fbpx

Mstów segreguje elektrośmieci

Na terenie Gminy Mstów pojawiły się estetyczne, specjalistyczne pojemniki, przystosowane do zbierania elektrośmieci. Do pojemników należy wrzucać: baterie, telefony, drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Już jakiś czas temu, podczas spotkań z mieszkańcami gminy, na konsultacjach sołeckich, zrodził się pomysł segregacji odpadów elektronicznych.To ważne działanie proekologiczne. Warto segregować każdy rodzaj śmieci, warto wciąż edukować i namawiać ludzi, by dokładnie sprawdzali co i gdzie wyrzucają.

A dlaczego warto dbać o elektrośmieci? Otóż prócz metali szlachetnych mogą one zawierać m.in. ołów, beryl, rtęć czy arsen, a są to związki, które niszczą nie tylko środowisko naturalne, ale są także niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Sprzęt, który zawiera baterie, po ekspozycji na słońcu może spowodować wybuch lub pożar. Za takie zdarzenie grozi kara nawet 5 tys. zł.

Oddzielona elektronika, która nie zawiera niebezpiecznych składników, mielona jest na drobne kawałki, a jej najcenniejszymi składnikami są złoto i miedź. Wszystko to, można odzyskać podczas procesów chemicznych. Po odzyskaniu, topi się surowce i można je ponownie wykorzystać.

Może jeden zepsuty telefon, czy garść starych baterii , nie spowoduje odzyskania surowców na wielką skalę, ale gdy będzie ich więcej, z pewnością będzie to miało ogromne znaczenie.

Ciekawostką jest, że na rynku istnieją firmy, które z odzyskanych stopów miedzi czy złota, tworzą proekologiczną biżuterię,

Zanim coś wyrzucimy, zastanówmy się co, gdzie trafi. Dbajmy o to, by nie utonąć w morzu śmieci. Każdy z nas ma na to wpływ.

Pojemniki na elektroodpady zostały zorganizowane przez lokalną, specjalistyczną firmę F.H.U. Andrzej Bajor z Wancerzowa. Kolorowe kosze, podzielone na kilka sektorów, ustawiono: na Rynku we Mstowie, przy Szkole Podstawowej we Mstowie, obok Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Jaskrowie, przy Przedszkolu w Wancerzowie i obok Urzędu Gminy Mstów.