fbpx

Niecodzienna galeria w M1

Drugie życie złomowiska – tak najlepiej określić miejsce, które odwiedzić może każdy, kto ma ochotę docenić kunszt i precyzję wykonania unikatowych dzieł. Powstały one, wydawać by się mogło, z bezużytecznych śrub, części silników, kół zębatych, łańcuchów, przekładni i nakrętek. Jednym słowem, z tego co trafiło na złomowisko stali, a co – dzięki ludziom pełnym pasji, wyobraźni, talentu i cierpliwości – stało się prawdziwą sztuką i dostając swoją drugą szansę, powróciło by cieszyć oko.
Galeria Figur Stalowych w Częstochowie to ponad 80 eksponatów wykonanych z recyklingu części złomu stalowego. W częstochowskim centrum handlowym M1, na powierzchni tysiąca metrów kwadratowych, zobaczyć można nie tylko ulubione postacie z bajek, filmów, książek, ale także rzeczywistych rozmiarów samochody czy motory. Największe nasze rzeźby to ponad 3 metrowe figury inspirowane robotami z serii filmów o Transformersach. Są także ważące ponad dwie tony samochody znanych marek, budzące zachwyt u każdego fana motoryzacji, czy pojazdy inspirowane filmem „Mad Max”.
Pomysł realizacji projektu powstał na złomowisku „Skup złomu przy czołgu” w Pruszkowie koło Warszawy. Inicjatorem i kreatorem projektu jest „Jose” Mariusz Olejnik – Polak, który od 2011 roku konsekwentnie realizuje swój niepowtarzalny w skali światowej pomysł. Właśnie w tym miejscu powstała pierwsza rzeźba – stolik ze szklanym blatem, którego podstawą jest blok silnika samochodowego. Dlaczego tak się stało? W ówczesnej dobie kryzysu, który pojawił się na rynku złomowym, należało znaleźć pomysł na poprawę funkcjonowania firmy. Mając dostęp do materiału jakim jest złom, warto było wykorzystać go inaczej, a inspiracją było życie.
120 rzemieślników międzynarodowego zespołu wykonuje obecnie na całym świecie te wyjątkowe rzeźby, poświęcając nieraz tysiące godzin, aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich. Setki tysięcy elementów do budowy rzeźb artyści znajdują na lokalnych złomowiskach. 
Nasze stalowe figury wykonywane są przy pomocy technologii spawania. Pierwszą czynnością jest wykonanie siatki kartograficznej, na której odbywa się profilowanie rzeźby, wykonywane pod wpływem wysokiej temperatury palnika, który jest podstawowym narzędziem pracy rzemieślników. Technologia, z której powstają figury, nie posiada żadnych ograniczeń, stąd ich różnorodność.
Waga rzeźb kształtuje się na poziomie od 50 kg aż do 2000 kg Żadna z figur nie jest tworzona
z odlewu ani przy użyciu ciężkich maszyn, artyści nie korzystają z form, jest to w 100% praca ręczna, do której wykonania potrzebne są: spawarka, palnik, młotek i przecinarka.
Figury powstają na podstawie dostarczonych narzędzi projektowych tj. prototypu figury w  skali 1:18 oraz pełnej dokumentacji technicznej, na podstawie których powstają rzeźby. Ich wykonanie trwa od 1 miesiąca do 8 miesięcy. Modele samochodów są w 90% odzwierciedleniem bryły oryginału i powstają najdłużej bo aż 7000 roboczogodzin, a wykonywane są jednocześnie przez 4 rzemieślników.
Łączna liczba figur kolekcji Galerii Figur Stalowych to obecnie ponad 400 eksponatów, które podziwiać można w Warszawie, Pruszkowie, czeskiej Pradze, Berlinie oraz w Częstochowie. To dopiero początek i z pewnością będą one udostępniane w nowych lokalizacjach w Polsce i  na świecie.
Galerię zwiedzać można codziennie w godzinach: 10.00 – 18.00; w soboty: 10.00 – 20.00.
Czynna będzie również w święta Bożego Narodzenia (za wyjątkiem 25.12.2019) oraz w niedziele niehandlowe.