W ubiegłym roku kierowcy spowodowali 3222 wypadki na terenie woj. śląskiego. Czy liczba zdarzeń drogowych miała przełożenie na oferowane mieszkańcom tego regionu ceny ubezpieczenia OC?
W Polsce w ubiegłym roku doszło do 31 674 wypadków drogowych, a wskaźnik liczby wypadków na 100 tys. mieszkańców wyniósł 82,5. Niebezpiecznych zdarzeń było mniej niż przed rokiem, ale jednocześnie zwiększyła się liczba ofiar śmiertelnych. W którym z województw było najbardziej niebezpiecznie i czy ma to wpływ na wysokość składki OC, sprawdzili eksperci portalu rankomat.pl.
W wypadkach na terenie województwa śląskiego w 2018 r. zginęło 219 osób, a ich wskaźnik na 100 tys. mieszkańców wyniósł 4,8 i był najniższy w całej Polsce. Wskaźnik wypadków w śląskim wyniósł natomiast 71 i był o 16,2% niższy niż średnia w kraju.
Jak kształtowały się ceny OC w poszczególnych województwach?
Wypadkowość w różnych regionach Polski jest jednym z czynników określających cenę ubezpieczenia OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe stale przyglądają się statystykom policyjnym i m.in. w oparciu o nie ustalają stawki OC. Warto pamiętać, że wypadkowość jest jednak tylko jednym z wielu elementów wpływających na cenę ubezpieczenia.
Mimo, że w wypadkach na tym terenie woj. śląskiego zginęło najmniej osób, to ceny OC w tym regionie nie były najniższe w Polsce.
Średnia wysokość składki wyniosła 677 zł. Warto więc pamiętać, że choć towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na liczbę wypadków spowodowanych w danym województwie, to najbardziej istotna jest dla nich historia ubezpieczenia konkretnego kierowcy i parametry jego pojazdu.
(źródło: rankomat.pl)