fbpx

Mieszkańcy częstochowskiej dzielnicy Lisiniec sprzeciwiają się budowie masztu telefonii komórkowej

Mieszkańcy częstochowskiej dzielnicy Lisiniec sprzeciwiają się budowie masztu telefonii komórkowej.

Sprawą zainteresował się radny Jacek Krawczyk, który napisał o sprawie w mediach społecznościowych.

Zgłosili się do mnie mieszkańcy z dzielnicy Lisiniec, którzy zaalarmowali o powstającym maszcie telefonii komórkowej w samym centrum swojej dzielnicy -informuje radny.

Mieszkańcy częstochowskiej dzielnicy Lisiniec sprzeciwiają się budowie masztu telefonii komórkowej 2


Jak napisał, mieszkańców Lisińca zbulwersowała lokalizacja przyszłego masztu w okolicach sklepu „Społem” przy ul. Łęczyckiej. Ich zdaniem ograniczona zostanie i tak nie za duża liczba miejsc parkingowych przed sklepem.


Dla mieszkańców, jak i radnego niezrozumiałe jest, jak można było dopuścić do takiej inwestycji w środku osiedla, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych. Z informacji, jakie otrzymał radny wynika, że jest to maszt telefonii 5G, co budzi dodatkowy niepokój częstochowian.

-Dlaczego lokalna firma „Społem” PSS Jedność w Częstochowie wyraziła bezmyślnie zgodę i podpisała umowę na budowę masztu na swoim parkingu przy ul. Łęczyckiej nie szanując tych wszystkich ludzi, którzy codziennie robią w Społem Lux zakupy, jak i w nim pracują? – pyta za pośrednictwem internetu Jacek Krawczyk.

Jego zdaniem tego rodzaju inwestycje powinny być lokalizowane z poszanowaniem ładu przestrzennego oraz lokalnej społeczności.
O komentarz do informacji, która wzbudziła duże zainteresowanie internautów, poprosiliśmy częstochowskie „Społem”. Otrzymaliśmy komunikat Zarządu firmy dotyczący inwestycji na Lisińcu.

Realizowany maszt telefonii komórkowej to nie 5G, ale szeroko stosowane obecnie przez wszystkich operatorów częstotliwości 800-900 MHz dla standardów 4G oraz LTE — napisano w piśmie od Zarządu „Społem”. – Wybudowanie tego masztu nie zmniejszy miejsc parkingowych dla klientów naszego sklepu, gdyż będzie posadowiony przy parkingu, a nie na miejscach parkingowych.

Jak przekonuje „Społem”, obecna inwestycja przyczyni się do poprawy funkcjonowania internetu w całej dzielnicy, nie tylko w sklepie, ale również w prywatnych domach częstochowian. Jest to, jak podkreśla firma, bardzo istotne w czasie, gdy zarówno nauka, jak i praca coraz częściej odbywa się online.
Jak dodaje w swoim komunikacie Zarząd „Społem”, firma uzyskała na realizację inwestycji przy ul. Łęczyckiej wszelkie pozwolenia.

W decyzji ściśle określono odległość miejsc dostępnych dla ludności przy określeniu możliwych parametrów pracy stacji oraz istniejącego ukształtowania terenu w odniesieniu do zapisów określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów pół elektromagnetycznych w środowisku — zaznaczają przedstawiciele „Społem”.

(fot. Facebook Jacka Krawczyka)