Tym razem, żeby odbyć wielką podróż nie trzeba było pakować plecaka i kupować biletów. 8 czerwca w podróż po Polsce i Europie zabrali nas wykonawcy z Miejskiego Domu Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Wszystko za sprawą wyjątkowego koncertu, który uświetnił lublinieckie obchody 15 lat Polski w Unii Europejskiej.
Tournée po polskiej piosence
Wokaliści i tancerze Miejskiego Domu Kultury przygotowali na tę okazję specjalny recital. To była prawdziwa podróż po polskiej piosence. Utwory legendarnych Fasolek wywołały entuzjazm u dzieci, ale również uśmiech na dorosłych twarzach. W kolejnych piosenkach widzowie byli przenoszeni na scenę musicalową, do „domów z betonu” i na „Karuzelę”.
Artyści z MDK rozgrzali publiczność pełnymi energii fragmentami musicalu „Klementyna”, który nie tak dawno otrzymał wyróżnienie na VIII Festiwalu Małych Form Artystycznych.
Było bluesowo, hip-hopowo, popowo, rockowo – wokaliści i tancerze lublinieckiego domu kultury po prostu czują się dobrze w każdym repertuarze.
Swego rodzaju „wisienką na torcie” był powrót do klasyki polskiej piosenki – utworów Kabaretu Starszych Panów. Po raz kolejny muzyka połączyła pokolenia – dorośli i dzieci, starsi i młodsi wspólnie śpiewali m.in. o „Tanich draniach” i piosence, która jest dobra na wszystko.
Na scenie wokalistom towarzyszyły również grupy taneczne: sekcja tańca ludowego, sekcja Break Dance i Street Dance, sekcja tańca towarzyskiego, a także Formacja Koralowa, Black Angels, Funny Girls. Wykonawców i tancerzy przygotowali instruktorzy: Katarzyna Koszczyk, Katarzyna Suchara, Karolina Wieczorek, Aleksandra Żaczkowa, Damian Knop, Marian Chrobok.
Spotkanie z europejskimi kulturami
Małą zapowiedzią dla koncertu „Śląska” był występ „Halki”. Lubliniecka grupa folklorystyczna zaprezentowała się w tańcu i śpiewie w pierwszej części koncertu. Zwieńczeniem uroczystości na bulwarze Grotowskiego był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Zespół zachwycał, wykonując program „W Europie ze Śląskiem”.
Ta muzyczna, wokalna i taneczna podróż zaczęła się od lokalnych (i jakże popularnych) utworów, jak „Karolinka”, „Szła dzieweczka do laseczka”.
Niejeden widz koncertu nucił te piosenki razem ze „Śląskiem”. To oczywiście była tylko rozgrzewka.
Wkrótce na scenie wybrzmiały chóralne utwory autorstwa m.in. Bedricha Smetany, Giuseppe Verdiego. Chór zabrał publiczność między innymi do Niemiec, Grecji i Anglii. Pieśniom i muzyce towarzyszyły oczywiście zapierające dech tańce i barwne stroje.
Znaczące symbole
Szczególnym punktem obchodów 15 lat Polski w Unii było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” – hymnu Polski oraz „Ody do radości” – hymnu wspólnoty europejskiej.
Towarzyszyły temu wielkoformatowe symbole – flaga Lublińca, flaga Polski i flaga UE, trzymane przez występujących artystów, włodarzy miasta i mieszkańców. Bardziej wymownego obrazka dla tej uroczystości, pokazującego poczucie bycia częścią Europy, chyba nie można było sobie wymarzyć.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Miejski Lublińca oraz Miejski Dom Kultury. Sponsorem wydarzenia była firma FCC Lubliniec Sp. z o.o.
(red.)