Remont częstochowskiego torowiska mocno opóźniony.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie nie ma dobrych wieści dla pasażerów, którzy wolą podróż miejskimi tramwajami niż dojazd do pracy czy szkoły autobusami. Trwająca od ubiegłego roku wielka rewolucja tramwajowa, jak modernizacje wszystkich linii nazywa MPK na pewno nie zakończy się , jak planowano w tym roku.
Opóźnienia, i to spore, są na odcinkach remontu w północnej części miasta. Z dużym poślizgiem także rozpocząć się ma najtrudniejszy etap modernizacji przewidziany w Śródmieściu. Tutaj prace miały ruszyć jeszcze w trakcie wakacji, co byłoby z pewnością dobrym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę, że remont mocno zdezorganizuje ruch w centrum. Tymczasem, jak się dowiedzieliśmy w MPK, ekipy remontowe mają wkroczyć do Śródmieścia dopiero z końcem września, taki na dzisiaj obowiązuje termin rozpoczęcia prac.
W innych rejonach miasta również dłużej niż zakładano kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami, jakie wiążą się z wymianą torowiska.
– Na koniec września planowane jest otwarcie skrzyżowania al. Armii Krajowej i ulicy Worcella – informuje rzecznik prasowy MPK Maciej Hasik. – Z końcem tego miesiąca ekipy remontowe rozpoczną prace na skrzyżowaniu z ul. Dekabrystów. W związku z tym trzeba się liczyć z utrudnieniami w tym miejscu.
Nieco później, bo najwcześniej w październiku, remont torowiska rozpocznie się na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej z al. Jana Pawła II.
Na przełomie października i listopada natomiast czekają nas kolejne trudności w jeździe po mieście, które spowoduje rozpoczęcie wymiany torowiska na skrzyżowaniu z Alejami.
Jak zapowiada rzecznik prasowy MPK, to będzie szczególnie trudne miejsce do realizacji inwestycji.
– Musimy przygotować nowe rozwiązania dotyczące zmian w organizacji ruchu – informuje MPK. – Konkrety podamy do publicznej wiadomości na kilka tygodni przed inauguracją remontu.
Dobra wiadomość z frontu robót jest taka, że na Północy pozostały do wykonania już tylko prace wykończeniowe, ziemne porządkowe. Jak poinformował nas rzecznik prasowy MPK, będą one synchronizowane z równoległymi pracami związanymi z montażem oświetlenia pętli.
Przypomnijmy, że przebudowa torowiska, a właściwie jego budowa od podstaw na starym szlaku, odbywa się w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. Jest jednym z elementów największego w historii kontraktu związanego z przebudową infrastruktury tramwajowej i modernizacją taboru, na którego realizację miasto pozyskało 144 mln dofinansowania z Unii Europejskiej. Łącznie przebudowa i zakup nowych tramwajów to koszt 204 mln zł, z czego trwająca przebudowa pochłonie aż 144 mln złotych.
(Tekst i fot. IBS)