Tydzień temu polecaliśmy listę filmów na Sylwestra i weekend noworoczny, teraz mamy dziesięć tytułów, które warto zobaczyć w pierwszy weekend ferii zimowych. Propozycje wybraliśmy z oferty platformy mojeekino.pl.
To pierwsza w nowym roku lista filmów, które polecamy naszym czytelnikom. Tu przypominamy, że do 17 stycznia kina i wszystkie instytucje kultury pozostaną zamknięte. Ma to związek z obostrzeniami obowiązującymi ze względu na pandemię koronawirusa. Alternatywą dla kinomanów pozostaje więc platforma mojeekino.pl. Dzięki niej można nadrobić filmowe zaległości, a przy tym również wspomóc instytucje kultury, które nie mogą funkcjonować w normalnym trybie.
Za każdym razem przypominamy, że wśród uczestników akcji znalazł się również Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie, oferujący miłośnikom kina wybrane przez siebie filmowe propozycje. Chcąc wesprzeć tę instytucję należy przy zakupie biletu w sieci wybrać kino OKF ILUZJA.
Zazwyczaj polecaliśmy pięć tytułów, jednak w poprzednim zestawieniu obowiązującym na Sylwestra i weekend noworoczny, rozszerzyliśmy pulę do dziesięciu filmów. Tym razem także polecamy tyle obrazów, bo przed nami pierwszy weekend ferii zimowych, które większość osób spędzi w domu. Tym samym i czasu do spędzenia przed ekranem jest i znacznie więcej. A ponieważ okres to szczególny, na liście znalazło się aż pięć propozycji dla młodych widzów, wybranych z oferty mojekino.pl.
Propozycje, jak zawsze prezentujemy w kolejności alfabetycznej (nasze poprzednie filmowe zestawienie można zobaczyć TUTAJ).
Za dostęp do wybranego tytułu na 48 godzin należy standardowo zapłacić 15 zł.
1. BASIA 2
To adaptacja czterech książek z kultowej serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Reżyserzy serialu, Marcin Wasilewski i Łukasz Kacprowicz, zachowali styl rysunków i poczucie humoru charakterystyczne dla książek o Basi. Pokazują w nim świat z perspektywy pełnej ciekawości pięciolatki – widzowie i czytelnicy kochają Basię za to, że jest zwykłą dziewczynką, z którą może utożsamić się każde dziecko, a z perypetiami Mamy i Taty – każdy rodzic.
„Basia 2”. Reżyseria: Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski. Obsada: Julia Gawrysiak, Barbara Kubiak, Beata Wyrąbkiewicz, Maciej Kowalik. Kino familijne, Polska 2019, 46 minut.
2. BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. PIERWSZA TAJEMNICA
Bohaterowie popularnej serii otrzymują pierwsze poważne zlecenie. Konkurs Hammarabi ma szansę stać się wielkim wydarzeniem w szkole w Valleby. Nagrodą jest starożytna księga, w której spisano zasady rozwiązywania sporów. Tuż przed rozpoczęciem konkursu książka znika w tajemniczych okolicznościach. Bez niej konkurs nie może się odbyć! Uczniowie szykowaliby się na próżno, a w dodatku szkoła straciłaby swój prestiż. Od początku zaangażowani w sprawę Lasse i Maia podejmują próbę odnalezienia zguby. Energiczna i przebojowa dziewczynka jest zupełnym przeciwieństwem nieśmiałego Lasse. Czy dzieci dojdą po nitce do kłębka do finału sprawy i jak w rozwiązaniu zagadki pomoże im biała gołębica?
„Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza Tajemnica”. Reżyseria: Josephine Bornebusch. Obsada: Ester Vuori, Frank Dorsin, Katrin Sundberg. Kino familijne, Szwecja 2018, 89 minut.
3.DALIDA. SKAZANA NA MIŁOŚĆ
Niezwykła, oparta na faktach, historia burzliwego i pełnego namiętności życia Dalidy.
