Kłobucka szkoła podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II jako jedna z pierwszych wprowadza do swojej placówki program „Lekki tornister”.
Program „Lekki tornister” ma na celu rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy, zwrócenie uwagi na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości, a – co za tym idzie – działanie na rzecz prostych i zadowolonych dziecięcych kręgosłupów.
Do kłobuckiej podstawówki trafiło 140 dodatkowych najcięższych i tych najczęściej używanych podręczników dla dzieci z klas czwartych i piątych. Program został wprowadzony w ramach programu wyborczego burmistrza Jerzego Zakrzewskiego.
Problem przeciążonych kręgosłupów
Rozpoczynając naukę w szkole podstawowej, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia – musi przyzwyczaić się do kilkugodzinnego siedzenia w ławce, mimo że w tym okresie rozwoju dysponuje ogromną potrzebą ruchu.
Z tego powodu – oraz ze względu na wzmożony wzrost ciała – maluch jest bardziej narażony na wykształcenie się u niego wady postawy. Jak wynika z badań co drugi uczeń w wieku 6–9 lat nosi tornister, którego waga przekracza 10% masy ciała dziecka, średnio ponad 1 kg zbędnych rzeczy znajduje się w tornistrze ucznia szkoły podstawowej, jeden pusty plecak osiąga wagę ok. 2 kg. Waga plecaka dziecka objętego edukacją wczesnoszkolną to nawet 7 kilogramów.
Akcja „Lekki tornister”, prowadzona jest w całej Polsce. Przyłączać do niego mogą się wszystkie placówki szkolne i wczesnoszkolne. Zakres działań w ramach akcji obejmuje:
Lekcje w szkołach – do szkół podstawowych zgłaszających chęć udziału w kampanii wysyłane są bezpłatne materiały edukacyjne pomocne w przeprowadzeniu lekcji nt. profilaktyki wad postawy. Nauczyciele otrzymują przewodnik dydaktyczny, płytę CD z piosenką i słuchowiskiem Lekki Tornister i Zielona Kropeczka, plakat edukacyjny oraz karty zadań dla uczniów.
Spotkania edukacyjne na których placówki, które prześlą najciekawsze sprawozdania z przeprowadzonych zajęć i/lub wykażą się wcześniejszą działalnością w zakresie profilaktyki wad postawy, odwiedza zespół specjalistów. Jego członkowie przeprowadzają spotkanie edukacyjne dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Oprócz wysłuchania krótkiej prelekcji, najmłodsi uczestnicy wydarzenia mogą sprawdzić świeżo zdobytą wiedzę w quizach i zabawach z nagrodami. Na koniec spotkania odbywa się akcja ważenia i sprawdzania zawartości dziecięcych tornistrów.
Szafki szkolne – najbardziej aktywne szkoły mają także szansę otrzymać dla swoich uczniów szafki szkolne. Dzieci z klas 0–III mogą w nich zostawić cięższe, mniej potrzebne rzeczy.
(p.s-b.)