Wszystkie ręce na pokład! – tak w skrócie można podsumować działania studentów, doktorantów, naukowców i władz Politechniki Śląskiej w związku z walką z koronawirusem. Gliwicka uczelnia jedna z 10 w Polsce szkół wyższych, która posiada status uczelni badawczej, aktywnie włączyła się w poszukiwanie naukowych rozwiązań do powstrzymania pandemii i walki z jej skutkami.
Kamera mierzy temperaturę
Politechnika Śląska opracowała system przesiewowego mierzenia temperatury z użyciem kamer termowizyjnych dla Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, który zwrócił się do uczelni z prośbą o pomoc. Naukowcy z Pracowni Inżynierii Biomedycznej biomed~lab zaoferowali wykorzystanie kamer termowizyjnych, które mogą być użyte do bezdotykowego badania z odległości temperatury pacjentów i osób przekraczających próg szpitala lub przychodni.
– W Pracowni Inżynierii Biomedycznej biomed~lab od lat zajmujemy się pomiarami wielkości fizjologicznych. – wyjaśnia dr hab. inż. Ziemowit Ostrowski z Politechniki Śląskiej. – Staramy się wykorzystać tę wiedzę, którą posiadamy, aby wspomóc i pracować razem dla dobra ludzi wobec potrzeb, które pojawiły się w ostatnim czasie. Obecnie dwa gliwickie szpitale korzystają z takiej pomocy naukowców
Przyłbice dla szpitali
Uczelnia nie pozostała obojętna na dramatyczne apele lekarzy i placówek medycznych o pomoc w pozyskiwaniu dla personelu niezbędnych środków ochronnych, minimalizujących ryzyko zakażenia przenoszonym drogą kropelkową koronawirusem. Pracownicy Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej rozpoczęli produkcję przyłbic dla szpitali w Zabrzu i Gliwicach wykorzystując technologię druku 3D. Do akcji włączyły się kolejne osoby i dziś w produkcję zaangażowanych jest większość wydziałów uczelni. Dzięki współpracy prawie 40 instytucji systemu ochrony zdrowia otrzymało blisko 3000 przyłbic ochronnych.
- Będziemy jeszcze produkować przyłbice, jednak obserwując spadające zapotrzebowanie przechodzimy do nowych wyzwań w walce z epidemią koronawirusa – podkreśla prof. Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej.- Z kolei naukowcy z Wydziału Mechanicznego Technologicznego przeprowadzili prace nad projektem, modelem i prototypem przyłbicy ochronnej, która będzie wykonywana technologią wtrysku, co pozwoli na znaczne przyspieszenie produkcji i zwiększenie serii produkowanych osłon ochronnych. Zaprojektowali także w porozumieniu z lekarzami specjalnie na potrzeby personelu medycznego elementy, dzięki którym udało się połączyć maskę do nurkowania z filtrem hepa, uzyskując tym samym maskę ochronną. Aktualnie rozpoczęli pracę nad kolejnym modelem przejściówek, pasującym do innego rodzaju masek.
- – Przejściówki wydrukowane przez naukowców z wielu wydziałów Politechniki Śląskiej zostały przekazane Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, która rozpocznie dystrybucję masek ochronnych do szpitali w całej Polsce. – mówi prof. Anna Timofiejczuk, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego.
- Brama zdezynfekuje
Od polowy kwietnia w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu działa komora dezynfekująca. To wynik współpracy zespołu dr inż. Magdaleny Bogackiej z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej i firmy WAAM, której współwłaściciel jest absolwentem uczelni. Specjalna brama pozwala personelowi ratowniczemu odkazić swoje kombinezony ochronne, aby ryzyko zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 przy ich ściąganiu zostało zminimalizowane. Inspiracją były przenośne komory do dezynfekcji całego ciała zaprojektowane i przetestowane w Wietnamie. - – Personel medyczny może wybierać czas odkażania oraz ma pełną kontrolę nad monitorowaniem procesu dezynfekcji za pomocą świetlnych elementów informacyjnych. Osoba, która będzie odkażana, będzie otrzymywać informację, co ma robić: czy ma podnieść ręce, obrócić się itp., tak aby dezynfekcji uległ cały kombinezon – wyjaśnia dr inż. Magdalena Bogacka.
Brama odkażająca jest unikalna w skali naszego kraju.- Jako uczelnia badawcza mamy szczególny obowiązek aktywnego włączania się w poszukiwania naukowych, skutecznych rozwiązań powstrzymania pandemii koronawirusa (SARS-CoV-2) – mówi Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, który ogłosił konkurs na dofinansowanie badań związanych ze zwalczaniem COVID-19 – Mam nadzieję, że to rozwiązanie ułatwi realizację badań już rozpoczętych i umożliwi poszukiwanie skutecznych rozwiązań w walce z zagrożeniem, które tak dotkliwie dotyczy nas wszystkich – dodaje.