Autobiograficzne opowieści Antoniego „Ziuta” Gralaka o dojrzewaniu, przaśnej rzeczywistości PRL-u i początkach rodzącego się nowego jazzu zabrzmią w środę, 25 maja w sali kinowej OKF-u. Spotkanie z artystą poprowadzi Piotr Metz.
To wydarzenie zapowiadaliśmy już na łamach „Gazety Regionalnej” (m.in. TUTAJ). Promocja debiutanckiej książki wybitego muzyka odbędzie się w środę, 25 maja w sali kinowej Kina „Iluzja”. Zaprasza na nie Miejska Galeria Sztuki (Al. NMP 64).
Tom „Pomiędzy” to autobiograficzne opowiadania Antoniego „Ziuta” Gralaka o dojrzewaniu, młodości, rocka’n’drollowym życiu, o przaśnej rzeczywistości PRL-u i o początkach rodzącego się nowego jazzu. Zakulisowe gawędy opisujące polską awangardę muzyczną lat 60., 70. i 80. XX w. To opowieści nie tylko o słynnym Tie breaku, ale i takich formacjach, jak Free Corporation, Young Power, Sfora, Woo Boo Doo, Universal Supersession, których Gralak był współtwórcą.
Kilkadziesiąt opowiadań tworzy książkę wzbogaconą grafikami autorstwa Doroty Jabłońskiej-Gralak i Jarosława Koziary. Wszystko w starannej i niecodziennej formie edytorskiej i wydawniczej. Wydawcą książki jest wydawnictwo TARARARA.
Spotkanie poprowadzi Piotr Metz
Promocja książki rozpocznie się o godz. 18.30. Spotkanie z artystką, którego brzmienie trąbki można usłyszeć na kilkudziesięciu albumach muzycznych, poprowadzi dziennikarz muzyczny Piotr Metz.
Dziennikarz nagrodzony Złotem Mikrofonem Polskiego Radia „za osobowość
radiową i nowe formy popularyzacji muzyki rozrywkowej” tak ocenił literacki debiut Gralaka: Nie dość, że Ziut trafił mnie prosto w serce osobistymi opowieściami o Beatlesach i pielgrzymowaniu w tej sprawie do katowickiego komisu, to jeszcze rozbawił do łez – na przykład prawdopodobnie najbardziej kompletną w swej
bezkompromisowości analizą surrealistycznego zjawiska, jakim w PRL-owskiej rzeczywistości była Jasna Góra ze wszystkimi przybocznościami, historią i uwarunkowaniami. Także matecznikowatymi.
„Przewidywalność plus wpadająca w ucho melodia”
A oto fragment wspomnianych beatelsowskich opowieści Gralaka:
„Latem 1966 roku The Beatles podzielili się ze światem swoim nowym albumem –
„Revolver”. Przyznaję, że zajęło mi trochę czasu zaakceptowanie nowej beatlesowskiej formy. Wytresowany w prostej piosenkowej układance zwrotka – refren, czekałem z utęsknieniem na nadejście wpadającej w ucho melodii. Bo taka jest nieskomplikowana dramaturgia piosenki. Przewidywalność plus wpadająca w ucho melodia, na tyle prosta, że odbiorca ma wrażenie, że sam jest jej autorem. Ten przepis gwarantuje piosence status przeboju i medalowe miejsce na Eurowizji. Przecież „najbardziej kochamy muzykę, którą znamy”.
Historia artystycznej Częstochowy z pierwszej ręki
Na stronach „Pomiędzy” nie brakuje też Częstochowy, miasta w którym Gralak nie tylko żył, ale któremu nadał kulturalny rys. I takich częstochowskich opowieści podczas środowego spotkani na pewno będzie wiele. Ich wartość w swojej recenzji także podkreśla Metz.
– Dzięki Ci o Ziucie, za przypomnienie zjawisk tak dziś nierealnych jak pocztówki dźwiękowe i Rifle. Za Gabora Szabo i Miliana. Za historię artystycznej Częstochowy z
pierwszej ręki. I najlepszą analizę lat sześćdziesiątych – co ważne: z naszej perspektywy – jaką czytałem. Za rewolucje i ewolucje. I za przenikliwe łączenie wątków pokazujących wprost, że to co dziś mamy wokół nie stało się nagle i bez powodu. Wyrzućcie wszystkie mądre, grube opracowania redaktorów encyklopedystów. Tu jest wszystko to, co najważniejsze. Emocje, wolność i humor. Czyli trzy podstawowe rzeczy dla których warto żyć – ocenia dziennikarz.
Na finał zabrzmi „No1”
Wstęp na promocję książki jest wolny. Po niej rozpocznie się koncert biletowany.
Na scenie wystąpi wówczas projekt 100nka/Gralak.
100nka istnieje od 2004 r. Zespół tworzy trzech muzyków: Adam Stodolski (kontrabas), Tomasz Les (gitara) oraz Przemysław Borowiecki (perkusja). Trzem „młodym gniewnym” towarzyszy na scenie właśnie Gralak. Razem prezentują nurt współczesnej europejskiej muzyki improwizowanej. Łączą muzykę akustyczną z elektroniką, tradycję z nowoczesnością.
Częstochowski koncert będzie promocją płyty zatytułowanej „No1”. Bilety kosztują 30 zł i można je kupić w kasie Miejskiej Galerii Sztuki. Szczegóły: galeria.czest.pl.
Zuzanna Suliga