fbpx

Pągowski i Bochenek. 12 września Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wernisaże dwóch wystaw

Pora na pierwsze wernisaże po wakacjach. Miejska Galeria Sztuki zaprasza na nie już w czwartek 12 września. O godz. 18 zainauguruje wystawy Andrzeja Pągowskiego i Anny Bochenek.

Pierwsza wystawa zatytułowana jest „Kieślowski Wajda Morgenstern Na nowo w plakatach Andrzeja Pągowskiego”. W 2016 artysta zainicjował autorski projekt „Kieślowski na nowo”, który polegał na stworzeniu zupełnie nowych plakatów do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, zarówno fabularnych, jak i krótkometrażowych oraz etiud. Powstało wówczas 45 plakatów. Prezentowane były po raz pierwszy na wystawie plenerowej towarzyszącej Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Pągowski i Bochenek. 12 września Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wernisaże dwóch wystaw 2
A.Pągowski – plakat „Trzy kolory. Biały”

Z kolei w roku 2020, z okazji 95. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci powstały nowe realizacje projektowe do 60 filmów Andrzeja Wajdy w ramach projektu „Wajda na nowo”. I tym razem powstały plakaty nie tylko do fabuł, ale też do wielu dokumentów i etiud. Premiera projektu miała miejsce w Suwałkach, rodzinnym mieście reżysera, podczas festiwalu jego imienia w 2021 roku, później była prezentowana chociażby Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

I wreszcie w 2023 r. premierę w Gdyni miał projekt „Morgenstern na nowo” – cykl 20 plakatów do filmów Janusza Morgensterna.

Pągowski i Bochenek. 12 września Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wernisaże dwóch wystaw 3
A. Pągowski- plakat „Jowita”

Uwaga: wszystkie trzy projekty były prezentowane na wielu wystawach w Polsce, zawsze oddzielnie. Założeniem wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki jest scalenie projektów w jedną prezentację. Nowe spojrzenie na filmy trzech znaczących polskich reżyserów, wnikliwość artysty – autora plakatów, jego kunszt oraz dowcip – składają się na atrakcyjność tej wystawy. Wystawa nawiązuje do najlepszej tradycji polskiego plakatu, wg której plakat jest zarówno nierozerwalnie związany z dziełem filmowym, a jednocześnie zachowuje autonomię artystyczną.

Sam wernisaż zaplanowano na godz. 18, ale przed otwarciem wystawy wystąpi Michał Rorat z koncertem muzyki filmowej – godz. 17.30. Ekspozycji towarzyszy przegląd wybranych filmów trzech reżyserów w kinie studyjnym OKF Iluzja.

Plakaty Andrzeja Pągowskiego prezentowane będą w salach: Poplenerowej, Antresoli i Gobelinowej.

„AB-ORGIN” Anny Bochenek

Pągowski i Bochenek. 12 września Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wernisaże dwóch wystaw 4
Praca Anny Bochenek

Z kolei w Sali Śląskie, tego samego dnia otwarta zostanie również wystawa Anny Bochenek „AB -ORGIN”.

-W obszarze moich zainteresowań malarskich od zawsze jest syntetyczny pejzaż. Od młodości miałam poczucie tkwiącej w nim ogromnej pojemności skrywanych symboli, metafor, nieznanych wymiarów, rozmaitych tajemnic ludzkiego życia. Po latach malarskich doświadczeń świadomość tego potencjału tylko się pogłębiła – zaznacza malarka i pedagog, która obecnie jest profesorem Politechniki Bydgoskiej, prowadzi pracownię Rysunku i Malarstwa na Wydziale Sztuk Projektowych.

Pągowski i Bochenek. 12 września Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wernisaże dwóch wystaw 5
Praca Anny Bochenek

-Sztukę Anny Bochenek najprościej można zdefiniować jako malarstwo abstrakcyjne, geometryczne, mocno wsparte nurtem kolorystycznym, ale te określenia nie wyczerpują w pełni charakterystyki tej twórczości. Artystka odnalazła swój indywidualny styl kreowania malarskiej przestrzeni, który opiera się o specyficzny kontrast – obrazy są niezwykle nasycone barwami, komponowanymi w różne formy, a ich geometryczny ład  zdynamizowany został intensywnością barw. Punktem wyjścia dla jej obrazów zazwyczaj jest pejzaż, uproszczony, jak sama podkreśla – syntetyczny, a przez to wielowarstwowy i wieloznaczny. Czasem artystka wprowadza elementy figuratywne – postaci ludzi i zwierząt. Wobec tego przestrzenie jej obrazów są jednocześnie odrealnione i znajome. Energia emanująca z kolorów wpływa na odbiorcę – w opiniach o malarstwie Bochenek pojawia się i taka, że to obrazy afirmatywne, ożywcze – napisano w zapowiedz wystawy.

Więcej informacji na: galeria.czest.pl.

red., mat. MGS