fbpx

Czy w 2022 roku łatwo jest zdać prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy nie bez powodu jest nazywany jednym z najtrudniejszych w życiu – szczególnie, jeśli nie ma się odpowiedniego przygotowania.

W zależności od regionu, zdawalność egzaminu na prawo jazdy wynosi zaledwie 50-60 proc. i w wielu miejscach ma tendencję spadkową. Jedynie 35 proc. zdających egzamin na prawo jazdy odnosi sukces za pierwszym razem.

Te statystyki nie napawają optymizmem, ale to, czy dany kandydat odniesie sukces, jest uzależnione zarówno od jego nastawienia, jak i od szkoły nauki jazdy, którą wybrał. W Częstochowie takich szkół znajduje się naprawdę wiele, jednak nie sztuką jest wybrać pierwszy lepszy lepszy ośrodek.

W dobrych szkołach jazdy kurs powinien zostać przeprowadzony w warunkach bezstresowych, a także kłaść nacisk na maksymalne wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce. Jedną z takich szkół w Częstochowie jest np. www.oskprogress.pl – placówka ta stawia na profesjonalizm przy wieloletnim doświadczeniu.

prawo jazdy
Zajęcia teoretyczne na prawo jazy

Egzamin teoretyczny

W ostatnim czasie da się zauważyć, że ilość pytań do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy dość regularnie się powiększa. W 2022 roku jest ich aż 3697. W 2021 roku było ich 3268, co oznacza, że baza pytań wzrosła w przeciągu roku o 11,6%. Po zakończeniu kursu i opanowaniu całej puli zagadnień, można zapisać się na egzamin.

W ośrodku ruchu drogowego na egzaminie teoretycznym należy pojawić się min. 15 minut wcześniej. Trzeba pamiętać o dokumencie tożsamości – bez tego nie można dopuścić kandydata do zdawania testu.

Od wielu lat egzamin teoretyczny na prawo jazdy jest przeprowadzany na komputerach w dedykowanej sali WORD. Testy dostępne są w aż 3 językach: polskim, angielskim i niemieckim. Testy trwają 25 minut – jest to czas na udzielenie odpowiedzi na 32 pytania z różnych kategorii. To oznacza, że na jedno pytanie przypada niecałe 47 sekund.

Z egzaminu teoretycznego na prawo jazdy można zdobyć maksymalnie 74 punkty. Zostaje zaliczony w momencie, gdy suma wszystkich prawidłowych odpowiedzi jest równa lub przekracza wynik 68 punktów. Próg zdawalności wynosi 92%.

prawo jazdy
Jazdy próbne

Egzamin praktyczny

Egzamin praktyczny składa się z dwóch etapów. Pierwszy przeprowadzany jest na placu manewrowym, a drugi na drogach publicznych. W ich ramach egzaminowany prawdza stan techniczny pojazdu, poprawnie przygotowuje się do jazdy poprzez ustawienie fotela, zagłówka, lusterek itp., wykonuje zadania na placu manewrowym, do których należą jazda po łuku do przodu i do tyłu, oraz ruszanie na wzniesieniu.

Na koniec wykonuje zadania w ruchu drogowym, podczas których egzaminator ocenia m.in. sposób wykonania manewrów, zachowanie wobec innych uczestników ruchu, czy umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze.

Minimalny czas trwania egzaminu wynosi 40 minut, ale egzaminator może go zakończyć już po 25 minutach, jeśli osoba egzaminowana wykonała wszystkie wymagane zadania z wynikiem pozytywnym.

Grunt to samozaparcie

Nie warto zrażać się, jeśli nie uda się zdać egzaminu za pierwszym razem. Warto próbować do skutku, cena naprawdę jest warta świeczki. Prawo jazdy daje niezależność, samowystarczalność i większe możliwości, jeśli chodzi o przemieszczanie się. Pozwala także zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, co również stanowi ogromny plus.

Po niezdanym egzaminie warto przedyskutować swoje błędy z egzaminatorem, ale także z instruktorem, najlepiej udając się na jazdy doszkalające. Na owych jazdach instruktor może przećwiczyć trasę egzaminu praktycznego. Na takie lekcje warto udać się do www.oskprogress.pl.

red.