Przedszkole w Konopiskach odpowiedziało na apel Ministerstwa Edukacji Narodowej i włączyło się do udziału w ich akcji.
Celem tej akcji jest przede wszystkim zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu oraz społeczności. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem podjęły się wykonania działań, które zostały zasugerowane przez Ministerstwo.
Najstarsza z grup, grupa „Kotki i Myszki”, udały się na pobliski cmentarz, by uczcić pamięć poległych żołnierzy oraz bohaterów naszej wolności. Wizyta w tak ważnym miejscu niesie za sobą tradycję zapalenia zniczy. Tak i w tym dniu przedszkolaki zapaliły symbolicznie światełko na grobie.
Grupa „Jeżyki”, 5 i 6-latki w ramach tej akcji wykonały pracę plastyczną „Znicz” a także wysłuchała pogadanki na temat tradycji odwiedzania cmentarzy i wspominania bliskich zmarłych. Dzieci dowiedziały się również, jak ważna jest pamięć i szacunek dla zmarłych, odwiedzanie grobów oraz zapalenie zniczy. Miały także możliwość wypowiedzenia się na temat bliskich osób, które odeszły z ich rodzin.
Grupa „Niedźwiadki” odwiedziła natomiast pomnik, który poświęcony jest mieszkańcom gminy Konopiska, poległych w wojnie bolszewickiej i w czasie II wojny światowej, zapaliły znicz ku pamięci wszystkich ofiar.
Grupa 4-latków „Żabki”, wykonała pamiątkową tablicę, na której znalazły się stare fotografie ukazujące miejsca oraz ludzi w Konopiskach od lat przedwojennych po dzisiejsze czasy. Przedszkolaki mogły porównać jak bardzo różnią się Konopiska oraz okolice z czarno-białych zdjęć, które pochodzą sprzed kilkudziesięciu lat, od tych, w którym obecnie żyjemy. Są miejsca, które mimo upływu czasu pozostają niezmienne, inne natomiast są nie do rozpoznania. Grupa Żabki odwiedziła także lokalne miejsca pamięci oraz poznała związaną z nimi historię.
Najmłodsze przedszkolaki z grupy Biedronek oraz Wiewiórek przygotowały pracę plastyczną i świecący się znicz.
Była to wspaniała okazja do poznania historii gminy Konopiska oraz wspomnień osób, które na stałe zapisały się na kartach naszej historii zarówno tej narodowej jak i lokalnej.
K KIK