Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach apeluje do osób, które przechodziły COVID-19 lub przebyły bezobjawowo zakażenie koronawirusem SARS COV-2 o oddawanie osocza, które może wspomóc leczenie osób chorych z ciężkimi objawami zakażenia.
Na chwilę obecną w Województwie Śląskim punkt, który dysponuje odpowiednim sprzętem do pobrania osocza znajduje się tylko w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, mieszczącym się przy ul. Raciborskiej (wejście od ul. Kozielskiej). Za około dwa tygodnie kolejne punkty powinny powstać w Częstochowie i Bielsku-Białej.
Przed udaniem się do punktu pobrań należy wcześniej zadzwonić w celu telefonicznego wywiadu określającego wstępną ocenę braku przeciwwskazań do oddania osocza oraz ustalany jest najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.
Warunki, jakie powinien spełniać ozdrowieniec to:
Ogólne:
- wiek: od 18 do 65 lat;
- kryteria zdrowotne (wykaz dyskwalifikacji stałych i tymczasowych jest dostępny na stronie internetowej w zakładce KRWIODAWCA)
Szczegółowe:
- osoby po przechorowaniu COVID-19, dysponujące pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 metodą PCR – po upływie minimum 28 dni od pełnego ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji;
- osoby po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 po upływie minimum 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania;
- osoby z rozpoznanym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 na podstawie pozytywnego wyniku wymazu metodą PCR – po upływie minimum 14 dni od uzyskania powtarzalnie ujemnego wyniku wymazu metodą PCR.
Numery telefonów, pod które można dzwonić, aby się umówić na wizytę są dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:30:
- komórkowe: 726-227-229, 607-619-718, 607-678-519;
- stacjonarny: 32-208-74-19.
Kontakt mailowy: rejestracja@rckik-katowice.pl
W jaki sposób pobierane jest osocze?
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Oznacza to, że w czasie pobrania z żyły krwi jest oddzielone osocze, które jest zatrzymywane. Natomiast pozostałe elementy krwi są z powrotem przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650ml osocza. Plazmafereza jest zabiegiem bezpiecznym i trwa zazwyczaj od 30 do 40 min.
Zanim jednak osocze zostanie podane osobie chorej Covid-19 jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa chorym przetacza się 200-400 ml osocza.
Niestety osocza, które jest na „wagę złota”, brakuje z każdej grupy krwi.
W Częstochowie liczba osób, które przeszły koronawirusa i wyzdrowiały zbliża się już do 1,5 tysiąca. Codziennie przybywa nawet ok. 50 ozdrowieńców. Smutny natomiast jest fakt, że biorąc pod uwagę dane z 10 listopada 2020 roku, w mieście obecnie choruje 3,8 tysięcy osób (od początku pandemii łączna liczba stwierdzonych zachorowań przekracza 5,1 tysiąca), a około 110 – 120 chorych jest aktualnie hospitalizowanych.
Zwiększa się także liczba przypadków z ciężkim przebiegiem Covid-19 i niestety coraz częściej zdarzają się przypadki śmiertelne. Z powodu koronawirusa od początku pandemii do 10 listopada w Częstochowie odnotowano już 86 zgonów mieszkańców.