Teatr NoWy w Częstochowie rozpoczął kolejny sezon artystyczny. Pierwszą nowością jest spektakl „PorozmawiamyMy o…”. Premiera już w piątek, 25 października, a o szczegółach opowiedziano podczas wtorkowej konferencji prasowej.
Wszystko, co mówimy o śmierci, tak naprawdę jest o życiu. Grupa znajomych spotyka się w mieszkaniu Gospodarza, aby wspólnie przy stole porozmawiać o… śmierci. Normalnie, tak jak o życiu. Z uśmiechem. Z biegiem akcji metafizyka zaczyna łączyć się z tym co współczesne i z tym co przyszłe, nieuniknione. Spektakl ma widza oswoić, zmotywować do trudnych rozmów i nakłonić do dotknięcia tematów tabu, jakim niejednokrotnie jest śmierć.
Gdybyś mógł/mogła przedłużyć swoje życie, to o jak długo? Jak wygląda dobra śmierć? Jak chciałbyś/chciałabyś być wspominany/wspominana?
Na m.in. te pytania Paulina Kajdanowicz zainspirowana książką Michaela Hebba pt. „Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji”, szukała odpowiedzi podczas rozmów z wybranymi osobami. Rozmowy te, stały się wyjściem do napisania scenariusza metodą verbatim, co z łaciny znaczy „dosłowny”.
O premierowym tytule przygotowanym przez Teatr NoWy w Częstochowie pisaliśmy już na naszym portalu, więcej o nim twórcy opowiedzieli podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 października w Domu Oczami Brata (tam swoją siedzibę ma NoWy).
Na konferencję zaprosili aktorzy: Paweł Bilski, Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Paulina Kajdanowicz i Krzysztof Berendt, którzy przedstawili nam dwie sceny ze spektaklu. Paulina Kajdanowicz, odpowiedziała na pytanie, dlaczego były dla niej ważne te rozmowy, a Marta Honzatko, dlaczego od zawsze chciała zająć się kostiumami teatralnymi. Kilka słów dotyczących powstawania spektaklu za pośrednictwem nagrania przekazała również reżyserka Meal Masida, która na co dzień mieszka w Izraelu.
Premiera „PorozmawiajMy o…” odbędzie się w piątek, 25 października o godz. 18 w siedzibie NoWego. Potem spektakl będzie grany 26 października o godz. 18, 27 października o godz. 16, 29 października o godz. 12, a także 16 i 17 listopada o godz. 18. Rezerwacja biletów: 533-947-664. Szczegóły: www.teatrnowy.art/
Kim są twórcy „PorozmawiajMy o…”?
Reżyseria
Mael Mesida
Izraelska artystka, reżyserka, malarka, a także mentorka i przewodniczka duchowa. Nazywana „Banksym” świata teatru. Studiowała m.in. w Maaleh Film School w Jerozolimie, realizowała projekty w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Andorze, Wietnamie i Kazachstanie. Szczególną uwagę zwraca na swoją prywatność, nie szerząc swojego wizerunku w mediach społecznościowych. Prowadzi warsztaty rozwoju duchowego i akceptacji drogi życiowej. Obecnie głównie pracuje w Haifie w Izraelu, gdzie na co dzień mieszka. Angażuje się w projekty, które w jej odczuciu są zgodne z jej kierunkiem myślenia i dotykają rzeczy ważnych oraz fundamentalnych. O sobie mówi: „Jestem swoim własnym okrętem płynącym po morzu życia i swoim własnym sterem, który decyduje, czy dziś popłynę ku słońcu czy zmierzę się ze sztormem”. W Polsce współpracuje z Fundacją ArtChata w Krakowie oraz od tego roku z Teatrem NoWym w Częstochowie.
