fbpx

Lubliniec. Hotelarze z Zespołu Szkół Ogólnokształcąco–Technicznych wrócili z Cypru

Uczniowie klas trzecich i czwartych  technikum hotelarskiego wrócili do Polski z walizkami doświadczeń zawodowych.

Przez miesiąc, od 17 marca do 14 kwietnia szesnaścioro uczniów ZSOT realizowało praktyki zawodowe w Elias Beach Hotel w Limassol na Cyprze. Przez 4 tygodnie 12 dziewcząt i 4 chłopców pracowało w recepcji, barze wewnętrznym i pool-barze, w restauracji, a także w tzw. służbie pięter.

Liczne obowiązki i forsowny 9-godzinny dzień pracy okazały się prawdziwym wyzwaniem. Młodzież nie szczędziła starań, żeby dobrze się zaprezentować, a doświadczenia z praktyk w lublinieckich hotelach i restauracjach okazały się bardzo przydatne.

– Z miesiąca spędzonego na Cyprze jestem bardzo zadowolony – napisał Adam Burek. – Wyniosłem bogaty bagaż doświadczeń. Uczeń chwalił pracę w międzynarodowym zespole, kształcenie kulturowe na miejscu, liczne wycieczki – do Pafos, Troodos, Larnaki, Aiya Napa i Nikozji, które stanowiły okazje do poznawania kultury cypryjskiej wraz z jej kuchnią i tradycjami.

Lubliniec. Hotelarze z Zespołu Szkół Ogólnokształcąco–Technicznych wrócili z Cypru 2
fot. ZSO-T w Lublińcu

– Praktyka w Elias Beach Hotel była dla mnie niesamowitym przeżyciem. Byliśmy traktowani na równi z innymi pracownikami hotelu – dodaje Julia Prandzioch. Jej słowa potwierdza Julia Wajs, która mówi wręcz o cudownej atmosferze: – Nauczyłam się wielu nowych umiejętności, poznałam standardy pracy za granicą. Personel był bardzo pomocny i zaangażowany w uczenie nas. Podobne obserwacje miała również Julia Krus. – Atmosfera wśród załogi była naprawdę wspaniała. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci

Współpraca z personelem i kadrą zarządzającą układała się nadzwyczaj pomyślnie. Uczniowie niemal od pierwszego tygodnia otrzymywali oferty pracy. Dodawało im to skrzydeł i jeszcze bardziej przekonywało, że są dobrzy w tym, co robią.

Oprócz pracy, w programie stażu były także wycieczki realizowane w ramach tzw. przygotowania kulturowego. Jednym z założeń programu Erasmus + jest bowiem zapoznanie uczniów z lokalną specyfiką, otwarcie młodzieży na świat i rozbudzenie zainteresowania odmiennością kulturową różnych regionów. Wyjazd na Cypr obfitował więc w atrakcje – zwiedzanie okolicznych miejscowości, wędrówki po górach, plażowanie i spacery nad morzem. Ponadto uczestnicy praktyk zorganizowali również Dzień Polski. – Przygotowaliśmy na tę okazję przysmaki znane wszystkim Polakom: oscypek i roladę ustrzycką, kiełbasę krakowską i kabanosy od Więcka oraz ogromną ilość słodyczy – krówki, michałki, Prince Polo, Mieszankę Krakowską, czekoladki z Wawelu itd.. Tym ostatecznie podbiliśmy serca załogi hotelu. Było nam bardzo miło, kiedy sam szef kuchni wyszedł do nas, aby pochwalić pyszne wędzone sery – mówią opiekunki. – Pozostali gratulowali pomysłu, podkreślając, że od dłuższego czasu przyjeżdżają do hotelu grupy polskich  uczniów, m. in. kucharzy, ale żadna jak dotąd nie wpadła na pomysł, aby przygotować poczęstunek dla załogi i pochwalić się polskimi smakołykami.

Ostatnie dni upłynęły na pożegnaniach i podziękowaniach. – Było mi bardzo miło, kiedy pani, z którą pracowałam przez cztery tygodnie, zrobiła mi w ostatnim dniu pożegnalny prezent – mówi Julia Lewke, jedna z uczestniczek stażu.

Staż na Cyprze był pierwszym wyjazdem zagranicznym lublinieckich hotelarzy w ramach programu POWER VET otwierającym projekt „Poznajemy najnowsze trendy w hotelarstwie”. We wrześniu 2019 kolejna grupa hotelarzy wyjedzie na Maltę. Za kilka miesięcy do Niemiec wyjedzie grupa złożona z przedstawicieli trzech zawodów: informatyków,  mechaników i architektów krajobrazu.

 – Mamy dobre kontakty zagraniczne, sprawdzonych partnerów i dużo doświadczenia w realizacji zagranicznych praktyk – chwali pracę nad przygotowaniem kolejnych staży w technikum dyrektor Joanna Walczak. – Nauczyciele co roku piszą projekty oraz je koordynują. Wszystko to robią dodatkowo, poza obowiązkowym czasem pracy przy tablicy. Znacznie więcej pracy ma także grupa pracowników administracji, która również nie uchyla się od dodatkowych obowiązków. Nagrodą za wysiłek i ogromną odpowiedzialność są zadowolenie i wdzięczność młodzieży, a także dobry nabór do szkoły. Warto jednak pamiętać, że miesięczny staż to jeden z wielu elementów każdego projektu.

Warto również dodać, iż aktualnie w ZSOT realizowane są następujące przedsięwzięcia:

  • Projekt staży zagranicznych „Poznajemy najnowsze trendy w hotelarstwie” z 4-tygodniowym stażem na Malcie
  • Staż w Niemczech – sukces na rynku pracy – 2-tygodniowy wyjazd do Schkeuditz k/ Lipska dla informatyków, mechaników i architektów krajobrazu w ramach programu POWER VET. W czerwcu 2019 grupa 25 uczniów będzie się szkoliła w firmie Vitalis w Niemczech.
  • Erasmus + „Window to the European Union – Guidebook about Germany, Poland, Iceland and Turkey”

W Narodowej Agencji programu Erasmus + złożony jest już kolejny wniosek na wyjazd dla logistyków i informatyków „Staż zawodowy w Niemczech dla logistyków i informatyków ze Śląska”. Projekt zostanie wdrożony po pozytywnej ocenie ekspertów programu.

(Źródło: ZSO-T w Lublińcu)