fbpx

Dotacja na remont kościoła na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie

Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie przyznania dotacji na remont elewacji Kościoła cmentarnego pw. św. Rocha i św. Sebastiana w Częstochowie. Prace konserwatorskie potrwają ponad rok.

Dotacje były przyznawane w związku z naborem ogłoszonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego i możliwością pozyskania przez gminę środków finansowych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wnioski można było składać do 23 stycznia 2023 roku. Spośród trzech pozytywnie rozpatrzonych zgłoszeń, jedna z inwestycji uzyskała środki na przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich. We wstępnej promesie programu Polski Ład Częstochowa ma zagwarantowane dofinansowanie w kwocie do 1 mln 889 tysięcy złotych, która stanowi 98 proc. całego kosztu inwestycji. 

Przedmiotem dotacji jest realizacja inwestycji ,,Remont elewacji Kościoła cmentarnego pw. św. Rocha i św. Sebastiana w Częstochowie wraz z murem otaczającym cmentarz w zakresie ogrodzenia kamiennego’’. Prace konserwatorskie mają przekroczyć okres 12 miesięcy. Będą więc realizowane w latach 2024/2025. 

Warunkiem koniecznym do realizacji projektu renowacji było podjęcie przez Radę Miasta uchwały o udzielenie beneficjentowi, czyli Rektoratowi Rzymsko-Katolickiemu pw. św Rocha i św. Sebastiana w Częstochowie wspomnianej dotacji celowej. Przyznane środki pokrywają całość nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich. Następnym etapem będzie wyłonienie wykonawcy postępowania. 

Przypomnijmy, że Cmentarz św. Rocha w Częstochowie to najstarsza w mieście nekropolia, powstała w pierwszej połowie XVII wieku. Na tym terenie znajduje się wiele zabytkowych nagrobków, a także właśnie kościół pw. św. Rocha i św. Sebastiana, konsekrowany w 1680 r. Nie do końca znana jest geneza cmentarza św. Rocha. Przypuszcza się, że pierwsze osoby pochowano na nim podczas epidemii zimnicy w 1679 r. Mógł także powstać jako cmentarz pielgrzymów, którzy zmarli w drodze na Jasną Górę. W połowie XIX w. wydzielono na cmentarzu część ewangelicką, zaś w późniejszych latach także prawosławną. Podczas I wojny, w specjalnie wydzielonych kwaterach chowano żołnierzy armii niemieckiej.

Nekropolia jest także miejscem spoczynku m.in. uczestników powstania styczniowego, III powstania śląskiego, ofiar II wojny światowej, a także znanych osób – wśród nich poetki Haliny Poświatowskiej. Znajdujący się w obrębie cmentarza jednonawowy, barokowy kościół stoi na miejscu pierwotnej kaplicy, która została zniszczona podczas potopu szwedzkiego. 

mat. UM Częstochowy