Miasto przypomina,jak w dobie pandemii funkcjonuje częstochowski Urząd Stanu Cywilnego.
Niestety, cały czas są pewne ograniczenia dotyczące wizyt w urzędzie, a w trakcie ceremonii ślubnej od 10 października obecnych może być mniej osób.
Żółta strefa, w której jak cały kraj, znajdujemy się od soboty, to m.in. konieczność zmniejszenia limitu uczestników uroczystości ślubu cywilnego do 12 osób. To jednak nie koniec zmian w USC. Jak informuje częstochowski magistrat, nasilenie się pandemii wirusa SARS-CoV-2 spowodowało ograniczenia w bezpośredniej obsłudze interesantów przez Urząd Stanu Cywilnego w Częstochowie. Nadal jednak, jak uspokajają władze miasta, wszystkie usługi dla mieszkańców są oczywiście świadczone.
Sprawy rejestracji zgonów są załatwiane na bieżąco. W tym przypadku nie wymagane jest wcześniejsze umówienie wizyty telefonicznie.
Interesanci proszeni są o korzystanie z wejścia od strony ul. Focha. Przy niekorzystnej pogodzie, z jaką niestety trzeba się liczyć jesienią, uruchamiane mają być dodatkowe stanowiska, tak aby maksymalnie skrócić czas obsługi i zminimalizować konieczność oczekiwania na zewnątrz urzędu.
Jeśli jest to możliwe klienci zgłaszający zgony otrzymują równocześnie dodatkowe dokumenty potrzebne im do załatwiania w ZUS lub KRUS zasiłku pogrzebowego.
Jak przekazało częstochowskie USC, rejestracja urodzeń także odbywa się niezwłocznie po wpłynięciu ze szpitali kart urodzeń dzieci (proces odbywa się automatycznie a rodzice dostają pocztą odpis aktu urodzenia oraz zaświadczenia o zameldowaniu i nadaniu numeru PESEL). Rodzice muszą pojawić się w Urzędzie, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym, tylko wówczas, gdy dziecko nie pochodzi z małżeństwa i powstaje konieczność przeprowadzenia procedury uznania ojcostwa dziecka przed kierownikiem USC – przypomina urząd.
Referat ds. rejestracji małżeństw USC przyjmuje pary chętne do zawarcia małżeństwa po telefonicznym umówieniu, a śluby cywilne cały czas się odbywają, jednak od teraz – do odwołania – limit uczestników będzie wynosił 12 osób.
USC przypomina, że ezerwacji terminów ślubów cywilnych można dokonywać z maksymalnie półrocznych wyprzedzeniem, poprzez platformę e.czestochowa.pl, zakładka: System umawiania wizyt. Dokonanie rezerwacji musi być poprzedzone rejestracją w systemie.
W przypadku osób, które potrzebują z USC różnego rodzaju aktów, a takich jak policzono jest najwięcej, istnieją dwa warianty załatwienia formalności:
- złożenie wniosku w punkcie kancelaryjnym przy ul. Waszyngtona 5 (dawny BGŻ);
- wysłanie wniosku pocztą lub przez ePUAP (zanim jednak wybierzemy, którąś z powyższych form, warto zadzwonić pod numer 34 3707 589, aby uzyskać szczegółowe informacje, w tym o możliwych opłatach).
Informacja oraz ewentualne umówienie wizyty:
• w sprawach wydawania odpisów, sprostowań i uzupełnień oraz powrotu do nazwiska po rozwodzie – 34 370 75 89
• w sprawach rejestracji urodzeń – 34 370 74 81
• w sprawach rejestracji małżeństw – 34 370 74 83
• w sprawach rejestracji zgonów – 34 370 74 89
• w sprawach zmiany imienia lub nazwiska – 34 370 74 99
• w sprawach wydawania zaświadczeń o stanie cywilnym – 34 370 74 83
• w sprawach uznania rozwodów zagranicznych – 34 370 74 95.
(fot. IBS)