Większość relacji poprzecznych w ciągu DK-91 zostanie utrzymana. Taką informację przekazał Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie. Co dalej z przebudową alei Wojska Polskiego?
Budząca kontrowersje i niepokój kierowców, przebudowa DK-91 nadal jest w zawieszeniu. Prace będą kontynuowane po pozytywnym zakończeniu przetargu i wyborze nowego wykonawcy inwestycji.
Tymczasem Miejski Zarząd Dróg przekazał informacje dotyczące zjazdów i wyjazdów po finalizacji przebudowy alei Wojska Polskiego. Uwzględniono także wymagania i odstępstwa narzucone przez audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego.
MZD w Częstochowie podkreśla, że już na etapie planowania przebudowy trasy, ważnym elementem było zwrócenie uwagi na komfortową komunikację z ulicami poprzecznymi. Naturalne wydawało się wprowadzenie zmian ponieważ inne rozwiązania inżynieryjne stosowano pół wieku temu, a inne wdrażane są obecnie.
Pojawiły się nawet głosy, że obecne normy bezpieczeństwa w ruchu drogowym narzucą zlikwidowanie większości zjazdów i wjazdów z ulic poprzecznych w ciągu alei Wojska Polskiego.
Wewnętrzny audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego zakwestionował część projektu, skutkiem czego pierwotnie miało zabraknąć relacji alei Wojska Polskiego z ulicami: Rakowską w każdym kierunku, Okrzei (zjazd i wyjazd), Powstańców Śląskich, Bór, Sieroszewskiego i Brzozową.
Ze względu na interes mieszkańców przystąpiono do działań, które spowodowałyby odstępstwa od likwidacji ww. wjazdów i zjazdów. Potrzebne były zgody prawne i projektowe z służb właściwego ministerstwa, co wymagało wielu działań formalno-prawnych. Udało się uzyskać odstępstwa i przywrócić w projekcie docelowe relacje alei Wojska Polskiego z ulicami: Powstańców Śląskich, Okrzei (wjazd z DK-91), Rakowską (wyjazd na DK-91 kierunek Warszawa i wjazd z DK-91 od strony Katowic).
Możliwe, że po zakończeniu przebudowy alei Wojska Polskiego utrzymany będzie także wjazd w ul. Rakowską (dla jadących DK-91 od strony Warszawy) i połączenie z ul. Sieroszewskiego.
Niestety, z uwagi na techniczny brak możliwości zmiany parametrów drogowych, zamknięty pozostanie zjazd w ul. Bór, wyjazd z ul. Rakowskiej w kierunku Katowic i wyjazd z ul. Okrzei w aleję Wojska Polskiego (zjazd pozostanie dostępny).
Miejski Zarząd Dróg informuje, że pozostałe informacje dotyczące docelowych rozwiązań w zakresie zjazdów i wjazdów w ciągu DK-91 nie mają potwierdzenia w rzeczywistości i obowiązującym porządku prawnym.
Na swoim Facebooku, MZD zamieścił odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące remontu alei Wojska Polskiego. Czytamy m.in., że kolejne kilka tygodni może potrwać sprawdzanie ofert przetargowych i dlaczego konieczne było zerwanie poprzedniego kontraktu. Więcej pytań i odpowiedzi można znaleźć na https://www.facebook.com/miejskizarzaddrogwczestochowie
Trudno jednak uniknąć frustracji i niepokoju bo czas biegnie, a wiele tematów dotyczących przebudowy alei Wojska Polskiego nadal stoi pod znakiem zapytania. Nadal nie wiadomo kiedy inwestycja się zakończy.