W ramach programu CzęstoZielona niewielki skwer przy ul. Focha (okolice supermarketu Auchan) zostanie przekształcony w minipark, pełen kwiatów i zieleni. Inwestycja wyniesie 165 tys. złotych i zostanie zakończona prawdopodobnie w połowie grudnia.
CzęstoZielona to program, który jest częścią innej inicjatywy miejskiej – Kierunek Przyjazna Częstochowa. Polega on na zazielenianiu miasta. Dotychczas powstało wiele ,,zielonych ścian” (m.in. przy budynku Urzędu Miasta) i łąk kwietnych dla owadów zapylających. Sadzona jest również roślinność na przystankach czy skwerach. Jedną z takich inwestycji jest m.in. inwestycja na Placu Pamięci Narodowej – już niebawem będziemy mogli zobaczyć efekty.
Kolejną inwestycją, objętą przez program CzęstoZielona jest zazielenienie skweru przy ul. Focha. Jak zauważa Prezydent Miasta, Krzysztof Matyjaszczyk:
– Jest to miejsce, które jeszcze niedawno było rozjeżdżone przez samochody, gołe jak pustynia, nieprzyjazne. Wspólnie z radnymi doszliśmy do wniosku, że dobrym pomysłem byłoby przekształcić tę część naszego miasta w coś milszego dla oczu. Na początku zasadzone zostały tutaj drzewa. Teraz wdrażamy kolejny etap – zazieleniania bylinami. W tym celu podpisujemy umowę pomiędzy CUK a wykonawcą.
Jolanta Urbańska z ugrupowania ,,Wspólnie dla Częstochowy” podkreśla, że Śródmieście to dzielnica zamieszkiwana głównie przez seniorów, więc tym bardziej powinno powstawać coraz więcej takich miejsc:
– Śródmieście jest dzielnicą osób starszych. Miejsca w których możemy przysiąść mają szczególną wartość, szczególnie te z ławkami. Niedawno właśnie dzięki Centrum Usług Komunalnych i Prezydentowi Miasta powstały one m.in. przy ul. Waszyngtona. Ponadto, hasło zielona Częstochowa to nie jedynie paradygmat, a idea wcielana w życie.
Minipark o powierzchni 440 m kw. przy ul. Focha będzie naprawdę kolorowy – szczególnie w porze letniej. Dominować będą byliny (w ilości 1400 sztuk) w kolorach fioletowych, różowych i niebieskich. Zasadzone zostaną też krzewy liściaste, takie, jak śnieguliczka czy lilak karłowy. Powstanie również placyk o nawierzchni przepuszczalnej, na którym rozstawione będą ławki w kształcie koła.
Radny Łukasz Kot zaznacza, że minipark to ukłon w stronę pasażerów MPK, którzy na przystanku znajdującym się nieopodal narzekali na słońce i brak cienia.
– Udało nam się to miejsce tak zaprojektować, by przebywający w tych okolicach pasażerowie MPK mogli czekać na komunikację miejską w miejscu zacienionym, pełnym zieleni i kwiatów. Wiosną będzie można tutaj wręcz odpoczywać przed przyjazdem autobusu. – i dodaje – Zostawiliśmy stare drzewa, dosadziliśmy kilka nowych. Teraz przyszedł czas na byliny i krzewy. Warunki wskazują na to, że powinniśmy zdążyć.
Niedawno na łamach ,,Gazety Regionalnej” pisaliśmy także o podpisaniu umowy w związku z zazielenieniem Placu Pamięci Narodowej. Więcej na ten temat przeczytasz pod tym linkiem.
(Tekst i fot. Linda Nocoń)