80 dzieł w różnych technikach autorstwa 30 wybitnych polskich twórców XX wieku. Abakanowicz, Brzozowski, Kantor, Liebenstein, Potworowski, Stażewski czy Stern, te wspaniałe nazwiska podpisują prace demonstrowane w wystawie „Klasycy. Polska sztuka współczesna z kolekcji Jolanty i Piotra Marców”. Wernisaż tej wydarzeniowej prezentacji odbędzie się 19 października o godz. 17 w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w parku im. Stanisława Staszica.
Komu sprawy plastyki są bliskie, ten wie, jak trudno jest namówić prywatnych kolekcjonerów sztuki na użyczenie ich zbiorów do publicznej prezentacji. Udało się to dr Katarzynie Sucharkiewicz, która od wielu lat kieruje Działem Sztuki Muzeum Częstochowskiego. – O zbiorze państwa Marców dowiedziałam się jakiś czas temu z książki „Zbieram nową sztukę. Rozmowy z kolekcjoner(k)ami)” — mówi kuratorka „Klasyków”. – Wiedziałam, że mają ogromną wiedzę i zamiłowanie do polskiej sztuki XX wieku. Poznałam ich osobiście, kiedy zjawili się na wykładzie o Jerzym Nowosielskim podczas Nocy Muzeów w 2022 roku. Okazali się ludźmi bardzo sympatycznymi i życzliwymi. W rozmowach z nimi zrodził się wstępny pomysł obecnej wystawy.
Muzealniczka przyznaje, że zbiór państwa Marców zrobił na niej duże wrażenie Poznawała go przez ponad rok wspólnej pracy nad kształtem wystawy. To ponad 2.000 prac o różnym charakterze: fotografii, grafiki, malarstwa, tkaniny i rzeźby. Reprezentują nurty w polskich sztukach wizualnych od lat 50. XX wieku po czasy obecne. Jest odzwierciedlana w nich Grupa Krakowska, Grupa 55, 4F+R, Praesens oraz międzynarodowy ruch Phases. Gromadzone były przez 20 lat, ale dostęp do kolekcji mieli tylko wybrańcy – Jestem wdzięczna losowi, że jako jedna z nielicznych mogłam mieć wgląd w ten wspaniały zbiór – mówi Katarzyna Sucharkiewicz. – Muszę to podkreślić: kolekcja Jolanty i Piotra Marców nigdy nie była prezentowana publicznie.
Muzeum Częstochowskie ma zaszczyt być pierwszym organizatorem, który pokazuje te dzieła w tak szerokim wyborze. Dla ekspozycji potrzebne były wszystkie przestrzenie Pawilonu Wystawienniczego: parter, półpiętro i piętro. Wystawa w zamyśle jej autorów jest prezentacją najważniejszych nurtów i osobowości artystycznych drugiej połowy XX wieku – klasyków współczesności. Podzielona została na trzy poddziały: „Materia / struktura / tkanka”, „Linia / znak / kształt” oraz „Metafora / aluzyjność / przestrzeń”.
W galerii zdjęć przygotowania do wystawy
Tadeusz Piersiak, fot. Muzeum Częstochowskie
Czytaj także: „Blisko”. Wernisaż wystawy Jagody Markowskiej w Galerii Zwiastun