31 stycznia świat obiegła informacja, że o godz. 9.34 zmarł Benedykt XVI. Papież senior miał 95 lat. Na Jasnej Górze na wiadomość o jego śmierci zabiły dzwony.
Ojcowie paulini podkreślają, że zmarły ostatniego dnia 2022 r. papież senior Benedykt XVI to jasnogórski pielgrzym. Nawiedzając Sanktuarium, śladami przyjaciela Jana Pawła II, zachęcał Polaków, by „uczyli się Jezusa od Maryi”.
Jako papież 26 maja 2006 r. celebrował na szczycie jasnogórskim nabożeństwo. Uczestniczyła w nim ok. 400 tysięczna rzesza wiernych.
– Wszystkim tym, którym trudno uwierzyć w Boga, dziś powtarzam: „Bóg jest miłością”. Bądźcie i wy, drodzy przyjaciele, świadkami tej prawdy. Będziecie nimi skutecznie, jeśli będziecie się uczyć w szkole Maryi. Przy Niej doświadczycie, że Bóg jest miłością, i tego kochającego Boga będziecie przekazywać światu, w tak różnorodne i bogate sposoby, jakie Duch Święty wam podpowie – prosił podczas swej papieskiej wizyty na Jasnej Górze.
Wówczas ofiarował sanktuarium złotą różę. Tę samą, którą w 1966 r. miał przywieźć Matce Bożej Paweł VI, aby razem z całym narodem świętować Milenium Chrztu Polski, jednak władze komunistyczne nie dopuściły do tego.
W dedykacji tego daru czytamy słowa: „Benedykt XVI ofiaruje tę złotą różę Matce Bożej, Jasnogórskiej Pani wspominając wielkiego Syna Narodu polskiego, umiłowanego Poprzednika Jana Pawła II (26 maja 2006)”. To niezwykłe wotum umieszczono w nastawie ołtarza Cudownego Obrazu Matki Bożej (nieopodal złotej róży przekazanej przez Jana Pawła II).
Biuro Prasowe Jasnej Góry przypomina, że Benedykt XVI nawiedzał klasztor jeszcze przed wyborem na Stolicę Piotrową. Kardydał Joseph Ratzinger był na Jasnej Górze podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II, która odbyła się 6 czerwca 1979 r. Później modlił się tu 26 maja 2002 r., gdy świętował swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej.
Benedykt XVI w czasie swojego pontyfikatu dawał rozliczne dowody duchowej łączności z Jasną Górą. Wydarzeniem, które wyjątkowo to oddaje, było poświęcenie w Rzymie 3 marca 2010 r. koron dla Cudownego Obrazu Matki Bożej, ufundowanych w 100. rocznicę rekoronacji (po kradzieży koron w 1910 r.).
Warto dodać, że największe ogólnopolskie pielgrzymki przybywające na Jasną Górę otrzymywały specjalne błogosławieństwo Benedykta XVI. Niekiedy pozdrawiał bezpośrednio jasnogórskich pielgrzymów przez środki społecznego przekazu i czynił to często po polsku.
red., mat. Biura Prasowego Jasnej Góry