Regionalna Izba posiada niewątpliwie istotne znaczenie dla rozwoju naszej gospodarki i kultury narodowej. Warto zatem przybliżyć historię częstochowskiej Izby, która obchodzi w tym roku 30-lecie swojego istnienia.
W Polsce, pod koniec lat 80-tych zaczęto odczuwać potrzebę zasadniczego wzmocnienia sektora prywatnego w gospodarce, gospodarki wolnorynkowej, a tym samym stworzenia rzeczywistej reprezentacji gospodarczej przedsiębiorców. Sprzyjający klimat zaistniał po uchwaleniu w 1988r. ustawy o działalności gospodarczej.
Na tę okoliczność powstało w Częstochowie towarzystwo gospodarcze. Wówczas zaczęły się tworzyć terytorialne i branżowe organizacje samorządu gospodarczego. W 1991 roku zdecydowano o powołaniu częstochowskiej Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej. Oficjalna rejestracja Izby nastąpiła w 1992 roku.
Osoby, które przyczyniły się do jej powstania, to m.in. S. Giżyński, T. Mysłek, J. Ciura, K. Straus, M. Dziubek, J. Plichta, M. Minior, K. Winiarski, H. Dawid, J. Wypych, J. Baranowski, A. Gołaszewski, A. Dziewiątkowski, W. Nawara, M. Trzciński.
Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie jest organizacją zrzeszającą przedsiębiorców, wspierającą rozwój gospodarczy miasta i regionu, tworzącą sprzyjający klimat dla rozwoju przedsiębiorczości i reprezentującą interesy zrzeszonych w niej podmiotów. Izba współpracuje również ze szkołami wszystkich szczebli i uczelniami.
RIPH organizuje też spotkania biznesowe i szkolenia podatkowo-prawne dla księgowych. Wsparcie obejmuje również pozostałych mieszkańców subregionu, umożliwiając im udział w bezpłatnych szkoleniach językowych i komputerowych, w ramach realizowanych projektów unijnych. W 2020 roku RIPH opracowała i wydała pamiątkowy album z okazji upamiętnienia Jubileuszu 800-lecia Miasta Częstochowy i Regionu.
Izba posiada również dział legalizacji dokumentów handlowych, które często są wymagane dla zagranicznych partnerów handlowych oraz Sąd Arbitrażowy – jednostkę organizacyjną, powołaną do rozstrzygania sporów o charakterze majątkowym.
Ponadto RIPH należy do Rady Przedsiębiorców, działającej przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, co pozwala na wspieranie go w działaniach na rzecz obrony praw polskich przedsiębiorców oraz monitorowanie ich sytuacji.
Izba jest inicjatorem konkursu Jurajski Produkt Roku oraz Jurajskie Olimpy. Niebawem, bo już 12 grudnia ruszy kolejna, XXII edycja konkursu. Ta odsłona będzie wyjątkowa, bowiem połączona z obchodami 30-lecia RIPH. Tegorocznym laureatom nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się 12 grudnia o godz. 17:00 w Teatrze im. A. Mickiewicza.
W tym dniu zostaną wręczone także medale i dyplomy dla osób zasłużonych dla Izby. Następnie goście będą mogli obejrzeć spektakl ,,Cudowna Terapia”. Na koniec odbędzie się spotkanie w Foyer im. Marka Perepeczko, gdzie czekać będzie poczęstunek.
Ów konkurs to największe wydarzenie gospodarcze Subregionu Północnego Województwa Śląskiego – już od 22 lat cieszy się uznaniem. Statuetka Jurajski Produkt Roku to symbol jakości, rzetelności, wysokich standardów w prowadzeniu działalności gospodarczej, potwierdza wysoką pozycję gospodarczą firmy, dbając tym samym o budowanie marki przedsiębiorstwa oraz wysoką jakość oferowanych produktów czy usług.
Izba, poprzez swą działalność na stałe wpisała się w krajobraz Częstochowy i regionu. Stała się nieodzowną i niezastąpioną częścią życia gospodarczego subregionu północnego województwa śląskiego, a także reprezentantem interesów swoich członków.
red.