Po blisko 90 latach powrócił tzw. Teatr na Błesznie założony przed II wojną światową przez Eugeniusza Żychlińskiego. Spotkanie organizacyjne odbyło się w siedzibie Teatru Nowego w Częstochowie (Domu Oczami Brata).
Przed II wojną światową „Teatr na Błesznie” działał w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej Błeszno przy ul. Długiej. Zainicjował go Eugeniusz Żychliński, który był również założycielem Szkoły Podstawowej nr 26 im. Tadeusza Kościuszki w Częstochowie. Grano wówczas farsy, często prezentowano sztuki Aleksandra Fredry.
Po blisko 90 latach idea powróciła. Teatr na Błesznie odnalazł swoją siedzibę dwie ulice dalej, w Domu Oczami Brata przy ul. Brzezińskiej 57/59 w Częstochowie. Pod tym adresem swoją siedzibę ma również Teatr Nowy.
W piątek, 27 września odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne. Swoją teatralną przygodę chce rozpocząć blisko 40 uczestników i uczestniczek spotkania. Mają od 14 do 60 lat. -Niektórych motywuje chęć radzenia sobie ze stresem, dla innych teatr to powrót do młodzieńczych planów, a dla innych chęć poznania nowych osób. Niewątpliwe teatr łączy. Nie tylko pokolenia, ale też historię, która przeplata się z teraźniejszością, kształtując przyszłość, dbając o przeszłość- zaznaczają organizatorzy.
Już wiadomo, że dwie grupy warsztatowe spotykać się będą w poniedziałki i piątki. Zajęcia poprowadzą dla nich: Agnieszka Łopacka (aktorka Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie), Małgorzata Grabara (związana m.in. z Teatrem Guliwer z Warszawy), Paulina Kajdanowicz (aktorka Teatru Razy Dwa z Bystrzycy Kłodzkiej i Teatru Nowego w Częstochowie) oraz Krzysztof Berendt (aktor Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni i Teatru Nowego w Częstochowie).
Pomysłodawcą projektu i opiekunem działania jest jego reaktywator Paweł Bilski, producent, reżyser, aktor i Dyrektor Teatru Nowego w Częstochowie i Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata. Historię „Teatru na Błesznie” poznał od na sprawą swojego wujka i od niego otrzymał materiały o tym dziele.
Efekty warsztatowej pracy będzie można podziwiać 15 grudnia w siedzibie Teatru Nowego w Częstochowie. Wówczas warsztatowicze zaprezentują swoje osiągnięcia.
Projekt realizowany jest przy współudziale europejskich środków KPO dla Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca (o pozyskaniu 10 milionów złotych dofinansowania na działalność Fundacji Oczami Brata piszemy TUTAJ).
red. mat. TN w Częstochowie