fbpx

Radomszczanie uczcili Święto Wojska Polskiego

Radomszczanie uczcili Święto Wojska Polskiego Uroczystą mszą świętą, złożeniem kwiatów i zniczy w miejscach pamięci

15 sierpnia w całej Polsce obchodzone jest Święto Wojska Polskiego, będące świętem wszystkich Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast w wymiarze liturgicznym jest to dzień Wniebowzięcia Matki Bożej, nazywanym w Polsce Świętem Matki Boskiej Zielnej patronki ziemi i jej roślinności.

W Radomsku, jak co roku delegacje a także mieszkańcy miasta uczcili Święto Wojska Polskiego uroczystą mszą świętą oraz złożeniem kwiatów i zniczy w miejscach pamięci.

Przed eucharystią wiązanki kwiatów złożono pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po mszy odprawionej w Kolegiacie p.w. św. Lamberta, parlamentarzyści, władze samorządowe miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, partii, stowarzyszeń i organizacji społecznych oraz mieszkańcy miasta wzięli udział w miejskich uroczystościach przed Pomnikiem – Grobem Nieznanego Żołnierza.

Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc w swoim wystąpieniu podkreślił, że bitwa stoczona 102 lata temu w ramach wojny polsko-bolszewickiej określona mianem „Cudu nad Wisłą” zaliczana jest do jednych z najistotniejszych i przełomowych w historii świata.

„Była to chwila wielkiej narodowej próby, którą Polacy, dzięki śmiałej strategii Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego przebyli zwycięsko„– mówił.

Święto Wojska Polskiego jest dobrą okazją do wspominania tych, którzy oddali swoje życie za wolną ojczyznę a także do podziękowania żołnierzom, którzy dziś pełnią służbę dla bezpieczeństwa naszego kraju.

Prezydent przypomniał również, że żadnemu narodowi nie dano pokoju na zawsze, co pokazują ostatnie miesiące, gdy rosyjski agresor zaatakował Ukrainę, która dziś bohatersko broni swojej wolności, ale także bezpieczeństwa całej Europy.

Po zakończeniu głównych uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą pamięci uczniów – żołnierzy Gimnazjum im. St. Niemca w Radomsku poległych za ojczyznę w 1920 roku, która znajduje się na ścianie Klasztoru Franciszkanów.

K KIK