fbpx

Paweł Bilski – prezes Fundacji Oczami Brata otrzymał tytuł Lidera Śląskiej Ekonomii Społecznej

Paweł Bilski, fundator i prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata otrzymał tytuł Lidera Śląskiej Ekonomii Społecznej podczas I Gali Ekonomii Społecznej organizowanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Katowicach. Wyróżnienie zostało przyznane po raz pierwszy w historii regionu i miało miejsce 1 października w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. 

Paweł Bilski pomaganie innym ma we krwi (jego rodzice także słyną z działalności społecznej). – Od dziecka słyszałem słowa mojej mamy: „na darmo żyje ten, kto nikomu nie służy”. To zdanie jest dla mnie codziennym kompasem i drogowskazem w pracy, w której najważniejszy zawsze jest człowiek – mówi.

W 2013 r. zainspirowany osobistym doświadczeniem życia z bratem Karolem, założył Fundację Oczami Brata. Od samego początku jej misją było tworzenie przestrzeni, w których osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć godnie, samodzielnie i w pełni uczestniczyć w życiu społecznym.

Paweł Bilski - prezes Fundacji Oczami Brata otrzymał tytuł Lidera Śląskiej Ekonomii Społecznej 2
mat.FOB

W ciągu 10 lat pracy Paweł Bilski razem z zespołem zbudował unikalny ekosystem wsparcia, który obejmuje mieszkalnictwo wspomagane, aktywizację zawodową, terapię, kulturę i integrację społeczną. Pod jego przewodnictwem Fundacja Oczami Brata rozwinęła się w organizację zatrudniającą ponad 200 osób. Zespół ten codziennie wspiera osoby z niepełnosprawnością nie tylko z regionu, ale i z całej Polski.

Z inicjatywy częstochowianina powstały m.in.: placówka wsparcia dziennego (2016, 2020), klubokawiarnia i kawiarnia „Alternatywa 21” (2016, 2020), ośrodki partnerstwa lokalnego i społeczności lokalnej (2014, 2017, 2018), mieszkania wspomagane i treningowe (od 2017), warsztat terapii zajęciowej (2019), warsztat terapii artystycznej (2020), Centrum Aktywności dla Osób z Niepełnosprawnością (2022), sale doświadczania świata i gabinet rehabilitacji (2022), program opieki wytchnieniowej (od 2020), program asystentury społecznej (od 2016), Teatr Oczami Brata (2010, 2014), Fundacja Teatr Nowy w Częstochowie (2021), Zakład Aktywności Zawodowej (2024).

Paweł Bilski - prezes Fundacji Oczami Brata otrzymał tytuł Lidera Śląskiej Ekonomii Społecznej 3
mat. FOB

-Dziś bycie liderem to nie tylko zaszczyt, ale także ogromny obowiązek – szczególnie wobec ludzi. To niełatwe zadanie, które wymaga wytężonej uważności, odpowiedzialnej pracy i mierzenia się z wieloma problemami. Jednak cel, w którym działamy, zawsze pozostaje nadrzędny – i to on nadaje sens każdemu wysiłkowi – zaznacza Fundator i Prezes Fundacji Oczami Brata.

Największym dziełem Bilskiego jest Dom Oczami Brata – nowoczesna placówka mieszkalna i rehabilitacyjna dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i psychicznymi. Częstochowianin przekazał na budowę swoją własną działkę, a projekt był realizowany przez trzy lata – w czasie pandemii, wojny w Ukrainie i wysokiej inflacji. Dom o powierzchni 1000 m kw. otwarto w 2023 roku – aktualnie mieszka w nim 16 dorosłych osób z niepełnosprawnością. To miejsce nie tylko zapewnia codzienną opiekę, ale też rozwój, aktywizację i uczestnictwo społeczne.

Warto dodać, że w tym roku rozpocznie budowę dwóch nowych Domów Oczami Brata. 

Paweł Bilski łączy działalność społeczną z działaniami kulturalnymi i artystycznymi. Jest twórcą Teatru Oczami Brata (w których osoby z niepełnosprawnością współtworzą spektakle, integrując się ze środowiskiem lokalnym) oraz współtwórcą Teatru Nowego w Częstochowie.

Fundacja, którą stworzył, zbudowała model, który może być z powodzeniem wdrażany w innych częściach Polski. To model, w którym każdy człowiek ma swoje miejsce – niezależnie od stopnia sprawności.

Działalność Pawła Bilskiego była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Prezes Fundacji Oczami Brata ma na swoim koncie m.in. III nagroda w konkursie Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód dla Pawła Bilskiego (20.09.2019), Złota Nagroda BohaterON im. Powstańców Warszawskich w kategorii „Organizacja on-profit” (2023), Nagroda „Człowiek – Lider” dla Pawła Bilskiego w ramach konkursu „Dla Dobra Wspólnego” – Kancelaria Prezydenta RP (2023) i Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, 2024. 1 października br. do powyższych nagród dopisana została nagroda Lidera Śląskiej Ekonomii Społecznej. 

-To wyróżnienie jest dla mnie nie tylko osobistym zaszczytem, ale przede wszystkim świadectwem wspólnej drogi, jaką od lat tworzymy w Fundacji Oczami Brata. Dziękuję wszystkim współpracownikom, partnerom i przyjaciołom naszej Fundacji – to dzięki Wam każde działanie nabiera sensu i ma realną moc zmieniania rzeczywistości – podkreśla laureat. – To wyróżnienie dedykuję także Karolowi – mojemu bratu, który choć już nie jest z nami, nadal rozsiewa miłość i pozostaje obecny w tym, co wspólnie robimy. To jego serce bije w naszych działaniach i inspiruje nas, aby iść dalej – dodaje.

red., mat. FOB