Obsada
Iwona Chołuj
Aktorka filmowa i teatralna, wykonawczyni piosenki aktorskiej, dwukrotnie nominowana do „Złotej Maski”. Od 1996 r. związana jest z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Współpracowała również z warszawskim Teatrem Syrena. Z przedstawieniem „Scenariusz dla trzech aktorek” wraz z Anną Modrzejewską i Dorotą Gorjainow występuje w różnych zakątkach kraju. W 2022 r. uhonorowano ją Nagrodą Teatralną Prezydenta Miasta Częstochowy („Częstochowskim Gallem”) za najlepszą kobiecą kreację aktorską za rolę Kat w spektaklu „Fałsz” w reżyserii André Hübnera-Ochodlo. Dotychczas wystąpiła w trzech spektaklach Teatru NoWego: „Cebuli”, „Mojej drodze” i „Umrzeć ze śmiechu”. Należy do Grupy The Konrads Impro.
Marta Honzatko
Aktorka filmowa i teatralna oraz wokalistka. Absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Występowała wspólnie z Piwnicą pod Baranami i zespołem Loch Camelot. Z Teatrem im. A. Mickiewicza związana jest od września 2012 r. Nagrodzono ją Stypendium Twórczym Miasta Krakowa i Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie „Film i teatr”. Widzieliśmy ją w filmie „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” za który otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym LISTOPAD na Białorusi. Zagrała w najnowszej produkcji Andrzeja Saramonowicza „Bejbis”. Współpracuje z Fundacją ArtChata Krakowa. Do tej pory w NoWym wystąpiła w teatralnym happeningu – „Moja droga” oraz komedii „Umrzeć ze śmiechu”, trzykrotnie występowała na Festiwalu EFKa oraz licznych imprezach muzycznych towarzyszących Teatrowi NoWemu. Należy do Grupy The Konrads Impro.
Paulina Kajdanowicz
Dyplomowana aktorka, animatorka kultury i pedagożka. Absolwentka Studium Animatorów Kultury SKiBA we Wrocławiu, Studium Aktorskiego w Olsztynie, a także filozofii i pedagogiki opiekuńczej z socjoterapią na UWM w Olsztynie. Założycielka i inicjatorka Teatru RAZY DWA działającego przy Bystrzyckim Ośrodku Kultury i Sportu w Bystrzycy Kłodzkiej. Obecnie doktorantka w dyscyplinie pedagogika na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Wyreżyserowała spektakl „Apok@lipsa covidowa” dla Teatru NoWego w Częstochowie, zagrała w nim, a także w przedstawieniach „Cebula” i „Umrzeć ze śmiechu”. Jest autorką scenariusza „Porozmawiajmy o…”.
Paweł Bilski
Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata oraz dyrektor, założyciel, aktor i reżyser Teatru NoWego w Częstochowie. To absolwent Szkoły Aktorskiej przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, a także Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (dziś to Uniwersytet), Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To on powołał do życia Teatr Oczami Brata skupiający osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Za jego sprawą wybudowano Dom Oczami Brata, w którym mieszkają już osoby z niepełnosprawnością intelektualną.Jest również specjalistą w zakresie pomocy społecznej, pracy socjalnej, mediacji, negocjacji, organizacji i zarządzania pomocą społeczną i kulturą. To innowator i trener, który za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany (m.in. Nagrodą „Okulary ks. Jana Kaczkowskiego”). W Teatrze NoWym wyreżyserował „Moją drogę”, wystąpił również w „Zażynkach”, gra główną rolę w „Cebuli” i jest Gospodarzem w „Porozmawiajmy o…”.
Krzysztof Berendt
Aktor Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni, animator kultury, instruktor teatralny, magister filozofii i kooperacji społecznej na UWM w Olsztynie. W 2021 r. zdobył Nagrodę Prezydenta Gdyni za rolę Księcia Myszkina w spektaklu „Nastazja wychodzi za mąż”. Berendt uczestniczył też w słuchowisku teatralnym „Cebula” Łukasza Staniszewskiego, zrealizowanego w ramach projektu „Te@tr na SŁUCHawkach” oraz teatralnym happeningu „Moja droga” Teatru Nowego w Częstochowie. W 2023 r. dołączył do obsady spektaklu „Cebula”. Z kolei w „Umrzeć ze śmiechu” brawurowo gra Bobby’ego.
red., mat. Teatru Nowego w Częstochowie