fbpx

„Rio Bravo” i inne perełki amerykańskiego kina na ekranie Kina Studyjnego „Iluzja”

W niedzielę, 21 listopada OKF – Kino Studyjne „Iluzja” zaprezentuje film „Rio Bravo” z 1959 r. Będzie to szósty już pokaz z cyklu „Klasyka Warner Bros”.

„Iluzja” (Al. NMP 64). To legendarne studio filmowe, założone przez braci Warner (Alberta, Sama i Harry’ego) – polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia. Urodzili się na Mazowszu. Po przeprowadzce za ocean wyśnili swój wielki amerykański sen. W 1923 r. założyli wytwórnię filmową.  Nie mieli kapitału, wiec zastawili konia o imieniu Bob i sprzedali zegarek po ojcu. Obecnie zaś wytwórnia należy do największych na świecie.

15 filmowych perełek

– W listopadzie 2020 r. mieliśmy rozpocząć nowy cykl, w którym chcieliśmy przypomnieć najsłynniejsze tytuły z prawie stuletniej historii wytwórni Warner Bros. Niestety, 7 listopada kina zostały zamknięte. Wznowiliśmy cykl w lutym 2021 r. i zdążyliśmy pokazać zaledwie trzy tytuły, bo w marcu kina ponownie zostały zamknięte. We wrześniu powróciliśmy do tego pomysłu i mamy nadzieję, że tym razem kina pozostaną już otwarte – zaznacza Małgorzata Stasikowska-Lis z Ośrodka Kultury Filmowej – Kina Studyjnego „Iluzja”.

W ramach cyklu OKF pokaże perły kina amerykańskiego, bez których światowa kinematografia nie byłaby taka sama. W sumie będzie to 15 tytułów: od „Śpiewaka jazzbandu”, znanego jako pierwszy film dźwiękowy, aż po oscarowy „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”. Seanse zaplanowano dwa razy w miesiącu, zawsze w niedzielne popołudnia. Wszystkie obrazy zaprezentowane zostaną w odnowionej wersji cyfrowej.

"Rio Bravo" i inne perełki amerykańskiego kina na ekranie Kina Studyjnego „Iluzja” 2
„Buntownik bez powodu” (mat. OKF)

„Powrót do przeszłości”

– To gratka zarówno dla wszystkich miłośników kina, jak i dla tych osób, które dopiero zaczynają przygodę z X muzą. Wśród proponowanych tytułów znajdują się m.in. obrazy, które wyznaczyły nowe trendy i na nowo zdefiniowały niektóre gatunki filmowe. Na naszych Widzów czekają najlepsze kreacje aktorskie, znakomici reżyserzy i porywające historie, a także adaptacje dziel literackich. Zachęcam każdego kinomana, aby odkrył na nowo filmy, które zostały nam wszystkim w pamięci. A jeśli ktoś jeszcze nie wie, co zdarzyło się w Madison County i kto śpiewał deszczową piosenkę, to koniecznie musi nadrobić filmowe zaległości! Dla starszych widzów będzie to w pewnym sensie „powrót do przeszłości”, dla młodszych natomiast okazja do poznania klasyki kina – dodaje Stasikowska-Lis.

Inaugurację cyklu zaplanowano na 12 września. Jako pierwsza wyświetlona została wspomniana powyżej produkcja z lat 20. XX wieku w reżyserii Alana Croslanda, czyli „Śpiewak jazzbandu”.   Po raz pierwszy w fabularnym filmie pełnometrażowym dźwięk był integralną częścią fabuły i wpływał na jej rozwój. Według różnych świadków widzowie oszaleli w momencie, gdy Al. Jolson przemówił na ekranie. Film jest tylko częściowo udźwiękowiony i dotyczy to przede wszystkim scen śpiewanych, natomiast reszta obrazu jest niema.

W kolejnych tygodnia zaprezentował również „Casablancę”, „Tramwaj zwany pożądaniem”, „Deszczową piosenkę” i „Buntownika bez powodu”. Teraz pora na szóstą odsłonę cyklu.

„Rio Bravo” i co dalej?

"Rio Bravo" i inne perełki amerykańskiego kina na ekranie Kina Studyjnego „Iluzja” 3
„Rio Bravo” (mat. OKF)

I tak 21 listopada o godz. 15.30 „Iluzja” zaprezentuje „Rio Bravo”. To klasyczny western komediowy w reżyserii mistrza gatunku Howarda Hawksa w gwiazdorskiej obsadzie, na czele z legendarnym Johnem Waynem w roli odważnego szeryfa Johna T. Chance’a, który pakuje za kratki lokalnego bandziora Nathana Burdette’a.

Na finał roku OKF przypomni „Co się wydarzyło w Baby Jane” z 1962 r. i „2001: Odyseja kosmiczna” z 1968 r. Na 2022 r. zaplanowano zaś pokazy takich dzieł jak „Mechaniczna pomarańcza” z 1971 r., „Lśnienie” z 1980 r., „Łowca androidów” z 1982 r., „Kolor purpury” z 1985 r., „Imperium słońca” z 1987 r., „Co się wydarzyło w Madison Country” z 1995 r. oraz wspomniany również „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” z 2008 r.

Bilety na seanse z tego cyklu kosztują 17 zł (normalne) i 15 zł (ulgowe). Szczegóły: www.okf.czest.pl.

Zuzanna Suliga