Muzeum Częstochowskie organizuje wirtuale spotkanie z archeolożką Gertą Bielińską.
Muzeum Częstochowskie zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Wokół kolekcji”. Tym razem wirtualne wydarzenie zatytułowano „Co to jest prażnica?”. Częstochowian czeka spotkanie z archeolożką Gretą Bielińską. Zaplanowano je na piątek 30 kwietnia na godz. 18. Można w nim uczestniczyć za pośrednictwem strony Facebookowej instytucji.
-W zbiorach Muzeum Częstochowskiego znajduje się bardzo ciekawy rodzaj naczynia, które zostało odkryte w czasie badań archeologicznych prowadzonych na grodzisku Gąszczyk w gminie Mstów. Znaleziono je na majdanie w pobliżu wału, rozbite na bardzo liczne fragmenty ułożone dnem do góry, na głębokości ok. 40 cm od powierzchni ziemi. Udało się je wykleić i zrekonstruować – wyjaśnia archeolożka.
Prażnicą określa się prostokątne duże brytfanny, które są wykonane z gliny. Mają płaskie, zbliżone do prostokąta dno i niskie ścianki o prostych lub zaokrąglonych narożnikach. Naczynia tego typu datowane są przeważnie na okres od VII do X w. Często spotyka się je wśród materiałów pochodzących ze stanowisk wczesnośredniowiecznych, zlokalizowanych na terenach zasiedlonych przez Słowian.
-Brak archeologicznych wskazówek do bezspornego określenia funkcji takiego naczynia sprawia, że badacze skłaniają się do zastosowania przesłanek i analogii etnograficznych. Uznaje się, że podobne przedmioty wykorzystywane były do prażenia zboża i grochu, a także oczyszczania ziarna z plew i ości. Bierze się także pod uwagę przesłanki językowe i przekazy historyczne, które wskazują na udział podobnych naczyń w podsuszaniu zboża przed mieleniem oraz przygotowaniu pokarmu w postaci prażma i placków. Czasami dodaje się funkcję naczynia zasobowego, przeznaczonego do magazynowania – dodaje Gerta Bielińska.
Więcej na: www.muzeumczestochowa.pl
ZS