Artystka wszechstronna, miss Egiptu, zdobywczyni 70-ciu złotych płyt. Urodą porównywana do Kleopatry, była uwielbiana przez publiczność na całym świecie. Wszystko czego dotknęła na scenie stawało się złotem, przeciwnie w życiu osobistym. Szaleńczo poszukiwała miłości -zakochanych adoratorów doprowadzała do obłędu, a nawet śmierci. Dla jednych dumna i zimna famme fatale, dla innych zagubiona piękność, która przyciągała niewłaściwych mężczyzn. Porywający portret niezwykłej kobiety, uwielbianej przez miliony, lecz niezrozumianej przez nikogo.
„Dalida. Skazana na miłość”. Reżyseria: Lisa Azuelos. Obsada: Sveva Alviti, Riccardo Scamarcio, Jean-Paul Rouve. Biograficzny, Francja 2016, 122 minuty.
4.DROGÓWKA
„Drogówka” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego to historia siedmiu policjantów, których, poza pracą, łączy przyjaźń, imprezy, sportowe samochody i wspólne interesy. Ich mały, zamknięty świat z pozoru działa doskonale. Wszystko się zmienia, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z nich. O morderstwo zostaje oskarżony sierżant Ryszard Król. Próbując oczyścić się z zarzutów, odkrywa prawdę o przestępczych powiązaniach na najwyższych szczeblach władzy.
„Drogówka”. Reżyseria: Wojciech Smarzowski. Obsada: Bartłomiej Topa, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński, Izabela Kuna, Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik. Dramat, Polska 2013, 113 minut.
5. JAKUB, MIMMI I GADAJĄCE PSY
10-letni Jakub przyjeżdża na tydzień na przedmieścia Rygi, gdzie zatrzymuje się u kuzynki Mimmi. Dziewczynka z niechęcią wprowadza go w swój świat. Wkrótce jednak chłopiec zawiera niezwykłą znajomość z… gangiem gadających psów. Pewnego dnia jeden ze zwierzaków zostaje porwany, a ukochany park Mimmi przejmuje inwestor. Dzieci i psy podejmują wspólną walkę, by ocalić ulubione miejsce i czworonoga.
„Jakub, Mimmi i gadające psy”. Reżyseria: Edmunds Jansons. Obsada: Jakub Strach, Zuzanna Jazwinska, Anna Apostolakis. Kino familijne, Łotwa, Polska 2019, 72 minuty.
6. ŁOWCY CZAROWNIC
ovan ma dwa oblicza. W dzień jest nieśmiałym i zamkniętym w sobie chłopcem z niepełnosprawnością a w nocy przeistacza się w Cienia – nieustraszonego superbohatera. Gdy w klasie Jovana pojawia się nowa koleżanka – buntownicza i krnąbrna Milica – między dziećmi nieoczekiwanie rodzi się przyjaźń. Jovana i Milicę łączy wspólne wyzwanie: konieczność pokonania czarownicy, która opętała umysł ojca dziewczynki. W trakcie przygotowań do starcia z wrogiem, chłopiec uczy się pokonywać swoje słabości i być superbohaterem również za dnia.
Czy Jovan zdoła otworzyć się na świat? Czy przyjaciołom uda się zmierzyć z wiedźmą i uratować dorosłych przez zagrożeniem?
„Łowcy czarownic”. Reżyseria: Rasko Miljkovic. Obsada: Mihajlo Milavic, Silma Mahmuti, Jelena Djokic. Kino familijne, Serbia, Północna Macedonia 2019, 90 minut.
7. PARTY
Janet organizuje domowe przyjęcie w gronie najbliższych, aby uczcić swój awans na ministrę zdrowia w brytyjskim rządzie. Wśród gości są sarkastyczna April i jej mąż Gottfried, zwolennik medycyny alternatywnej; para wyzwolonych lesbijek – Martha oraz jej o kilkanaście lat młodsza partnerka Jinny; dziwnie podenerwowany bankier Tom, który zaczyna imprezę od wciągnięcia kreski kokainy w toalecie.
