Spektakl na motywach „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego to najnowsza premiera Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Tytuł zostanie zaprezentowany 1 czerwca jako prezent z okazji święta najmłodszych widzów.
„Mały Książę” to powiastka filozoficzna francuskiego pisarza, poety i zawodowego pilota Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Wydano ją w 1943 r. w Nowym Jorku. Tytuł ten przetłumaczony został na ponad 400 języków w tym na dialekty i gwary. W Polsce dostępna m.in. w wersji wielkopolskiej, śląskiej i góralskiej. To jedyna książka tego autora, którą sam zilustrował. Pod warstwą baśniowej, wieloznacznej fabuły kryją się wątki realistyczne, autobiograficzne i psychologiczne. Stąd po „Małego Księcia” tak chętnie sięgają czytelnicy w różnym wieku. Nawet w dorosłym życiu wielu uznaje dzieło de Saint-Exupéry’ego za najważniejszą dla siebie książkę.
„Mały Książę” – o czym niewielu wie – jest historią życia autora. On sam jako Mały Książę, borykający się z rzeczywistością i demonami przeszłości, unaocznia nam prawdę o życiu, które nie jest proste dla osób wybitnie wrażliwych. Poza opowiastką filozoficzną mamy do czynienia z postaciami, które mają swoje odpowiedniki w rzeczywistości. Jak Róża, której pierwowzorem była żona pisarza – Consuelo Suncin de Sandoval.
„Mały Książę. Opowieść”
Spektakl na motywach tekstu de Saint-Exupéry’ego wyreżyserowała Agnieszka Baranowska. Na częstochowskiej scenie będzie on wystawiany jako „Mały Książę. Opowieść”. Reżyserka jest również odpowiedzialna za tłumaczenie i adaptację. Publiczność Teatru im. A. Mickiewicza zna ją za sprawą świetnie przyjętego spektaklu „Stopklatka” z Adamem Machalicą w roli głównej. Tytuł ten trafił przede wszystkim do serc częstochowskiej młodzieży, a teatr przypomni go 9 czerwca o godz. 10 i 12 oraz 11 czerwca o godz. 19.
Tym razem Baranowska postawiła na historię o dojrzewaniu człowieka do śmierci, o czułości i szacunku do innych, a przede wszystkim o czułości do siebie i tak często zaniedbywanej wrażliwości w nas samych.
– W „Małym Księciu” odnalazłam wiele tropów przypominających o tym, że nie da się żyć bez najprostszych, a wciąż trudnych dla nas życiowych prawd: bez miłości, bez przyjaciela, bez okazywania sobie czułości i empatii, bez uważności na własne życie i że nie da się udawać, że nie dostrzegamy wokół siebie różnych, dziwnych istot – ludzi, z którymi mniej lub bardziej potrzebujemy żyć, choć nie zawsze jest to łatwe. Postacie na planetach to są ludzie, których spotykamy na co dzień. Czasem sobie z nimi nie radzimy, nie mamy ochoty ich widywać, pracować i żyć z nimi…A gdyby tak spojrzeć na nich z czułością – tak jak robi to Pilot i będzie tego uczył Baobaby – to może życie byłoby przyjemniejsze i łatwiejsze, a na pewno bezpieczniejsze, bo z rozwagą umielibyśmy stawiać granice – mówi reżyserka spektaklu.
Kto zobaczymy na scenie?
Według zapowiedzi tytułowy Mały Książę pojawi się na scenie w różnych odsłonach. Pilota gra gościnnie Marek Ślosarski. Pozostali aktorzy kreują po kilka postaci. Obsadę tę tworzą: Mariusz Urbaniec (gościnnie), Adam Machalica, Marta Honzatko, Czesława Monczka, Małgorzata Marciniak, Sylwia Karczmarczyk, Antoni Rot i Robert Rutkowski (który jest również asystentem reżyserki).
Za scenografię i kostiumy odpowiada Kamila Grzybowska-Sosnowska, a za muzykę –Helena Matuszewska. Przedstawienie promują dwa plakaty – autorem tego z wizerunkiem pilota jest Witold Zaręba, a autorką afisza z owieczkami – wspomniana już Kamila Grzybowska-Sosnowska.
Premiera już 1 czerwca
Premiera spektaklu odbędzie się w środę, 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka. Pierwszy spektakl będzie grany o godz. 10, drugi – o godz. 18. Takie same godziny obowiązywać będą również 2 czerwca, a w piątek, 3 czerwca prezentowany będzie wyłącznie spektakl dopołudniowy. Potem „Małego Księcia. Opowieść” będzie można zobaczyć również 8 czerwca o godz. 11. Bilety na wieczorną premierę kosztują 40 zł, a na pozostałe terminy – 30 zł.
W czerwcu z myślą o najmłodszych teatr przypomni również spektakle „Trzy świnki” i „Roszpunka” – oba w reżyserii Roberta Dorosławskiego. Pierwszy będzie grany 7 czerwca o godz. 9 i 11, a drugi – 12 czerwca o godz. 18 oraz 13 i 14 czerwca o godz. 10. Szczegóły: www.teatr-mickiewicza.pl.
Zuzanna Suliga