fbpx

Miejska Galeria Sztuki zaprasza na cztery nowe wystawy

9 stycznia w Galerii Zwiastun otwarta zostanie wystawa Klaudii Kacprowicz. Z kolei 11 stycznia Miejska Galeria Sztuki zaprosi na wernisaże trzech ekspozycji – „Homo senties”, „Qunszt” i „Kompleksy”.

Nowy Rok przynosi cztery nowe wystawy przygotowane przez częstochowska Miejską Galerię Sztuki. Pierwszy wernisaż „Rytm wielolinii” odbędzie się we wtorek, 9 stycznia w Galerii Zwiastun. Swoje malarstwo pokaże tam Klaudia Kacprowicz.

To absolwentka studiów magisterskich kierunku malarstwo na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. W lutym 2022 r. obroniła dyplom licencjacki z malarstwa pod kierunkiem dr hab. Włodzimierza Kuleja, a w 2023 r. – dyplom magisterski w pracowni dr hab. Janusz Rafała Głowackiego.

Miejska Galeria Sztuki zaprasza na cztery nowe wystawy 2
Jedna z prac Klaudii Kacprowicz

-Tytułowy „Rytm wielolinii” oznacza bezpośrednią zależność między graficznie przedstawionymi liniami a całym zbiorem kolorystycznym z tła, czy też znajdującymi się pomiędzy tym wszystkim figurami. Poza łączeniem prawie-przeciwieństw kolorystycznych, zależało mi na zestawieniu form malarskich z tła, ze wspomnianymi „wieloliniami” graficznymi. Ten podany przeze mnie termin oznacza istotną mnogość graficznych wzorów, za to owa mnogość jest stałym elementem każdego z moich obrazów. Bez niej nie mogłabym uzyskać efektu pulsowania, czy też tytułowej rytmiczności – opisuje swoją twórczość autorka.

Wtorkowy wernisaż rozpocznie się o godz. 18. „Rytm wielolinii” zostanie w Galerii Zwiastun do 11 lutego.

Trzy wernisaże 11 stycznia

Kolejne wystawy otwarte zostaną w czwartek, 11 stycznia o godz. 18. Miejska Galeria Sztuki przewidziała na ten dzień trzy nowości.

Pierwszą z nich będzie ekspozycja „Qunszt. Ceramika i szkło”. To wystawa ośmiu artystów, pracowników Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Krzysztof Rozpondek, Łukasz Karkoszka, Mirosław Kociński i Przemysław Lasak zajmują się ceramiką, a Kazimierz Pawlak, Stanisław Sobota, Maciej Zaborski i Wojciech Peszko tworzą rzeźby ze szkła. – Obie te dyscypliny, wywodząc się z rękodzieła są kojarzone z wytwarzaniem przedmiotów użytkowych, jednak jako dziedziny sztuki pozostają w sferze działań unikatowych, których efektem są  autonomiczne wypowiedzi twórcze – zaznacza instytucja.

Miejska Galeria Sztuki zaprasza na cztery nowe wystawy 3
Prace Przemysława Lasaka – wystawa „Qunszt” (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Ceramikę i rzeźby zaprezentuje również Marta Olejniczak. To absolwentka Sztuki i Wzornictwa Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W swoich pracach inspiruje się emocjami i uczuciami, poszukuje relacji pomiędzy geometrią a organicznością. Skupia się także na obserwacji człowieka pod kątem fizyczności, psychiki, intelektu i przełożeniu wniosków na język ceramiki. Najbardziej fascynują ją wypały plenerowe, a jej ulubionym materiałem ceramicznym jest porcelana. Obecnie pracuje na rodzimej ASP na stanowisku asystenta w pracowni Ceramiki Artystycznej z prof. Przemysławem Lasakiem.

Swoją prezentację autorka zatytułowała „Kompleksy”. -Prace powstały w skutek przemyśleń nad odbiorem piękna ludzkiego ciała i dotyczą kompleksów, których powodem w większości jest porównywanie się do sztucznie wyidealizowanego, nienaturalnego piękna obecnego w świecie mediów – czytamy o wystawie.

Miejska Galeria Sztuki zaprasza na cztery nowe wystawy 4
Ula Dzwonik (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Ostatnią z nowych propozycji galerii będzie „Homo senties” Uli Dzwonnik. Artystka urodziła się w w 1973 r. w Zduńskiej Woli. W latach 1994-1998 studiowała na Wydziale Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1998 r. w pracowni malarstwa profesora Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. W 1999 r. rozpoczęła indywidualną pracę twórczą w dziedzinie malarstwa i rysunku. Od 2006 r. bierze udział w przeglądach i konkursach. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. To autorka kilkunastu wystaw indywidualnych i laureatka znaczących nagród (m.in. Grand Prix V Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego). Jej prace znajdują się w galeriach, muzeach i zbiorach prywatnych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Pierwotnie wystawa retrospektywna Uli Dzwonik była wydarzeniem towarzyszącym 58. Festiwalowi Wratislavia Cantans, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie zaprezentowana zostanie kolejna wersja tej ekspozycji, która powstała pod opieką kuratorską Piotra Sarzyńskiego.

Wszystkie te wystawy pozostaną w galerii do 3 marca. Szczegóły na: galeria.czest.pl

red., mat. MGS