. „Kate Moss” i „O, matko!”) pokrył się platyną. Najnowszą pozycją w czteropłytowej dyskografii grupy jest „Na razie stoję, na razie patrzę”.

Rockowizna 2023. Na scenie m.in. Kult, T.Love, Organek i Big Cyc 7
Rockowizna (fot. Visual Production)

Mery Spolsky (czyli Maria Ewa Żak) występuje pod tym pseudonimem od 2014 r. Na początku kariery zdobywała nagrody i wyróżnienia m.in. na  Grechuta Festival, 36. Przgelądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu czy opolskich „Debiutach”.  W 2016 r. podpisała kontrakt z wytwórnią Kayax. Jej nakładem wydała albumy „Miło było pana poznać” i „Dekalog Spolsky”. W 2021 r. zadebiutowała literacko za sprawą książki „Jestem marysia i chyba się zabiję dzisiaj”.

Zenek Kupatasa (naprawdę Sebastian Grabowski) występuje solowo od 2018 r. Wybrał imię, które nadano mu przy bierzmowaniu. W latach 1997-2018 był frontmanem zespołu Kabanos (nagrali razem m.in. „Zęby w ścianę” i „Kiełbie we łbie”). Na solowym koncie ma m.in. albumy „Rezyliencja I. Tak 3mać!” i „Rezyliencja II: Jakie to jest piękne”.

red., mat. Visual Production sp. z o.o