Miasto dzisiaj podsumuje zakończoną właśnie kolejną edycje Budżetu Obywatelskiego. Już teraz wiadomo, że jak co roku sporo zadań wybranych przez częstochowian będzie dotyczyć inwestycji drogowych. MZD realizowało w tym roku zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego za ponad 2,5 mln złotych.
Dzisiaj poznamy wyniki głosowania kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie, którego projekty będą wdrażane w życie w 2022 roku. Tymczasem cały czas realizowane są zadania, które zostały wybrane przez mieszkańców w poprzednim głosowaniu. Łącznie to 28 zadań.
– Znaczną część z nich realizuje Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie – informuje rzecznik praasowy MZD Maciej Hasik. – Część została już zakończona, niektóre są jeszcze w realizacji. Komplet inwestycji za około 2,6 mln zł zostanie jednak sfinalizowany najpóźniej do końca roku.
Jak przekazał Maciej Hasik, w ramach Budżetu Obywatelskiego najpopularniejszymi wśród mieszkańców pomysłami na zmianę przestrzeni miejskiej z zakresu drogownictwa były zadania realizowane przez Wydział Utrzymania MZD. Chodziło o remonty ulic, budowę chodników czy parkingów. W tej grupie zadań jest najwięcej inwestycji finansowanych z BO.
– Są jednak także te, które ograniczają się do kosmetycznych zmian, jak na przykład obniżenie krawężnika – przekazało rzecznik MZD. – Łącznie MZD zleciło 16 tego typu zadań, z których najdroższymi były: przebudowa chodnika i drogi rowerowej wzdłuż ul. Fieldorfa – Nila od pętli tramwajowej do wejścia na Promenadę Niemena, budowa chodnika w ul. Zaciszańskiej, budowa chodnika i miejsc parkingowych przy ul. Kurpińskiego – Ponurego – dodaje.
Z kolei z zakresu elementów bezpieczeństwa ruchu, Wydział Inżynierii Ruchu Drogowego MZD zrealizował bądź wciąż realizuje łącznie 10 zadań. Mieszkańcy w tym zakresie najczęściej wybierali montaż elementów infrastruktury dedykowanej rowerzystom, m.in. stacji napraw i podpórek rowerowych np. na Starym Mieście, w dzielnicy Zawodzie na Wyczerpach czy Wrzosowiaku.
Do tego dochodzą dwie inwestycji dotyczące oświetlenia przestrzeni publicznej. Chodzi o budowę oświetlenia w pasie DK-43 i budowa oświetlenia ulic: Szydłowskiej, Kłodzkiej i Bocheńskiej.
(fot. MZD)