Tymczasem mąż gospodyni, Bill, zdaje się kompletnie niezainteresowany całą sytuacją. Siedzi osowiały na środku salonu, bez słowa sączy wino i tylko od czasu do czasu puszcza ekscentryczną muzykę z płyty winylowej. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta…
„Party”. Reżyseria: Sally Potter. Obsada: Timothy Spall, Kristin Scott Thomas, Patricia Clarkson, Bruno Ganz, Cillian Murphy, Emily Mortimer. Komediodramat, Wielka Brytania 2017, 69 minut.
8. SUPERAGENTKA
Duńska animacja o 10-letniej Agathe-Christine. Gdy dziewczynka przeprowadza się z rodziną do nowego miasta, natychmiast zakłada biuro detektywistyczne, a w lokalnym sklepiku dostaje pierwsze prawdziwe zlecenie. Ma siedem dni na rozwiązanie zagadki drobnych kradzieży. Nowe zadanie będzie doskonałą okazją do zdobycia prawdziwego przyjaciela.
„Superagentka” otrzymała nagrodę Jury ECFA European Children’s Film Association podczas 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” w Poznaniu.
„Superagentka”. Reżyseria: Karla von Bengtson. Kino familijne, Dania 2017, 81 minut.
9. ZIMOWI BRACIA
Surrealistyczny, absurdalny, zostawiający na białym puchu ślady czarnego humoru film Hlynura Pálmasona zabiera widzów do górniczej osady położonej w środku lasu. Mieszkają tu, jak przystało na bajkę, dwaj bracia. Jeden z nich, ten młodszy, pędzi bimber, desperacko tęskni za miłością i powtarza, że każdy ma w sobie ciemną stronę. W świecie filmu jej metaforą jest kopalnia, gdzie światła czołówek z trudem rozpraszają mrok, w którym cicho narasta napięcie pomiędzy pracującymi mężczyznami.
„Zimowi bracia”. Reżyseria: Hlynur Palmason. Obsada: Elliott Crosset Hove, Simon Sears, Victoria Carmen Sonne. Psychologiczny, Islandia, Dania 2017, 124 minuty.
10. ZŁOTOKAP
Indiana Jonsdóttir żyje na osiedlu mieszkaniowym na przedmieściach Rejkjaviku, wśród imigrantów, którymi szczerze gardzi. Żeruje na państwowym systemie opieki, symulu- jącniezliczoną ilość chorób. W swoim małym, prywatnym ogrodzie trzyma największą dumę i radość życia – nagradzane na konkursach ogrodniczych drzewko Laburnum (Złotokap). Jej codzienną towarzyszką jest sąsiadka Johanna, szara, dobrotliwa kobiecina pilnująca porządku we wspólnocie mieszkaniowej, której poczciwość Indiana bezceremonialnie wykorzystuje.
Pewnego dnia przedstawiciel Ministerstwa Środowiska składa Indianie wizytę, aby poinformować ją, że państwo egzekwuje nowe przepisy. Mówią one, że wszystkie rodzaje roślin, które nie rosły przed rokiem 1900, zostaną wyrwane z korzeniami.
W tej sytuacji jedyną pociechę kobiety stanowi jej syn Unnar. Unnar żyje w cieniu matki, stale przez nią strofowany. Indiana traktuje go prawie jak dziecko i trochę świadomie, a trochę podświadomie cały czas powstrzymuje jego rozwój starając się utrzymać go zależnym od siebie. Z niezadowoleniem obserwuje podejrzaną pasję syna jaką jest ochotnicza grupa ratunkowa.
„Złotokap”. Reżyseria: Ragnar Bragason. Obsada: Karolina Gruszka, Halldóra Geirharðsdóttir, Sigrun Edda Björnsdóttir, Hallgrímur Ólafsson. Dramat, Islandia, Polska 2020, 112 minut.
Redakcja (mat. mojeekino.pl)