fbpx

Liceum, technikum czy szkoła branżowa? Która z tych 3-ech najlepiej zaowocuje na przyszłość?

Decyzja dotycząca wyboru szkoły średniej nie należy do najprostszych. Absolwenci ósmych klas mogą pójść do liceum, technikum lub szkoły branżowej. Czym kierować się przy wyborze?

Wiele zależy od tego, jak wyglądają plany na przyszłość przyszłego ucznia szkoły ponadpodstawowej, ale ambicja i zainteresowania. Jeśli chce wykonywać konkretny zawód, powinien dowiedzieć się, czy można się go nauczyć w technikum, czy w szkole branżowej. Jeśli natomiast przyszła praca wymaga skończenia specjalistycznych studiów – powinien wybrać liceum ogólnokształcące.

3 rodzaje szkół

3-letnie szkoły branżowe zastąpiły wcześniejsze szkoły zawodowe. Różnią się tym, że po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia, można kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia i tam zdać maturę, doskonaląc się jednocześnie w tym sam zawodzie.

Również 4-letnie liceum i 5-letnie technikum kończą się egzaminem maturalnym i otrzymaniem świadectwa dojrzałości. Po ich otrzymaniu, można kontynuować naukę na studiach. Bez matury nauka może być kontynuowana jedynie w szkole policealnej.

Ukończenie liceum daje wykształcenie średnie ogólne. Dzięki technikum można zdobyć tytuł technika (po zdaniu odpowiednich egzaminów), a szkoła branżowa I stopnia umożliwi zdobycie wykształcenia zasadniczego zawodowego i otrzymanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Zainteresowania

Bardzo ważne podczas wyboru szkoły są zainteresowania. Właściwie to kluczowy aspekt podczas podejmowania tej decyzji. Przyszły uczeń, wybierając placówkę, w której znajduje się profil w pełni zgodny z jego zainteresowaniami, na pewno będzie uczęszczał do niej z zapałem i chęcią do nauki.

Zainteresowania są jednym z czynników, które rozstrzygną, jaki rodzaj szkoły absolwenci ósmych klas powinni wybrać. W trakcie edukacji mogą one ulec zmianie, ale na tym się świat nie kończy. Zawsze można zmienić szkołę czy profil na inny, bez większych konsekwencji.

Jeśli zainteresowania idą w stronę umiejętności praktycznych, warto wybrać się właśnie do szkoły branżowej lub do technikum. Natomiast jeśli oscylują wokół sztuki, literatury, czy nauk ścisłych – może warto zdecydować się na liceum ogólnokształcące?

Samodzielny wybór

Bardzo ważne, by przy wyborze szkoły ponadpodstawowej nie kierować się wyborami rówieśników, którzy już zdecydowali się na daną placówkę czy profil. W tej kwestii dobrze, jeśli dziecko ma własne zdanie,a rodzice powinni jedynie podsunąć pewne sugestie dotyczące owego wyboru.

Po szkole ponadpodstawowej plany na przyszłość mogą ulec diametralnej zmianie. W końcu na ten czas przypada okres dojrzewania, poznawania siebie i kształtowania osobowości. Dlatego do wyboru odpowiedniej szkoły warto podejść z rezerwą i dystansem.

Linda Nocoń