„Elektryczne Śmieci” to element ogólnopolskiego projektu.
Ule z bębnów od starych pralek, projekt prowadzony jest wspólnie przez miasto oraz Centrum Usług Komunalnych. Pszczoły zrobiły to do czego są stworzone, a przy okazji miasto przypomina, iż selektywne oraz bezpieczne zbieranie elektrośmieci jest dziś łatwe oraz wygodne.
W maju bieżącego roku przy ulicy Anyżkowej stanęła pierwsza miejska „pasieka z recyklingu”. Tworzy ją pięć uli wielkopolskich, zamieszkałych przez pszczoły krainki. Ule powstały z bębnów ze starych pralek, które były przeznaczone do ponownego przetworzenia. Pomysł ten zgłosił pszczelarz oraz grafik Tomasz Waśkiewicz. Stworzył on ekologiczne ule, spełniające wszelkie kryteria, by pszczoły mogły w nich wytwarzać miód, poza walorami wizualnymi, ale przecież nie o to chodzi było pięknie, lecz by było funkcjonalnie. Obok, stanęły donice również z recyklingu. Zasadzono w nich miododajne rośliny. Ekologiczna pasieka posiada dopełniające tablice edukacyjne, informujące o roli pszczół i konieczności selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego. Pasieka jest integralnym elementem ogólnopolskiego projektu „elektryczne Śmieci”, który realizowany jest wspólnie przez miasto oraz Centrum Usług Komunalnych (CUK), Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.
4 października niedaleko liceum „Sienkiewicza” w III Alei pierwsze słoiczki miodu z częstochowskiej pasieki oraz nasiona łąki kwietnej, otrzymali od prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka oraz naczelnika Działu Usług Komunalnych CUK, a jednocześnie wiceprzewodniczącego Rady Miasta Łukasza Kota. Była to dobra okazja to tego by przypomnieć, iż taka eko-pasieka znajduję się w Częstochowie i że w obecnych warunkach odpowiednie zbieranie oraz ponowne wykorzystywanie elektroodpadów stało się absolutną koniecznością.
Obecnie w Częstochowie pojawiły się 32 charakterystyczne, czerwone pojemniki, które przeznaczone są na małogabarytowe, zepsute bądź wysłużone urządzenia między innymi takie jak: telefony, aparaty fotograficzne, suszarki, tostery, baterie czy tonery. Dzięki dostępnym takim pojemnikom w mieście, ustawionych w różnych miejscach udało się dotąd zebrać ponad 50 ton elektrośmieci. Odpady te trafiają do specjalistycznych zakładów przetwarzania, gdzie w procesie recyklingu odzyskiwane są z nich cenne substancje oraz składniki. Z takich właśnie surowców powstały miejskie ule przy ulicy Anyżkowej.
Co można zrobić z odpadami, które nie zmieszczą się do tych czerwonych pojemników? Przede wszystkim nie można porzucać ich w nieładzie obok tych pojemników, to przyczyni się do większego zaśmiecania ulic oraz niszczenia miejskiej estetyki. Miasto proponuje na to kilka rozwiązań. Większy sprzęt elektroniczny, który przekracza rozmiary 50x50x50 cm, można oddać bezpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Sobuczynie przy ulicy Konwaliowej 1. PSZOK może odebrać od nas bezpośrednio takie sprzęt, jeżeli wcześniej zostanie to im zgłoszone pod numerem telefonu 530 469 099.
Dodatkowo działa Mobilny Punkt Zbierania Odpadów Problemowych (MPZOP). Pojawia się on co jakiś czas w wyznaczonych punktach zgodnie za harmonogramem dla danej dzielnicy. Harmonogram można znaleźć można TUTAJ.
Odbiór odpadów elektrycznych oraz elektronicznych, nie kwalifikujących się do pojemnika, można również zgłosić pod numerem telefonu na infolinię 572 102 102. Firma obsługująca je odbierze większe odpady od osób fizycznych oraz firm, za niewielką opłatą.
K KIK