Jak co roku w wakacje odbywa się masowe porzucanie psów i kotów, by nie przeszkadzały w urlopie i wyjazdach. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.
Lato każdemu z nas kojarzy się z odpoczynkiem, relaksem, opalaniem. Lato to niestety także czas, kiedy zdecydowanie więcej słyszymy o masowym porzucaniu kotów, psów i innych pupili, które obdarzamy uczuciem przez cały rok, a w tym właśnie okresie pozbawiamy ich domu.
– W okresie wakacyjnym, w ferworze planowania wyjazdów, urlopów, często zapominamy o zabezpieczeniu naszego zwierzęcia” – powiedział Michał Dąbrowski z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
Apele czy akcje prowadzone przez liczne organizacje poruszające problematykę zwierząt domowych przynoszą z roku na rok coraz więcej pozytywnych skutków. Mimo to jednak każdego roku swój dom, a w najgorszym przypadku nawet życie, tracą tysiące zwierząt, które nagle stały się dla swojego pana zbędnym balastem.
Co mówi prawo:
-„Porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje” jest jedną z form znęcania się nad zwierzętami. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat”- kruczek.pl
Problem z zabraniem pupila na wyjazd urlopowy często rozwiązywany jest przez porzucenie zwierzaka, dlatego w okresie wakacyjnym na ogół do schroniska trafia najwięcej czworonogów. A jak jest teraz w te wakacje w czasie ciągle panującej pandemii COVID-19?
- W te wakacje na chwilę obecną możemy śmiało powiedzieć, że zauważyliśmy tendencję spadkową, jeśli chodzi o porzucanie zwierząt. Co nas bardzo cieszy, powiększyła się za to liczba adopcji, przede wszystkim psów. Niestety koty nie mają tyle szczęścia. W naszym schronisku jest ich ciągle bardzo dużo – informuje nas Urszula Paliga, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie.
Jednym z powodów, że liczba porzucanych zwierząt spada, może być fakt, że na szczęście coraz więcej ośrodków, kurortów, domów prywatnych oferujących wypoczynek dla turystów pozwala na zabranie ze sobą pupila. Niestety taka możliwość nie jest wszędzie dostępna. Często bywa tak, że ani rodzina, ani najbliżsi znajomi nie mają warunków lub też nie mogą zająć się naszym psem czy kotem. Na szczęście innym rozwiązaniem na taką ewentualność są hotele dla zwierząt. Z takiej opcji korzystają ludzie, którzy kochają swoje zwierzaki i chcą dla nich jak najlepiej, a przy tym nie chcą rezygnować z wyjazdu na urlop.
Co powinniśmy wiedzieć o miejscu, do którego na czas rozłąki chcemy dać swojego kota czy psa? O to najważniejsze rzeczy, które powinniśmy wiedzieć:
- Mamy prawo do wizyty „rozpoznawczej”. Po zebraniu kilku ofert warto zadzwonić i umówić się na wizytę rozpoznawczą, najlepiej jechać razem z czworonogie. Warto wziąć pod uwagę hotel, który znajduje się na trasie naszej drogi na urlop. Jest to sposób na zaoszczędzenie kilku kilometrów. Oczywiście to nie jest podstawowe kryterium, którym powinniśmy się kierować;
- Bardzo ważne są warunki, w jakich będą przebywać zwierzęta oraz jaką opieką zostaną otoczone. Mianowicie powinniśmy obejrzeć hotel i zobaczyć gdzie są boksy, jakie duże są, czy są pojedyncze. Ważne jest czy podłoże jest łatwe do utrzymania w czystości:
- W naszym hotelu boksy znajdują się w wewnątrz budynku, ma to uchronić zwierzaki przed zimnem, jakie czasem panuje w nocy w czasie wakacji. Boksy są pojedyncze, na podłodze znajdują się płytki, co ułatwia zachowanie czystości. Dodatkowo w boksach małych piesków znajduje się podest, na którym maluchy śpią. Na prośbę klientów jest możliwość umieszczenia psa w boksie na zewnątrz”- opowiada nam Monika Kała, właścicielka GREEN KALEJ Hotel dla psów;
- „Miłość od pierwszego spojrzenia”, czyli nasza i pupila akceptacja osób pracujących w hotelu. Jest to niezmiernie ważne, jakie podejście mają pracownicy. Zależy od tego to czy nasz pies, czy kot będzie czuł się dobrze podczas rozłąki. W czasach cyfryzacji bardzo chętnie hotele wysyłają zdjęcia i filmy właścicielom zwierzaków, utrzymują z sobą ciągły kontakt telefoniczny lub elektroniczny poprzez np. Facebooka:
- Najbardziej cieszą „goście”, którzy wracają, ponieważ oznacza to, że właściciele są zadowoleni z naszych usług, a widząc reakcje swoich pupili przy ponownym spotkaniu ze mną, tylko się w tym przekonaniu umacniają. Dla mnie również największą nagroda jest radość zwierząt na mój widok, merdający ogon wyraża więcej niż tysiąc słów”– mówi nam Alicja Terpiłowska-Deka, właścicielka kameralnego hoteliku dla zwierząt KUDŁATA CHATA;
- Wyżywienie. Tutaj sprawa jest jasna. Hotele prowadzone przez profesjonalistów, a nie przypadkowe osoby, najczęściej oferują kilka opcji do wyboru. Pokarm przywozi właściciel, jeśli psiak czy kot wymaga specjalistycznego żywienia (senior, alergik, rekonwalescent) lub jeśli jest przyzwyczajony do swojej karmy. Jeśli jednak tak się nie dzieje, jest oczywiście opcja pobytu z wyżywieniem. Warto wtedy zapytać co w danym hotelu będzie „serwowane”.
- Warunek przyjęcia do hotelu. Absolutnym wymogiem jest książeczka zdrowia pupila z aktualnymi szczepieniami. Profesjonalna placówka będzie wymagała także zaświadczenia, że psiak jest odrobaczony oraz zabezpieczony przeciwko pchłom i kleszczom.
Zostaje teraz tylko mieć nadzieję, że po wymienionych rozwiązaniach nie usłyszymy aż tyle o porzucaniu zwierząt. Że rodziny zadbają o dobro swoich pupili i albo zabiorą je ze sobą na urlop, albo oddadzą na czas wypoczynku w dobre ręce, by po powrocie zabrać ze sobą do domu.
Informujemy również, że mimo COVID-19, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie, ulica Gilowa 44 prowadzi adopcje zwierząt. Dla chętnych osób czeka ankieta, spacery zapoznawcze, przebywanie ze zwierzakiem w pomieszczeniu. Ma to uchronić podopiecznych schroniska przed nieprzemyślaną adopcją. Na stronie internetowej schroniska dostępne są zdjęcia psów i kotów, które potrzebują kochającego domu.
Dodatkowo informujemy, że na terenie obiektu przebywa bardzo dużo kotów, szczególnie kociąt dlatego wzrosło zapotrzebowanie na mokrą karmę. Tu prośba do ludzi o dobrym sercu o podarowanie puszek z mokrą karmą dla kotów i żwirku, którego również brakuje.
[post_gallery]
(MK)