fbpx

Pierwsze Międzypokoleniowe Spotkanie w Panorama Business Parku w Częstochowie. To było bardzo udane rozpoczęcie cyklu!

Międzypokoleniowym Spotkaniem, które odbyło się w Panorama Business Parku, Fundacja Wspólnota. Współpraca. Wsparcie. rozpoczęła nowy cykl dedykowany młodym częstochowianom. Wydarzenie dofinansowano ze środków z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

W środę, 24 września w częstochowskiej Panoram Business Park odbyło się I „Spotkanie Międzypokoleniowe – perspektywy zawodowe dla młodzieży”. Konferencja zorganizowana przez Fundację Wspólnota. Współpraca. Wsparcie. miała na celu odpowiedź na pytanie, jakie perspektywy ma młodzież kończąca naukę w szkołach średnich i dlaczego wiązać karierę zawodową z Częstochową i regionem.

Pierwsze Międzypokoleniowe Spotkanie w Panorama Business Parku w Częstochowie. To było bardzo udane rozpoczęcie cyklu! 2
fot. Oliwia Cieśla

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu sponsorów i środkom pozyskanym z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. Pomoc w organizacji wydarzenia udzieliła także Młodzieżowa Rada Miasta Częstochowy (jej członkowie także licznie stawili się na debacie).

Pierwsze Międzypokoleniowe Spotkanie w Panorama Business Parku w Częstochowie. To było bardzo udane rozpoczęcie cyklu! 3
fot. Oliwia Cieśla

Organizatorzy przewidzieli uczestnictwo ok. 50 osób, jednak częstochowscy uczniowie nie zawiedli i szybko okazało się, że frekwencja przekroczyła wszelkie oczekiwania (w sumie w wydarzeniu uczestniczyło blisko 150 reprezentantów młodzieży!). Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele dwóch wyższych szkół publicznych, Uniwersytetu Jana Długosza, prorektor dr hab. Jakub Jakubowski, prof. UJD oraz Politechniki Częstochowskiej, prorektor dr hab. inż. Rafał Kobyłecki, prof. PCz. Obaj przekonywali, że oferta uczelni nie odbiega poziomem od dużych ośrodków wojewódzkich i krajowych, a także odpowiada na wymagania zmieniającego się świata.

Pierwsze Międzypokoleniowe Spotkanie w Panorama Business Parku w Częstochowie. To było bardzo udane rozpoczęcie cyklu! 4
fot. Oliwia Cieśla

Samorząd reprezentowali zastępcy prezydenta miasta Częstochowy – Łukasz Pabiś i Łukasz Kot, a także szefowa miejskiego Centrum Obsługi Inwestora Anna Tymoshenko. Przedstawiciele magistratu zapewniali, że jako osoby działające na styku edukacji, biznesu i potrzeb obywateli dostrzegają zagrożenia, jakie przed młodymi ludźmi niosą zmiany rozgrywające się na świecie, na współczesnym rynku pracy, a także te dotyczące technologii.

Pierwsze Międzypokoleniowe Spotkanie w Panorama Business Parku w Częstochowie. To było bardzo udane rozpoczęcie cyklu! 5
fot. Oliwia Cieśla

Na wydarzeniu nie zabrakło przedstawicieli biznesu. Na pytania młodzieży odpowiadali Artur Siwek z Zakładów Chemicznych Rudniki oraz Marta Nocuń i Marcel Śmidecki z firmy Klimas Wkręt-Met. Ścieżka kariery, którą przeszedł ostatni z wymienionych, stanowiła idealny dla młodzieży przykład tego, jak może wyglądać rozwój  zawodowy w lokalnej firmie. Jak opowiadał, przez pierwsze lata pracował na  linii produkcyjnej, a następnie „ustawiacz”, natomiast obecnie, jako młodszy inżynier, przy wsparciu pracodawcy zdobywa wyższe wykształcenie na Politechnice Częstochowskiej.

Pierwsze Międzypokoleniowe Spotkanie w Panorama Business Parku w Częstochowie. To było bardzo udane rozpoczęcie cyklu! 6
fot. Oliwia Cieśla

Obecna na widowni młodzież z częstochowskich szkół ogólnokształcących mogła zadać panelistom pytania dotyczące rynku pracy, oferty praktyk i staży, procesu rekrutacji i możliwości zawodowej realizacji. Z kolei zaproszeni goście mieli okazję posłuchać o tym, jakie bolączki dotyczące wejścia w dorosłość trapią tegorocznych i przyszłorocznych maturzystów. Zarówno w części naukowej, jak i biznesowej konferencji, głównym wyzwaniem, na które zwracali uwagę uczniowie, była niepewność rynku pracy oraz coraz szerzej stosowane narzędzia Sztucznej Inteligencji.

Pierwsze Międzypokoleniowe Spotkanie w Panorama Business Parku w Częstochowie. To było bardzo udane rozpoczęcie cyklu! 7
fot. Oliwia Cieśla

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali do wypełnienia ankiety, mogli wypisać tematy i pytania, które chcieliby poruszyć na kolejnych tego typu wydarzeniach. Wrześniowa konferencja była inauguracją nowego cyklu. Kolejne planowane są na październik i listopad – odbędą się w Teatrze Nowym w Częstochowie oraz w sali sesyjnej Rady Miasta.

Fot. Oliwia Cieśla