„3x Różewicz” to nowe hasło festiwalu różewiczowskiego, który co roku odbywa się w Radomsku. Finał zaplanowano na ostatni weekend listopada.
Dotychczasowa nazwa festiwalu to „Różewicz Open Festiwal”. W tym roku możemy spodziewać się nowej odsłony wydarzenia, którego finał odbędzie się w ostatni weekend listopada.
„3xRóżewicz” to nowa nazwa, zmienione logo i termin. To również inne warunki festiwalowe ponieważ trwa remont sali widowiskowej w Miejskim Domu Kultury w Radomsku.
Na konferencji prasowej, która odbyła się 10 października przedstawiono zarys programu festiwalu oraz tegorocznych gości.
Obecna sytuacja spowodowała, że wydarzenie będzie miało bardziej kameralny charakter. Zaplanowano m.in. monodram „Różewiczogranie”, w którym publiczność spotka się z Wiesławem Komasą. Odbędzie się panel dyskusyjny wokół książki „Różewicz. Dekonstrukcja”, który poprowadzi autorka książki Magdalena Grochowska. Z kolei reżyser Andrzej Sapija opowie o swojej najnowsze książce „Co pan widzi? Różewicz filmowy”.
Całość zakończy widowisko słowno-muzyczne „Pewnego razu”. To dzieło rodzimych twórców, którzy w ten sposób chcieli oddać hołd braciom Różewiczom.
Festiwal, który od 2009 roku odbywa się w Radomsku, jest jedynym w Polsce wydarzeniem skupionym na życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów.
Radomsko to miejsce wyjątkowe dla Braci Różewiczów ponieważ właśnie w tym mieście spędzili dzieciństwo, w nim dojrzewali, chodzili do szkoły i mieszkali do czasu wojny.
Festiwal od lat przyciąga wielbicieli twórczości rodzeństwa Różewiczów. Widzowie uczestniczą w spektaklach, projekcjach filmów, warsztatach i konkursach.
Konferencja prasowa, która odbyła się w poniedziałek w Miejskim Domu Kultury w Radomsku stała się również okazją do ogłoszenie laureata XIII Ogólnopolskiego Konkursu im Janusza Różewicza. Nagrodą jest wydanie debiutanckiego tomiku wierszy, a otrzymał ją autor o godle DrumGullion, czyli Andrzej Piotr Kmiecik, na co dzień mieszkający w Irlandii Północnej.
Festiwal „3 x Różewicz” dofinansowany jest z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego współorganizatorem jest Miasto Radomsko.
Pozostaje tylko wypatrywać szczegółowego programu, ale już teraz warto zarezerwować czas od 25 do 27 listopada. Więcej informacji na temat poprzednich edycji i bieżące sprawy dostępne są na https://rozewiczfestiwal.pl/