Przygotowania do tego wydarzenia trwają od dawna. I Festiwal im. Piotra Machalicy odbędzie się w terminie od 1 do 3 lipca. Na częstochowian czekają m.in. spotkania, spektakl, koncerty i wystawa.
Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja im. Piotra Machalicy. Powstała ona pod koniec listopada 2021 r., prawie rok po śmierci patrona. Ideą jest upamiętnianie wybitnego aktora – jako człowieka i artysty, a także przypomnienie o wielu zakresach jego twórczości.
– Festiwal ma być wydarzeniem otwartym, z wolnym wstępem, przede wszystkim po to, by stymulować młodych ludzi do aktywnego udziału w kulturze – zarówno jako odbiorców, ale też jako twórców. Z Fundacją współdziała wiele znakomitości ze świata sztuki, przyjaciół artysty i to oni będą gośćmi festiwalowymi – zaznacza Aleksandra Sosnowska-Machalica, prezeska Fundacji.
Współorganizatorami wydarzenia są Miejska Galeria Sztuki oraz Teatr im. A. Mickiewicza i Fundacja Złota Gwiazda. Trzydniowa impreza rozpocznie się w piątek, 1 lipca.
Inauguracją festiwalu będzie uroczyste odsłonięcie ławeczki Piotra Machalicy, która stanie w III Al. NMP, w pobliżu fontanny „Dziewczynka z gołębiami”. Pomysłodawczynią „ławeczki” jest częstochowska radna i poetka Małgorzata Iżyńska, a autorem projektu rzeźby – Zbigniew Stanuch. Mistrzem ceremonii będzie Jan Wołek, a w wydarzeniu wezmą udział także Nula Stankiewicz, Shandrelica Casper, Ewa Żmijewska, Jerzy Bończak, Janusz Strobel, Aleksander Machalica i Adam Machalica.
Tego samego dnia, w częstochowskim teatrze, którego Machalica był wieloletnim dyrektorem artystycznym, zaplanowano spektakl „Serca na odwyku”. To produkcja Agencji Artystycznej Certus, którą wyreżyserował Cezary Żak. Na scenie – obok reżysera – wystąpią Katarzyna Żak, Michał Piela i Hanna Śleszyńska.
Także w gmachu przy ul. Kilińskiego odbędzie się niedzielny koncert „Moje chmury płyną nisko”, którego wykonawcami będą Magda Umer, Artur Żmijewski, Zygmunt „Muniek” Staszczyk, Katarzyna Żak, Ewa Żmijewska, Shanderlica Casper, Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Cezary Żak, André Hübnera-Ochodlo, Olek Klepacz, Marcin Januszkiewicz, Paweł Pańta, Michał Rorat, Krzysztof Niedźwiecki i Cezary Konrad.
Najwięcej wydarzeń będzie miało jednak miejsce w Miejskiej Galerii Sztuki. Tu przeniesie się drugi dzień festiwalu. W programie zaplanowano projekcję spektaklu Teatru Telewizji „Smutne miasteczko” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, otwarcie wystawy fotografii dokumentujących teatralne kreacje Piotra Machalicy, a także spotkanie z cyklu „Nieśmiertelni”.
W ostatnim z wymienionych uczestniczyć będą Jerzy Bończak, Adam Machalica, Krzysztof Materna, Magda Umer, Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Artur Żmijewski, Jan Wołek i Robert Dorosławski. Sobotę zwieńczy koncert „Tak młodo jak teraz” w wykonaniu Nuli Stankiewicz, Janusza Strobla, Pawła Pańty i Cezarego Konrada.
– W Miejskiej Galerii Sztuki trwają przygotowania do tego szczególnego festiwalu. Od dawna podkreślamy, że dla naszej instytucji pielęgnowanie pamięci o wybitnych artystach, ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach o autorytety tak niezwykle trudno. Żegnamy wielkich, po których – nie tylko w artystycznym świecie, pozostała pustka. Stąd i cykl „Nieśmiertelni”, który realizujemy od 2017 r. Spotkanie pod tym szyldem także wpisze się w program Festiwalu im. Piotra Machalicy. Wspominać go będą przyjaciele i współpracownicy. Będzie to czas anegdot i refleksji – zapowiada Anna Paleczek-Szumlas, dyrektorka częstochowskiej galerii.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wejściówki będzie można pobierać od 20 czerwca w kasie Miejskiej Galerii Sztuki i Teatru im. Mickiewicza.
Organizatorzy zapewnią możliwość skorzystania z wydarzeń drugiego dnia Festiwalu („Nieśmiertelni”, „Tak młodo jak teraz”) wszystkim zainteresowanym – dla kogo zabraknie wejściówek, będzie mógł oglądać transmisję na telebimie na tarasach Miejska Galerii Sztuki.
Zuzanna Suliga